Mieszkańcy Oregonu mogą legalnie spożywać grzyby halucynogenne. Ale tylko w wyznaczonych miejscach

Źródło:
The New York Times, CNN, Time, oregon.gov
Oregon umożliwił przyjmowanie psylocybiny
Oregon umożliwił przyjmowanie psylocybiny
Google Earth
oregon

Stan Oregon umożliwił legalne korzystanie z psylocybiny - substancji psychoaktywnej, występującej naturalnie w licznych gatunkach grzybów halucynogennych. Do ich przyjęcia nie potrzeba tam recepty ani skierowania medycznego. Spożycie środka zostało objęte jednak innymi restrykcjami. 

Psylocybina została zalegalizowana w Oregonie przeszło dwa lata temu, w listopadzie 2020 roku. Do tej pory legalne spożywanie jej na terenie stanu było jednak niemożliwe. Przepisy stanowią bowiem, że przyjmowanie zawierających ją grzybów możliwe jest wyłącznie w zatwierdzonych ośrodkach dystrybucji, w obecności wykwalifikowanego, licencjonowanego eksperta, a możliwość wnioskowania o przyznanie odpowiednich uprawnień ruszyła dopiero 2 stycznia 2023 roku. Władze zaznaczają, że proces certyfikacji może zająć "nieco czasu".

W Oregonie można legalnie spożywać grzyby halucynogenne 

Zasady określające legalne korzystanie z grzybów zawierających psylocybinę, zwanymi też przez niektórych "magicznymi grzybami", zostały dokładnie opisane na stronie internetowej stanu Oregon. Jak wynika z zawartych tam informacji, substancję może przyjąć każdy, kto ukończył 21. rok życia. Posiadanie recepty czy orzeczenia lekarskiego nie jest wymagane. Przyjęcie narkotyku jest jednak możliwe jedynie w zatwierdzonych ośrodkach. Podmioty te muszą z kolei posiadać odpowiednie procedury na wypadek niepożądanego działania środka psychoaktywnego. 

Dodatkowo, przed przyjęciem psylocybiny, każdy klient ośrodka będzie musiał odbyć sesję przygotowawczą z zatrudnionym tam licencjonowanym ekspertem. Jak dodaje CNN, korzystający z narkotyku musi również wskazać osobę, która odwiezie go do domu po zakończeniu sesji, na której spożyje halucynogenne grzyby. 

ZOBACZ TEŻ: Kokaina, heroina, ecstasy na prywatny użytek będą dozwolone w Kanadzie

Po stanowym referendum, przeprowadzonym w listopadzie ubiegłego roku, drugim stanem w USA, który zdecydował się na legalizację psylocybiny zostało Kolorado. Korzystanie z substancji będzie tam możliwe od 2024 roku. Podobnie jak w przypadku Oregonu, grzyby halucynogenne spożywać będzie można jedynie w wyznaczonych do tego ośrodkach, pod odpowiednim nadzorem. 

Właściwości psylocybiny 

Choć szczegółowe badania na temat właściwości psylocybiny wciąż trwają, naukowcy już teraz wskazują na jej potencjalne zastosowanie w leczeniu chorób psychicznych - w tym depresji, zespołu stresu pourazowego czy zaburzeń lękowych. W 2018 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) przyznała psylocybinie status przełomowej terapii w leczeniu depresji, co pozwoliło na uruchomienie testów klinicznych, analizujących wpływ tej substancji na przebieg choroby. 

Podczas dyskusji w sprawie legalizacji używania grzybów halucynogennych specjaliści zwracali jednak również uwagę na zagrożenia przy ich stosowaniu, jak stany lękowe, psychozy, a nawet ataki paniki. Przeciwnicy przypominali też, że są one nielegalne w USA od 1970 roku, na mocy federalnej Ustawy o Substancjach Kontrolowanych. Objęte restrykcjami są też w całej Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Niemiecki rząd zapowiada legalizację marihuany do celów rekreacyjnych

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: The New York Times, CNN, Time, oregon.gov

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock