Prezydenci Turcji i USA spotkali się w Wilnie. "Pierwszy krok naprzód"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden spotkał się we wtorek na marginesie szczytu NATO w Wilnie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Na początku rozmów amerykański przywódca podziękował Erdoganowi za jego dyplomację i przywództwo. Wcześniej Stany Zjednoczone przekazały, że Waszyngton "rusza naprzód w sprawie transferu" myśliwców F-16 do Turcji. Deklaracja ta nastąpiła dzień po tym, jak turecki prezydent zapowiedział przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do NATO.

- Dziękuję za pańską dyplomację i odwagę, by to na siebie wziąć i chcę podziękować panu za pana przywództwo - powiedział Joe Biden na początku dwustronnego spotkania na marginesie szczytu w Wilnie. Dodał, iż szczyt jest "historyczny" i potwierdza zobowiązania państw NATO wobec obrony Sojuszu i bliskich sojuszników i że "ma nadzieję, że możemy uczynić je jeszcze silniejszym".

Erdogan odparł, że ich wtorkowe spotkanie jest "pierwszym krokiem naprzód" w strategicznych konsultacjach między oboma krajami i początkiem "nowego pięcioletniego procesu", zaś ich poprzednie spotkania były jedynie "rozgrzewką". Erdogan życzył też Bidenowi powodzenia w nadchodzących w 2024 roku wyborach i podziękował prezydentowi USA za gratulacje z okazji jego zwycięstwa wyborczego. Biden odparł, że z nadzieją zapatruje się na kolejne 5 lat spotkań z Erdoganem.

Liderzy nie odpowiedzieli na pytania prasy m.in. o sprawę akcesji Ukrainy. Wśród spodziewanych tematów rozmów liderów jest m.in. sprzedaż najnowszych modeli F-16 i modernizacja posiadanych przez Turcję myśliwców.

Deklaracja USA w sprawie myśliwców F-16 dla Turcji

Wcześniej doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. przekazał, że amerykańska administracja "rusza naprzód w sprawie transferu" F-16, nie podając jednak ram czasowych dotyczących dostarczenia myśliwców. Prezydent Joe Biden "jasno komunikował, że popiera ten transfer" - zaznaczył Sullivan.

W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller powiedział, że administracja USA w pełni popiera sprzedaż samolotów F-16 Turcji, choć przyznał, że opór stawiają niektórzy członkowie Kongresu, czyniąc aluzję do szefa senackiej komisji spraw zagranicznych, demokraty Boba Menendeza.

Amerykańskie F-16U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman/DVIDS

Erdogan dał zielone światło w sprawie akcesji Szwecji

W poniedziałek wieczorem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się przekazać wniosek o akcesję Szwecji do Sojuszu pod głosowanie w parlamencie i zapewnił, że zostanie on ratyfikowany.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Historyczny krok" po rozmowie w Wilnie

Niektórzy członkowie NATO uważają, że Turcja, która w październiku 2021 roku zawnioskowała o zakup myśliwców Lockheed Martin Corp F-16 za 20 mld dolarów od USA i prawie 80 zestawów modernizacyjnych dla już będących w posiadaniu Turcji samolotów bojowych, wykorzystywała kwestię członkostwa Szwecji, aby wywrzeć presję na Waszyngton - przekazała agencja Reutera.

Sullivan powiedział również we wtorek, że sojusznicy NATO wyślą "jednogłośny, pozytywny sygnał" dotyczący drogi Ukrainy do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Wilnie, który odbywa się w dniach 11-12 lipca.

Autorka/Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air National Guard photo by Airman 1st Class Tylon Chapman/DVIDS