W poniedziałek Senat USA, w którym większość stanowią demokraci, przyjął rozwiązania umożliwiające skrócenie debaty i przyspieszenie głosowania nad pakietem pomocowym o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Jeśli zgodnie z oczekiwaniami ustawa zostanie przyjęta przez Senat, o jej przyszłości zdecyduje Izba Reprezentantów.
66 senatorów, w tym republikanie, opowiedziało się za skróceniem debaty, co pozwoli na szybsze przyjęcie wartej 95 miliardów dolarów pomocy Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi - poinformowała w poniedziałek wieczorem agencja Reutera. Dzięki usunięciu ostatniej przeszkody proceduralnej, ustawa ta może zostać przyjęta przez Senat już w środę - dodano.
- Cały świat będzie pamiętał, co Senat zrobi w ciągu najbliższych kilku dni – powiedział lider demokratów w tej izbie Chuck Schumer.
Agencja Reutera przypomina, że prezydent USA Joe Biden od miesięcy nawołuje Kongres do przyspieszenia udzielenia nowej pomocy Ukrainie i partnerom USA w regionie Indo-Pacyfiku, w tym Tajwanowi. Po ataku 7 października 2023 roku zaapelował także o przyznanie funduszy dla Izraela.
Niepewne losy ustawy w Izbie Reprezentantów
Jeśli zgodnie z oczekiwaniami ustawa zostanie przyjęta przez Senat, o jej przyszłości rozstrzygnie Izba Reprezentantów, gdzie losy projektu są niepewne.
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wyraził niezadowolenie, że nie uwzględniono rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa granic, o które zabiegali republikanie.
"Teraz, wobec braku jakiejkolwiek pojedynczej zmiany polityki granicznej, Izba będzie musiała w dalszym ciągu pracować według własnej woli w tych ważnych kwestiach. Ameryka zasługuje na coś lepszego niż status quo Senatu" - stwierdził Johnson w oświadczeniu.
Pakiet pomocowy - dla kogo i ile
Procedowana ustawa tworzy pakiet pomocowy o wartości 95 miliardów dolarów. Składa się na niego 61 miliardów dolarów na pomoc Ukrainie, 14 miliardów dolarów dla Izraela na walkę z Hamasem oraz blisko 5 miliardów dolarów dla partnerów USA w regionie Indo-Pacyfiku, w tym dla Tajwanu.
W skład pakietu wchodzi też ponad 9 miliardów dolarów na pomoc humanitarną dla cywilów w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.
Republikanie domagali się, by ustawa przeznaczała pieniądze również na obronę amerykańskiej granicy. Wynegocjowany ponadpartyjnie projekt upadł jednak po tym, kiedy sprzeciwił mu się były prezydent Donald Trump, nakłaniając większość republikanów do głosowania przeciwko.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock