Chcieli sprzedać informacje o amerykańskich okrętach podwodnych w kanapce z masłem orzechowym

Autor:
wac//az
Źródło:
CBS News, Baltimore Sun
Ćwiczenia NATO Dynamic Manta 2019
Ćwiczenia NATO Dynamic Manta 2019 NATO TV
wideo 2/2
NATO TVĆwiczenia NATO Dynamic Manta 2019

Sąd federalny odrzucił ugodę, na mocy której Jonathan i Diana Toebbe mieli trafić do więzienia na odpowiednio 17 i pół roku oraz na trzy lata. Para próbowała przekazać rządowi innego kraju poufne informacje na temat amerykańskich okrętów podwodnych, używając do tego celu między innymi kanapki z masłem orzechowym i opakowania gumy do żucia.

Jonathan Toebbe, 43-letni były inżynier marynarki wojennej, i jego żona Diana Toebbe, 46-letnia nauczycielka pracująca w szkole prywatnej, zostali aresztowani w październiku 2021 roku. Postawiono im zarzut szpiegostwa, w lutym przyznali się do winy. Prokuratorzy twierdzili, że Toebbe z pomocą swojej żony próbował sprzedać "zastrzeżone informacje" na temat amerykańskich okrętów podwodnych z napędem atomowym komuś, kogo para uważała za "agenta niezidentyfikowanego obcego państwa" - przekazał w oświadczeniu Departament Sprawiedliwości.

We wtorek miał zapaść wyrok w sprawie. Sędzia odrzucił jednak ugodę, uznając, że kara nie jest wystarczająco surowa.

Poufne informacje w kanapce

Kontakty Jonathana Toebbe z obcym rządem, który nie został określony w aktach sądowych, miały zostać zainicjowane w kwietniu 2020 roku. Wtedy to mężczyzna wysłał paczkę z dokumentami marynarki wojennej i instrukcjami, jak się z nim komunikować. "Wierzę, że te informacje będą miały wielką wartość dla waszego narodu" - pisał.

Kilka miesięcy później z byłym inżynierem marynarki wojennej skontaktował się funkcjonariusz FBI, udający agenta innego kraju. W zamian za dokumenty dotyczące projektów okrętów podwodnych o napędzie atomowym Jonathan Toebbe prosił o przesłanie dziesiątek tysięcy dolarów w kryptowalucie. Wspominał również swojemu kontaktowi, że on i jego żona mogą potrzebować pomocy w ucieczce z USA.

Jak wynika z akt sądowych, w jednym przypadku para umieściła owiniętą w plastik kartę SD w kanapce z masłem orzechowym. Kilka miesięcy później użyła w tym celu opakowania gumy do żucia.

Sędzia odrzuca ugodę

Zgodnie z warunkami ugody, Jonathanowi Toebbe groziło do 17 i pół roku więzienia, a jego żonie do trzech lat więzienia. Jednak wyrok nie zostanie wykonany, ponieważ Gina Groh, sędzia Federalnego Sądu Okręgowego dla Okręgu Północnego Wirginii Zachodniej, odrzuciła ugodę.

Na wtorkowej rozprawie powiedziała, że ​​proponowane wyroki nie były wystarczająco surowe, biorąc pod uwagę charakter przestępstw, i "nie leżały w najlepszym interesie" Stanów Zjednoczonych - przekazał dziennik "Baltimore Sun". Odnosząc się do wymiaru kary dla Diany Toebbe, sędzia zauważyła, że "są drobni handlarze narkotyków, którzy trafiają do więzienia na znacznie dłużej niż 36 miesięcy". Dodała też: "Nie znajduję żadnych uzasadnionych powodów, by zaakceptować którąkolwiek z ugód".

Jak odnotowało CBC News, w następstwie orzeczenia para wycofała swoje wcześniejsze przyznanie się do winy. Sprawa trafi ponownie na wokandę na początku przyszłego roku.

ZOBACZ TEŻ: Podejrzany o podwójny mord wpadł po 30 latach podczas kontroli drogowej. Wystarczyło jedno badanie

Autor:wac//az

Źródło: CBS News, Baltimore Sun

Pozostałe wiadomości