Kobieta przypadkowo przejechała mężczyznę podejrzanego o próbę kradzieży katalizatora z jej SUV-a na przedmieściach Los Angeles. Ranny został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Liczba kradzieży katalizatorów wzrosła w ostatnich latach w USA o ponad 1200 proc. W Polsce to też duży problem.
Do incydentu doszło wieczorem 14 lutego na parkingu obiektu handlowego w Palmdale koło Los Angeles. Biuro szeryfa w Los Angeles, cytowane przez CBS News, przekazało, że kobieta zasnęła w SUV-ie Ford Excursion z napędem na cztery koła. Gdy obudził ją dźwięk "piłowania" pod samochodem, zaniepokojona uruchomiła silnik, włączyła wsteczny bieg i poczuła uderzenie.
Funkcjonariusze zatrzymali trójkę podejrzanych
Kierująca pojazdem natychmiast zatrzymała się i zadzwoniła pod numer alarmowy. Pod samochodem znaleziono mężczyznę, który został przewieziony do szpitala. Tam stwierdzono zgon. Funkcjonariusze zatrzymali też trzy inne osoby - mężczyznę i dwie kobiety - podejrzane o próbę kradzieży katalizatorów. Mieli czekać w samochodzie zaparkowanym obok SUV-a.
Biuro szeryfa hrabstwa Los Angeles przekazało wskazówki właścicielom ciężarówek i SUV-ów, "szczególnie tych o wysokim zawieszeniu": "Parkuj w dobrze oświetlonych miejscach i blisko domu", "Staraj się parkować samochód w garażu i zamykać drzwi garażowe", "Zleć przyspawanie katalizatora do ramy samochodu, to może utrudnić jego kradzież", "Rozważ wygrawerowanie numeru identyfikacyjnego pojazdu (VIN) na katalizatorze", "Skalibruj alarm samochodowy tak, aby uruchamiał się po wykryciu wibracji".
Jak uniknąć kradzieży katalizatora
Według National Insurance Crime Bureau (NIPD), amerykańskiego stowarzyszenia branży ubezpieczeniowej, liczba kradzieży katalizatorów wzrosła w ostatnich latach w USA o ponad 1200 proc. Stanowią one cenny łup ze względu na metale szlachetne, z których są wykonane. Z problemem kradzieży tej części układu wydechowego wszystkich współczesnych samochodów mierzą się kierowcy na całym świecie.
"Rynek katalizatorów z drugiej ręki działa bardzo prężnie" - odnotował w połowie lutego portal magazynu "Auto Świat". "W internecie znaleźć można bez problemów adresy skupów, a nawet aktualizowane na bieżąco cenniki katalizatorów z poszczególnych modeli aut. Oczywiście, nie jest tak, że wszystkie katalizatory trafiające do skupów pochodzą z kradzieży, wiele z nich to elementy wymontowywane z uszkodzonych, rozbitych aut".
Źródło: CBS News, Auto Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock