Pomoc dla Ukrainy. Jest decyzja Senatu USA

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, New York Times, PAP

Amerykański Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Na wydatki związane z potrzebami Kijowa przeznaczono ponad 60 miliardów dolarów. O przyszłości ustawy zadecyduje teraz Izba Reprezentantów, gdzie jej losy są mocno niepewne.

Za ustawą zagłosowało 70 senatorów, przeciwko opowiedziało się 29. Pakiet poparło 22 republikanów, czyli o pięciu więcej niż w czasie wcześniejszego głosowania umożliwiającego skrócenie debaty w tej sprawie.

Ostateczne głosowanie w kontrolowanym przez demokratów Senacie odbyło się po całonocnej sesji, w czasie której republikańscy przeciwnicy ustawy krytykowali różne jej aspekty. Wielu republikanów sprzeciwia się kierowaniu pomocy finansowej do Kijowa bez wcześniejszego zajęcia się problemem napływu migrantów i ochrony południowej granicy USA. Zagorzałym krytykiem takiego rozwiązania jest też ubiegający się o republikańską nominację w nadchodzących wyborach prezydenckich Donald Trump.

- Minęły lata, a może nawet dekady, odkąd Senat uchwalił ustawę mającą tak wielkie znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego, nie tylko dla bezpieczeństwa naszych sojuszników, ale też całej zachodniej demokracji – podkreślił przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer.

Decyzję z zadowoleniem przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Amerykańska pomoc przybliża pokój na Ukrainie i przywraca globalną stabilność, zwiększając bezpieczeństwo i dobrobyt dla wszystkich Amerykanów i całego wolnego świata" – napisał.

Pomoc dla Ukrainy, Tajwanu i Izraela - co w pakiecie

Przyjęty projekt przewiduje łącznie 95 miliardów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 miliardów na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze.

Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld dol. oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia.

Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej - 7,85 mld zamiast 11,8 mld - oraz kolejne 1,5 mld na "pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach", w tym w transporcie i energetyce.

CZYTAJ TEŻ: Gry, które "w tym momencie historii są niebezpieczne"

Co dalej z ustawą?

Prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pakietu pomocowego, bo losy pomocy dla Kijowa znalazły się w zawieszeniu z powodu sporów politycznych. Pieniądze te są postrzegane przez Kijów jako kluczowe.

Ustawa trafia teraz do kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów, gdzie czeka ją bardzo niepewna przyszłość.

Autorka/Autor:kg

Źródło: Reuters, tvn24.pl, New York Times, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: