Pomoc dla Ukrainy. Jest decyzja Senatu USA

Amerykański Senat przegłosował pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 miliardów dolarów. Na wydatki związane z potrzebami Kijowa przeznaczono ponad 60 miliardów dolarów. O przyszłości ustawy zadecyduje teraz Izba Reprezentantów, gdzie jej losy są mocno niepewne.

Za ustawą zagłosowało 70 senatorów, przeciwko opowiedziało się 29. Pakiet poparło 22 republikanów, czyli o pięciu więcej niż w czasie wcześniejszego głosowania umożliwiającego skrócenie debaty w tej sprawie.

Ostateczne głosowanie w kontrolowanym przez demokratów Senacie odbyło się po całonocnej sesji, w czasie której republikańscy przeciwnicy ustawy krytykowali różne jej aspekty. Wielu republikanów sprzeciwia się kierowaniu pomocy finansowej do Kijowa bez wcześniejszego zajęcia się problemem napływu migrantów i ochrony południowej granicy USA. Zagorzałym krytykiem takiego rozwiązania jest też ubiegający się o republikańską nominację w nadchodzących wyborach prezydenckich Donald Trump.

- Minęły lata, a może nawet dekady, odkąd Senat uchwalił ustawę mającą tak wielkie znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego, nie tylko dla bezpieczeństwa naszych sojuszników, ale też całej zachodniej demokracji – podkreślił przywódca demokratycznej większości w Senacie Chuck Schumer.

Decyzję z zadowoleniem przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Amerykańska pomoc przybliża pokój na Ukrainie i przywraca globalną stabilność, zwiększając bezpieczeństwo i dobrobyt dla wszystkich Amerykanów i całego wolnego świata" – napisał.

Pomoc dla Ukrainy, Tajwanu i Izraela - co w pakiecie

Przyjęty projekt przewiduje łącznie 95 miliardów dodatkowych wydatków budżetowych, z czego 60,06 mld to wydatki związane z pomocą Ukrainie. W kwotę tę wchodzi niemal 20 miliardów na zastąpienie w arsenałach USA sprzętu wojskowego przekazywanego Ukrainie, 13,8 mld na zakup broni dla Ukrainy, 14,8 mld na szkolenia wojskowe i wsparcie wywiadowcze.

Dodatkowo projekt daje prezydentowi uprawnienia do przekazania sprzętu wartości 8 mld dol. oraz 1,6 mld w pożyczkach lub grantach dla Ukrainy i innych krajów regionu na zakup amerykańskiego uzbrojenia.

Pakiet zawiera też nieco mniejszą, niż wnosił Biały Dom kwotę pomocy finansowej - 7,85 mld zamiast 11,8 mld - oraz kolejne 1,5 mld na "pomoc w budowie w przyszłości samodzielnej ukraińskiej gospodarki w priorytetowych sektorach", w tym w transporcie i energetyce.

CZYTAJ TEŻ: Gry, które "w tym momencie historii są niebezpieczne"

Co dalej z ustawą?

Prezydent Joe Biden od miesięcy apelował do Kongresu USA o szybkie zatwierdzenie pakietu pomocowego, bo losy pomocy dla Kijowa znalazły się w zawieszeniu z powodu sporów politycznych. Pieniądze te są postrzegane przez Kijów jako kluczowe.

Ustawa trafia teraz do kontrolowanej przez republikanów Izby Reprezentantów, gdzie czeka ją bardzo niepewna przyszłość.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: