Kolejny dzień w USA z dziesiątkami tysięcy zakażonych. Trump "nie ma nic przeciwko", aby dzieci wróciły do szkoły

Źródło:
PAP

O 1059 zmarłych i 63 967 zakażonych wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar epidemii spowodowanej przez koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Dziewiąty dzień z rzędu w USA wykryto ponad 60 tysięcy przypadków COVID-19. Mimo to prezydent Donald Trump powiedział, że szkoły w USA powinny zostać ponownie otwarte. Zastrzegł, że decyzja w tej sprawie zależy od gubernatorów stanowych.

Od początku epidemii w USA z powodu COVID-19 zmarło już ponad 140 tysięcy osób, a blisko cztery miliony testów dało wynik pozytywny. Pod względem liczby zgonów i wykrytych przypadków Stany Zjednoczone są światowym liderem. Jak wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore, w ciągu ostatniej doby zmarło 1059 osób zakażonych koronawirusem i stwierdzono 63 967 nowych przypadków zakażenia.

Sytuacja epidemiologiczna w USA pogarsza się od połowy czerwca, najtrudniejsza panuje obecnie na południu kraju, w tym w Arizonie, Kalifornii, Teksasie i na Florydzie. W niektórych stanach przywracane są ograniczenia na życie społeczne i zamykane bary. Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser ogłosiła w środę, że mieszkańcy amerykańskiej stolicy mają obowiązek noszenia maseczki ochronnej poza domem. Nie dotyczy to uprawiających na świeżym powietrzu sport.

Z powodu gwałtownych wzrostów w wykrywanych przypadkach prezydent USA Donald Trump wznowił po trzech miesiącach przerwy konferencje prasowe w Białym Domu dotyczące koronawirusa. - Prawdopodobnie będzie gorzej, zanim zrobi się lepiej - ostrzegł na pierwszej z nich we wtorek, wzywając Amerykanów do noszenia maseczek.

Szkoły w USA znów otwarte? Trump: nie mam nic przeciwko temu

Z kolei na środowej konferencji prasowej prezydent Trump oświadczył, że nie ma nic przeciwko temu, aby dzieci w jego rodzinie, w tym jego syn Barron, powróciły do tradycyjnego nauczania w szkole. - Nie mam nic przeciwko temu - powiedział Trump. Dodał, że dzieci mają silny system odpornościowy, co powoduje - jego zdaniem - że nie przyniosą wirusa do domu, narażając na ryzyko zakażenia rodziców i krewnych w starszym wieku.

- One nie łapią go (wirusa) łatwo, nie przynoszą go łatwo do domu - zaznaczył. Podkreślił jednak, że ostateczna decyzja, czy otworzyć szkoły, leży w gestii gubernatorów poszczególnych stanów.

Wcześniej Trump groził wstrzymaniem dotacji federalnych dla tych stanów, które nie otworzą szkół.

Agencja Reutera przypomina, że republikański prezydent domaga się otwarcia szkół mimo dramatycznego wzrostu przypadków infekcji w całym kraju, w tym w takich stanach jak Floryda i Teksas mających kluczowe znaczenie dla szans jego reelekcji w listopadowych wyborach.

Zdaniem Trumpa jednym z powodów, dla których nastąpił wzrost zakażeń koronawirusem były niedawne masowe demonstracje przeciwko brutalności policji i w obronie praw Afroamerykanów. Prezydent wezwał do unikania zatłoczonych barów i innych skupisk ludzkich, do częstego mycia rąk i noszenia maseczek - chociaż jeszcze niedawno uważał, że zakładanie ich nie jest konieczne.

Biały Dom przeznaczy pięć miliardów dolarów pomocy dla domów opieki

Trump poinformował również, że jego administracja przeznaczy pięć miliardów dolarów pomocy w walce z koronawirusem dla domów opieki w całym kraju, których pensjonariusze są szczególnie narażeni na zakażenie. - Chcę wysłać przekaz wsparcia i nadziei dla każdego obywatela seniora. Światło zaczyna świecić i dostaniemy się do niego bardzo szybko - powiedział Trump.

Ogłoszony w środę pakiet pomocy jest częścią szerszego planu przewidującego finansowanie testów personelu tych placówek, dostarczanie władzom stanowym co tydzień list domów opieki ze zwiększoną liczbą przypadków COVID-19 oraz oferowanie personelowi szkoleń i innych form wsparcia.

Domy opieki znajdujące się w rejonach o najwyższej liczbie zachorowań mają być traktowane priorytetowo w dostępie do funduszy.

Administracja Trumpa już od dłuższego czasu znajdowała się pod naciskiem kół przemysłowych, a także środowiska prawniczego, które domagały się zwiększenia pomocy dla domów opieki. Placówki te otrzymały już wcześniej pomoc uchwaloną przez Kongres w wysokości 4,9 mld dolarów.

Na domy opieki w USA przypada nieproporcjonalnie duża liczba zgonów na COVID-19. Według oficjalnych informacji było ich dotychczas ponad 37 tys., ale inne nieoficjalne dane wskazują na znacznie wyższą liczbę - ponad 57 tys. na ogólną liczbę zgonów 142 tys. Pensjonariusze domów opieki stanowią zaledwie 1 proc. ludności w USA.

Agencja Associated Press wskazuje, że Trump wystąpił z planem pomocy wkrótce po tym, jak podobny plan zapowiedział jego demokratyczny rywal do prezydentury w nadchodzących wyborach Joe Biden.

Zarówno Trump, jak i Biden zabiegają o głosy seniorów, którzy - według ostatnich sondaży - zdają się przechylać na stronę Bidena.

USA przeznaczą prawie dwa miliardy dolarów na sto milionów dawek szczepionki na koronawirusa

W środę dwa laboratoria, które wspólnie pracują nad szczepionką na koronawirusa - niemiecki Biontech i amerykański Pfizer - poinformowały, że rząd USA zapłaci prawie dwa miliardy dolarów za sto milionów dawek. "Rząd Stanów Zjednoczonych złożył wstępne zamówienie na sto milionów dawek za 1,95 miliarda dolarów i jest gotów nabyć nawet 500 milionów dodatkowych dawek" - sprecyzowano w komunikacie.

Biontech i Pfizer poinformowały, że od kilku miesięcy pracują nad szczepionką. Wyniki pierwszych badań napawają optymizmem, a projekt obecnie wchodzi w decydująca fazę badań klinicznych na dużą skalę w Brazylii i Argentynie. Wyjaśniono, że celem jest wyprodukowanie 100 milionów dawek do końca tego roku i 1,3 miliarda dawek przed końcem 2021 roku.

Na początku lipca obie firmy ogłosiły pozytywne wstępne wyniki badań po przetestowaniu szczepionki na 45 osobach. Według autorów projektu lek "jest zdolny do wytworzenia reakcji przeciwciał neutralizującej koronawirusa w ludzkim organizmie i działa przy stosunkowo niskich dawkach". Przy leczeniu podawane mają być dwie dawki w siedmiodniowym odstępie.

- Prowadzimy również zaawansowane rozmowy z wieloma innymi rządami i mamy nadzieję wkrótce ogłosić dodatkowe umowy na dostawy szczepionki do innych krajów - oświadczył Ugur Sahin, prezes Biontech.

Agencja AP podkreśla, że umowa amerykańskiego rządu z firmami Biontech i Pfizer jest częścią szerokiego programu, opracowanego przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa, w ramach którego amerykański rząd chce do stycznia przyszłego roku otrzymać 300 milionów dawek bezpiecznej i skutecznej szczepionki na COVID-19. W USA dostęp do szczepionki byłby bezpłatny.

Autorka/Autor:mjz\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Wybory w USA, w których o prezydenturę rywalizują Kamala Harris i Donald Trump, trwają. Spływają pierwsze, cząstkowe wyniki i sondaże. Według stacji CNN Kamala Harris zdobyła stan Vermont, Massachusetts, Maryland i Dystrykt Kolumbia, co daje jej 27 głosów elektorskich. Donald Trump zdobył Kentucky, Indianę, Wirginię Zachodnią, Florydę, Tennessee, Alabamę, Missouri i Oklahomę i ma w tej chwili 90 głosów elektorskich. W TVN24 i w TVN24 GO trwa całonocny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Wybory w USA. Pierwsze sondaże i wyniki. CNN: 90 głosów elektorskich dla Trumpa, 27 dla Harris

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

O rezultacie tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych rozstrzygną prawdopodobnie wyniki z siedmiu swing states, czyli stanów wahających się. To Pensylwania, Michigan, Wisconsin, Karolina Północna, Georgia, Arizona i Nevada. Łącznie do zgarnięcia w nich są 93 głosy elektorskie. Na bieżąco będziemy tu prezentowali spływające z tych stanów sondażowe wyniki.

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Od nich mogą zależeć losy prezydentury. Siedem stanów, aż 93 głosy elektorskie. Kto tu wygra?

Źródło:
TVN24, CNN

Ostrożny optymizm – takie nastroje panują w sztabach wyborczych republikanów i demokratów, wynika z relacji reporterek CNN Pauli Newton i Karin Caify, które połączyły się ze studiem TVN24 po godzinie 23, by widzom w Polsce opisać sytuację w USA w ostatnich godzinach głosowania.

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Reporterki CNN dla TVN24: w obu sztabach "ostrożny optymizm"

Źródło:
TVN24

Kamala Harris zaapelowała do Amerykanów o udział w wyborach prezydenckich. - Zachęcam wszystkich do wyjścia z domu - powiedziała w wywiadzie dla stacji radiowej z Georgii. To jeden z wahających się i kluczowych dla wyniku wyborów stanów.

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Kamala Harris zabrała głos w dniu wyborów. Mówi o "punkcie zwrotnym"

Źródło:
PAP

110-letnia Viola Ford Fletcher oddała w Oklahomie swój głos na Kamalę Harris - poinformowało CNN. Kobieta jest najstarszą znaną osobą, która przeżyła masakrę rasową w Tulsie w 1921 roku.

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Najstarsza ocalała z masakry rasowej w 1921 roku oddała głos w wyborach

Źródło:
CNN

Miliarder Elon Musk przekazał, że spędzi wieczór wyborczy w Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie Donald Trump i jego sztab będą oczekiwać na wyniki wyborów. Właściciel Tesli, SpaceX i platformy X bardzo aktywnie wspierał republikanina w jego kampanii.

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Musk spędzi wieczór wyborczy w sztabie Trumpa

Źródło:
PAP

Andrzej Morozowski rozmawiał w "Tak jest" w TVN24 ze swoimi gośćmi na temat wyborów w Stanach Zjednoczonych. Profesor Roman Kuźniar, politolog, przyznał, że "nie da się absolutnie powiedzieć, kto ma większe szanse na zwycięstwo". Wybory z Pensylwanii relacjonowała reporterka Katrzyna Kolenda-Zaleska.

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Takiej sytuacji nie było "nigdy w historii", kluczowy stan "podzielony pół na pół"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała przy Kapitolu mężczyznę, który miał pochodnię i rakietnicę. "Śmierdział benzyną" - podały służby. W Georgii tymczasowo wstrzymano głosowanie w związku z groźbami zamachów bombowych pochodzącymi z rosyjskich domen. Podobne groźby odnotowano też w innych stanach.

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Chciał wejść do Kapitolu z pochodnią i rakietnicą. "Śmierdział benzyną"

Źródło:
PAP, Reuters

Trwa głosowanie w wyborach prezydenckich w USA. Języczkiem u wagi może okazać się Pensylwania, w której do zdobycia jest 19 głosów elektorskich. Sondażowe różnice między Kamalą Harris a Donaldem Trumpem mieściły się tu w granicach błędu statystycznego. Według modelu statystycznego analityka Nate'a Silvera, kandydat, który wygra Pensylwanię, ma 98 procent szans na zwycięstwo w wyborach.

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Oni mogą zdecydować, kto zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Republikański kandydat na prezydenta USA Donald Trump zagłosował w jednym z lokali w miejscowości West Palm Beach na Florydzie. - Mamy cudowny kraj, ale jest to kraj, który ma kłopoty, duże kłopoty. Na wiele różnych sposobów. Musimy to wszystko ogarnąć - mówił później w rozmowie z dziennikarzami. Wieczorem w centrum kongresowym niedaleko swojej posiadłości w tym stanie Trump organizuje wieczór wyborczy.

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Donald Trump zagłosował na Florydzie. "Będę pierwszym, który to przyzna"

Źródło:
tvn24.pl

- Demokratyczna administracja byłaby dla Europy i dla świata, jak sądzę, o niebo lepsza - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Patrycja Sasnal, amerykanistka. Wraz z innymi gośćmi programu komentowała wyścig po fotel prezydenta USA i towarzyszącą mu kampanię. Jak stwierdził Maciej Czarnecki z "Gazety Wyborczej", "smutne jest trochę to, że o ile jest wielka mobilizacja, to głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś, przeciwko temu drugiemu obozowi".

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Co napędza wyborców obu obozów? "Głosuje się przede wszystkim przeciwko komuś"

Źródło:
TVN24

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

IMGW ostrzega przed gęstymi mgłami, które mogą ograniczać widzialność. Alarmy obowiązują w 16 województwach. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

- Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać. Uważam, że każdy prezydent Stanów Zjednoczonych, ktokolwiek by nim nie był, musi szanować Polskę i jej pozycję w Europie - powiedział w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były minister spraw zagranicznych i były marszałek Sejmu. Gość "Kropki nad i" mówił też o potencjalnym kandydacie KO w wyborach prezydenckich.

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Schetyna: Tak już nigdy nie będzie. Polska ma miejsce w polityce światowej i to dzisiaj słychać

Źródło:
TVN24

W czternastu stanach USA wyborcy nie muszą okazywać dokumentu tożsamości w lokalu wyborczym. Brak tego wymogu jest wykorzystywany do podważania rzetelności procesu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. Autorzy dezinformacji uderzają głównie w Kalifornię, gdzie szansę na wygraną ma Kamala Harris. Tłumaczymy, jak wygląda tam weryfikacja wyborców.

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

"Paranoja wyborów" w Kalifornii? Nie, tam wyborców weryfikują inaczej

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia, z którego wynika, że 11 listopada w Warszawie miałby obowiązywać zakaz noszenia broni. Tego dnia w stolicy zaplanowane są uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości.

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Zakaz noszenia broni w Warszawie 11 listopada. Jest projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24