Próbowali sprzedać tajemnicę amerykańskich okrętów w kanapce. Inżynier marynarki USA i jego żona skazani

Źródło:
justice.gov, BBC, ABC News
Okręt US Navy typu Independence podczas prób morskich
Okręt US Navy typu Independence podczas prób morskichUS Navy
wideo 2/2
Okręt US Navy typu Independence podczas prób morskichUS Navy

Były inżynier amerykańskiej marynarki wojennej Jonathan Toebbe wraz z żoną Dianą zostali skazani na odpowiednio 19 i 21 lat więzienia za próbę sprzedaży tajemnicy państwowej. Tajne informacje umieścili najpierw w kanapce z masłem orzechowym, a później w opakowaniu gumy do żucia. Mężczyzna nie wiedział jednak, że tak naprawdę koresponduje z funkcjonariuszem FBI.

Para została aresztowana w październiku 2021 roku. 44-letniemu Jonathanowi Toebbe i 46-letniej Dianie Toebbe postawiono wówczas zarzut szpiegostwa. W lutym tego roku przyznali się do winy. Według prokuratury próbowali sprzedać zastrzeżone informacje na temat amerykańskich okrętów podwodnych z napędem atomowym, którymi zajmował się mężczyzna. To jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych w USA.

Toebbes był zatrudniony w Departamencie Marynarki Wojennej, gdzie pracował jako inżynier jądrowy, przydzielony do programu reaktorów marynarki wojennej. Miał dostęp do danych m.in. o projektowaniu, produkcji i wykorzystaniu broni atomowej, a także produkcji specjalnych materiałów jądrowych lub wykorzystania ich do produkcji energii - poinformował w komunikacie prasowym Departament Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Chcieli sprzedać informacje o amerykańskich okrętach podwodnych w kanapce z masłem orzechowym

Sąd: to żona kierowała operacją sprzedaży informacji

W środę 9 listopada ogłoszono wyrok w tej sprawie. Mężczyzna został skazany na 19 lat pozbawienia wolności, a jego żona na 21 lat, ponieważ sąd uznał, że to ona zarządzała całą operacją. - Szkody dla tego narodu są poważne, żyjemy w przerażających czasach - stwierdziła cytowana przez BBC Gina Groh, sędzia Federalnego Sądu Okręgowego dla Okręgu Północnego Wirginii Zachodniej. Diana Toebbe miała też próbować przypisać odpowiedzialność za czyn wyłącznie swojemu mężowi. - Chciała, aby jej mąż kłamał - uznała sędzia.

Sprawa miała swój początek w kwietniu 2020 roku, gdy Jonathan Toebbe skontaktował się z pracującym dla innego rządu urzędnikiem (nie sprecyzowano o jaki kraj chodzi). Wysłał mu wówczas paczkę z wiadomością, że posiada informacje dotyczące amerykańskiej marynarki wojennej, którymi może się z nim podzielić. Paczkę przejęło jednak FBI. Jeden z funkcjonariuszy następnie podał się za agenta zagranicznego, a Toebbe zaczął z nim korespondować przez wiele miesięcy, w następstwie czego przekazał mu poufne informacje o okrętach podwodnych. W zamian za udzielenie informacji Toebbe poprosił o dziesiątki tysięcy dolarów w kryptowalutach i wspomniał, że wraz żoną może potrzebować pomocy w ucieczce z USA. W czerwcu 2021 roku funkcjonariusz FBI wysłał mu pieniądze, a kilkanaście dni później Toebbes strzeżone informacje po raz pierwszy umieścił w ustalonym miejscu, czyli w kanapce z masłem orzechowym na karcie pamięci. Później zrobił to ponownie, używając do ukrycia karty paczki gum do żucia. Po kolejnej próbie przekazania tajnych informacji, małżeństwo zostało aresztowane.

Według prokuratorów, Jonathan i Diana Toebbes naruszyli ustawę Atomic Energy Act. "Państwo Toebbes spiskowali w celu sprzedaży zastrzeżonych informacji obronnych, które mogłyby zagrażać życiu mężczyzn i kobiet w służbach mundurowych oraz bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych" - powiedział asystent prokuratora generalnego Matthew G. Olsen, cytowany w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości. "Gdyby nie niezwykłe wysiłki agentów FBI, wrażliwe dane skradzione przez pana Toebbe mogłyby trafić w ręce wroga USA i zagrozić bezpieczeństwu naszego wojska i narodu" - uznał z kolei prokurator dla Północnego Dystryktu Zachodniej Wirginii William J. Ihlenfeld.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: justice.gov, BBC, ABC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock