Doradca Bidena: decyzja w sprawie przekazania rakiet ATACMS Ukrainie należy do prezydenta

Źródło:
PAP
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainie
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainiehttps://twitter.com/DefenceU
wideo 2/2
System artylerii rakietowej HIMARS w Ukrainiehttps://twitter.com/DefenceU

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że Joe Biden ma zdecydować czy przekazać Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS. Urzędnik przyznał też, że nie wie, czy będzie mógł spotkać się z szefem chińskiego MSZ Qin Gangiem, który nie był widziany publicznie od prawie miesiąca.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan pytany o rakiety ATACMS, będące na czele ukraińskiej listy życzeń, Sullivan oświadczył na konferencji Aspen Security Forum, że sprawa była przedmiotem niedawnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy w Wilnie.

- To, czy ostatecznie damy ATACMS będzie decyzją prezydenta. On rozmawiał o tym z prezydentem Zełenskim i kontynuują tę rozmowę - powiedział Sullivan. Zaznaczył jednak, że Ukraina posiada już rakiety dalekiego zasięgu ofiarowane jej przez Wielką Brytanię i Francję - pociski powietrze-ziemia Storm Shadow/SCALP.

Sullivan stwierdził jednak, że dla niego priorytetem jest zapewnienie Ukrainie odpowiednich dostaw amunicji artyleryjskiej NATO-wskiego kalibru 155 mm i przyznał, że spędza nad problemem zwiększenia produkcji tej amunicji 30 minut każdego dnia. Dodał, że właśnie niedostatek pocisków był powodem wysłania Ukrainie amunicji kasetowej.

Startujący MGM-140 ATACMSJohn Hamilton / dvidshub.net

- Zdecydowaliśmy się, że dostarczymy amunicję kasetową, bo alternatywą było to, że nie będą mieli wystarczająco pocisków" do walki z siłami rosyjskimi - powiedział doradca Bidena. Sullivan potwierdził też, że szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16 rozpocznie się w sierpniu.

Sullivan o możliwym spotkaniu z szefem chińskiej dyplomacji

Doradca prezydenta USA został zapytany również m.in. o los ministra spraw zagranicznych Chin, byłego ambasadora w USA Qin Ganga, który nie pojawia się publicznie od prawie miesiąca. Qin nie wziął udziału w szeregu dyplomatycznych spotkań, w tym podczas szczytu ASEAN w Dżakarcie - według Pekinu - ze względów zdrowotnych. Pytany, czy spodziewa się, że spotka się jeszcze z Qinem, Sullivan odparł, że nie ma pojęcia.

- Jedyne, co wiemy, to że sekretarz stanu USA Antony Blinken miał się z nim spotkać podczas ostatniej konferencji ASEAN w Indonezji. Ostatecznie spotkał się w jego miejsce z Wangiem Yi i nie mamy więcej informacji - powiedział Sullivan.

Opisując własne rozmowy z Chińczykami na temat ustanowienia bezpiecznych ram konkurencji między mocarstwami, Sullivan stwierdził, że ChRL sprzeciwia się nim, porównując je do pasów bezpieczeństwa.

- Ogólne chińskie podejście do tego wydaje się czymś w stylu: "jeśli zapinasz pasy bezpieczeństwa w samochodzie, będziesz miał zachętę do szybszej jazdy i bardziej po wariacku i potem się zderzysz" – wskazał.

- Próbowaliśmy im wytłumaczyć, że pasy bezpieczeństwa są świetną analogią, bo zapinanie pasów dramatycznie obniżyło koszty i konsekwencje wypadków samochodowych i są same w sobie dobrą rzeczą zarówno w relacjach międzynarodowych, jak i na autostradzie - powiedział Sullivan.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: John Hamilton / dvidshub.net