TVN24 | Świat

Pierwsze podpisy Bidena. Anulował część decyzji poprzednika

TVN24 | Świat

Autor:
ft/adso
Źródło:
CNN, Reuters

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w pierwszym dniu swojego urzędowania, zgodnie z zapowiedzią z ostatnich tygodni, rozpoczął podpisywanie pierwszych aktów wykonawczych. Dotyczą one takich zagadnień, jak gospodarka, imigracja, klimat, kwestie równościowe i walka z pandemią COVID-19. Część z nich anuluje decyzje podjęte przez Donalda Trumpa. 

Aby stawić czoło kryzysowi spowodowanemu przez pojawienie się koronawirusa SARS-CoV-2, a także problemom związanym ze zmianami klimatycznymi i nierównościami rasowymi, Biden podpisał w środę po południu w Waszyngtonie (w środę późnym wieczorem w Polsce) w Gabinecie Owalnym rozporządzenia wykonawcze i memoranda. Następne według stacji CNN zamierza podpisywać w kolejnych godzinach.

Niektóre z aktów zatwierdzonych w pierwszym dniu prezydentury przez Joe Bidena anulują - jak podają m.in. Agencja Reutera i CNN - decyzje podejmowane przez byłego amerykańskiego przywódcę Donalda Trumpa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Czego dotyczą akty podpisywane przez Bidena?

Koronawirus

- Zatrzymanie rozpoczętego przez Donalda Trumpa procesu wychodzenia ze Światowej Organizacji Zdrowia. Doktor Anthony Fauci został mianowany szefem delegacji USA przy WHO.

- Stworzenie w Białym Domu biura koordynującego walkę z pandemią COVID-19. W obowiązkach urzędu, który kontrolował będzie bezpośrednio prezydent, znajdzie się zarządzanie produkcją i dystrybucją szczepionek i sprzętu medycznego.

- Zakrywanie ust i nosa będzie wymagane w budynkach i na terenach należących do administracji federalnej. Prezydent wzywa władze stanowe i samorządowe, by wprowadziły podobne przepisy na obszarach im podległych. Joe Biden poprzez "wyzwanie 100 dni w masce" zachęca Amerykanów, by przez 100 dni nosili maski ochronne.

Gospodarka

- Przedłużenie co najmniej do 31 marca istniejącego już moratorium na eksmisje i przejęcia obciążonych hipotek.

- Przedłużenie co najmniej do 30 września istniejącej przerwy w obowiązku spłat federalnych kredytów studenckich i odsetek.

Imigracja

- Wzmocnienie programu Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA), na mocy którego wstrzymywana jest deportacja osób, które nielegalnie przybyły do Stanów Zjednoczonych jako dzieci. Donald Trump starał się wycofać te przepisy, wprowadzone w 2012 roku przez Baracka Obamę.

- Unieważnienie nałożonych przez administrację Trumpa ograniczeń wjazdu na teren USA dla osób legitymujących się paszportem z siedmiu krajów muzułmańskich. Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego wskazywał, że chodzi o obywateli: Iraku, Iranu, Syrii, Sudanu, Libii, Jemenu i Somalii.

- Przedłużenie do 30 czerwca 2022 roku obowiązującego już odroczenia deportacji i zezwoleń na pracę dla Liberyjczyków.

- Natychmiastowe zakończenie stanu wyjątkowego, który Trump ogłosił na granicy z Meksykiem w lutym 2018 roku w celu przekierowania środków na budowę muru. Sama budowa także zostanie wstrzymana.

- Cofnięcie zapoczątkowanego decyzją Trumpa rozszerzonego egzekwowania przepisów imigracyjnych na terenie Stanów Zjednoczonych. 

- Włączenie osób bez amerykańskiego obywatelstwa do spisu ludności. 

Mur na granicy USA z MeksykiemPAP

Klimat

- Rozpoczęcie 30-dniowego procesu ponownego przystąpienia USA do porozumienia klimatycznego z Paryża.

- Cofnięcia prezydenckiego pozwolenia na budowę kontrowersyjnego ropociągu Keystone XL. Rurociąg ten, którym ropa miałaby popłynąć z Kanady do rafinerii w południowych stanach USA nad Zatoką Meksykańską (1900 km), był priorytetem republikanów, którzy argumentowali, że zwiększy on niezależność energetyczną USA. Przeciwko projektowi protestowali ekolodzy, obawiający się negatywnych skutków ropociągu dla środowiska naturalnego i zdrowia ludności. Keystone XL miałby transportować tzw. brudną ropę produkowaną z piasków roponośnych w kanadyjskim stanie Alberta.

Kwestie równościowe

- Zapobieganie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową w miejscach pracy.

- Zniesienie "Komisji 1776", czyli komisji doradczej, którą powołał Donald Trump. Jej celem było krzewienie patriotyzmu w amerykańskich szkołach. Ponadto zobowiązuje się agencje federalne do dokonania przeglądu swoich działań, w celu zapewnienia równości rasowej.

Etyka

- Osoby mianowane na stanowiska w administracji muszą podpisać zobowiązania etyczne, które zakazują działania we własnym interesie i na mocy których wymaga się przestrzegania niezależności Departamentu Sprawiedliwości. 

Regulacje

- Skierowanie dyrektora Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu do opracowania rekomendacji, na mocy których będzie można dokonać przeglądu przepisów oraz unieważnić proces zatwierdzania przepisów przez Donalda Trumpa. 

Autor:ft/adso

Źródło: CNN, Reuters