Trump twierdził, że dzieci są "prawie odporne" na wirusa SAR-CoV-2. Wpisy usunięte z mediów społecznościowych

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Facebook, YouTube i Twitter usunęły treści, opublikowane przez konta związane z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Powodem było złamanie zasad dotyczących "fałszywych informacji" na temat COVID-19. W zamieszczonym fragmencie wywiadu Trump zapewniał, że dzieci są "odporne" na zakażenie koronawirusem.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Zamieszczone przez konta Donalda Trumpa wpisy zawierały fragment telewizyjnego wywiadu z prezydentem. Przekonując do otwarcia szkół, oświadczył on, że może "prawie definitywnie stwierdzić", iż dzieci są odporne na chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. "To wideo zawiera fałszywe stwierdzenia o tym, że grupa osób jest odporna na COVID-19, co jest złamaniem naszych zasad dotyczących fałszywych informacji o COVID-19" - ocenił rzecznik Facebooka.

CZYTAJ: Kolejny dzień w USA z dziesiątkami tysięcy zakażonych. Trump "nie ma nic przeciwko", aby dzieci wróciły do szkoły

Jest to pierwszy przypadek, kiedy Facebook usunął treści zamieszczone na koncie prezydenta USA. W przeszłości szef portalu Mark Zuckerberg krytykował próby cenzurowania wpisów Trumpa przez Twittera, oznajmiając, że media społecznościowe nie powinny być "arbitrami prawdy". Tej samej frazy użyła w środę rzeczniczka kampanii reelekcyjnej prezydenta Courtney Parella, krytykując Facebooka.

Dzieci mogą zakażać inne osoby

Ten sam film zamieszczony na koncie prezydenta został usunięty również przez serwis YouTube, choć cały wywiad nadal jest dostępny na platformie na koncie telewizji Fox. Natomiast Twitter, "ukrył" wpis konta @TeamTrump zawierający wideo i zawiesił konto do czasu usunięcia nieprawdziwych treści.

Według badań amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC), a także Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), choć dzieci lżej znoszą infekcję koronawirusem, to mogą ulec zakażeniu i zakażać inne osoby. Według analizy WHO obejmującej 6 milionów przypadków koronawirusa między lutym i lipcem 4,6 procent zakażonych to dzieci w wieku 5-14 lat.

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: