Projekt amerykańskiego budżetu na obronność przyjęty. Jest rekordowo wysoki

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie
Reuters Archive
Reuters ArchiveAmerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w Charkowie

Po tygodniach negocjacji demokraci i republikanie osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu na obronność, który powinien obowiązywać od 16 grudnia. Izba Reprezentantów USA przyjęła w czwartek projekt ustawy w tej sprawie. Przewidziany w niej budżet jest rekordowo wysoki i wynosi blisko 858 miliardów dolarów. To pozwoli na gigantyczne zakupy sprzętu dla amerykańskich sił zbrojnych, którego zapasy mogą wymagać uzupełnienia z powodu wsparcia uzbrojeniem Ukrainy zmagającej się z rosyjską inwazją.

Izba Reprezentantów przyjęła kompromisową wersję ustawy o budżecie obronnym (National Defense Authorization Act), która co roku określa ramy dla finansowej polityki Pentagonu. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 350 do 80. To znacznie więcej niż wymagana większość 2/3, potrzebna do tego, by przesłać projekt pod obrady Senatu.

Oczekuje się, że Senat uchwali NDAA w przyszłym tygodniu, a następnie wyśle ją po podpis do Białego Domu.

Nowy budżet powinien obowiązywać od 16 grudnia.

Wojsko USA Photo by Staff Sgt. Jerreht Harris, United States Air Forces Central/DVIDS

Co zawiera projekt ustawy budżetowej?

Projekt National Defense Authorization Act jest owocem negocjacji między politykami obydwu partii w obydwu izbach Kongresu. Uzgodniona kwota 857,9 miliarda dolarów jest o 45 miliardów większa niż ta, o którą pierwotnie wnioskował prezydent USA Joe Biden.

Projekt ustawy liczący ponad 4 tysiące stron skupia się na kluczowych kwestiach obrony USA, w tym "strategicznej rywalizacji z Chinami i Rosją, przełomowych technologiach, takich jak broń hipersoniczna, sztuczna inteligencja, 5G i komputery kwantowe".

W części wydatków poświęconych Europie i Ukrainie projekt przewiduje przeznaczenie 4,6 miliarda dolarów na projekty w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (European Deterrence Initiative, EDI), programu mającego wzmocnić i zwiększyć gotowość na wschodniej flance NATO.

Amerykańskie haubice wykorzystywane przez ukraińską armię w CharkowieReuters Archive

Zakłada też nałożenie na Pentagon obowiązku przygotowania w ciągu sześciu miesięcy raportu na temat "wykonalności i zasadności relokacji znaczących jednostek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych" do państw wschodniej flanki NATO.

800 milionów dolarów na wsparcie Ukrainy

NDAA zawiera również zapisy o przeznaczeniu 800 milionów dolarów na program Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), w ramach którego USA kupują sprzęt wojskowy dla Ukrainy. To kwota o 500 milionów dolarów wyższa od pierwotnego wniosku prezydenta. Jest to też osobna kwota od dodatkowych 37,7 miliarda dolarów pomocy dla Ukrainy, o które Biden zwrócił się do Kongresu prezydent w listopadzie. Ta ustawa ma być poddana pod głosowanie oddzielnie.

Projekt przewiduje też przeznaczenie 11,5 miliarda dolarów w ramach programu Pacific Deterrence Initiative (PDI) na wzmocnienie siły USA i sojuszników w regionie Indo-Pacyfiku, a także wygospodarowanie 10 miliardów dolarów na współpracę wojskową z Tajwanem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Photo by Staff Sgt. Jerreht Harris, United States Air Forces Central/DVIDS

Pozostałe wiadomości