Amerykanie wracają do porozumienia klimatycznego. "Zboczyliśmy z torów w ciągu ostatnich czterech lat"

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał w środę w Gabinecie Owalnym pierwsze akty wykonawcze. Wśród nich znalazł się dokument odwracający decyzję poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu USA z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Joe Biden podpisał w środę postanowienie o ponownym przystąpieniu USA do paryskiego porozumienia klimatycznego. Formalny powrót Stanów Zjednoczonych do porozumienia zajmie 30 dni.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Wycofując się z porozumienia klimatycznego, zboczyliśmy z torów w ciągu ostatnich czterech lat – ocenił John Podesta, doradca byłego prezydenta USA Baracka Obamy, który pracował nad zapisami porozumienia paryskiego. – Wchodzimy na arenę międzynarodową z deficytem wiarygodności – dodał.

Do powrotu do paryskiego porozumienia klimatycznego zachęcał w środę prezydent Francji Emmanuel Macron. "Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, aby chronić naszą planetę. Witamy ponownie w porozumieniu paryskim!" - napisał prezydent Francji.

Biden 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych

Przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa Biden został w środę zaprzysiężony przed Kapitolem na 46. prezydenta USA. 78-letni demokrata jest następcą republikanina Donalda Trumpa.

W przemówieniu inauguracyjnym polityk z blisko 50-letnim doświadczeniem wzywał do narodowej jedności i mówił o "triumfie idei demokracji".

Autor:asty

Źródło: PAP