Szef NATO po rozmowie z prezydentem Turcji i premierem Szwecji: Erdogan zgodził się przesłać parlamentowi szwedzki wniosek akcesyjny

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Associated Press

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na jak najszybsze przekazanie tureckiemu parlamentowi protokołu akcesyjnego Szwecji do NATO - przekazał sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po spotkaniu z Erdoganem i premierem Ulfem Kristerssonem. Wcześniej turecki przywódca niespodziewanie zapowiedział, że jego kraj zgodzi się na zatwierdzenia szwedzkiego członkostwa, jeśli państwa europejskie "otworzą drogę" dla kandydatury Ankary do Unii Europejskiej.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przekazał na Twitterze, że "po spotkaniu z prezydentem Erdoganem i premierem Kristerssonem prezydent Erdogan zgodził się przesłać jak najszybciej Wielkiemu Zgromadzeniu Narodowemu Turcji protokół akcesyjny Szwecji i zapewnić jego ratyfikację". "To historyczny krok, który sprawia, że wszyscy sojusznicy NATO są silniejsi i bezpieczniejsi" - dodał.

Premier Szwecji Ulf Kristersson po spotkaniu ze Stoltenbergiem i Erdoganem powiedział, że jego kraj zrobił "duży krok w kierunku członkostwa w NATO". - To był mój cel od dłuższego czasu. Wierzę, że spotkaliśmy się dziś z dobrym odzewem i uczyniliśmy duży krok w kierunku członkostwa - powiedział szef szwedzkiego rządu. 

Zadowolenie z deklaracji Erdogana wyraził prezydent USA Joe Biden. W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom zaznaczył, że jest gotowy, by współpracować z tureckim prezydentem w celu wzmocnienia "obrony i odstraszania w rejonie euroatlantyckim".

Szwecja w NATO. Warunek Erdogana

Jeszcze przed wylotem na szczyt NATO, który rozpocznie się we wtorek w Wilnie, prezydent Turcji niespodziewanie oświadczył, że nikt nie powinien oczekiwać po Turcji dążenia do kompromisu, jeśli chodzi o kwestię zgody jego kraju na przyjęcie Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Turcja czeka u drzwi Unii Europejskiej już od ponad 50 lat, a prawie wszystkie kraje członkowskie NATO są teraz członkami Unii Europejskiej. Zwracam się do tych państw, które przez ponad 50 lat trzymały Turcję u bram Unii Europejskiej: otwórzcie drogę do członkostwa Turcji w Unii Europejskiej. Gdy wy utorujecie drogę Turcji, my utorujemy drogę Szwecji, tak zrobiliśmy to w przypadku Finlandii – oświadczył Erdogan. Prezydent Turcji wypowiedział się także na poniedziałkowej konferencji na temat możliwego dołączenia do NATO przez Ukrainę, stwierdzając, że zakończenie wojny z Rosją "ułatwi" proces akcesyjny Kijowa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan Gints Ivuskans/Shutterstock

Turcja od grudnia 1999 roku ma status kraju kandydującego do UE. Jej starania o członkostwo utknęły jednak w martwym punkcie z uwagi na postępującą degradację zasad demokracji oraz spór z Cyprem, będącym państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Rzecznik Komisji Europejskiej skomentował, że rozszerzenie NATO i Unii Europejskiej to "oddzielne procesy". - Proces akcesyjny każdego z państw kandydatów opiera się na ocenie poszczególnych krajów - zaznaczył, dodając, że procesów tych nie można ze sobą wiązać.  

Stoltenberg, odnosząc się do słów Erdogana, zaznaczył, że choć popiera członkostwo Ankary w Unii Europejskiej, to Szwecja spełniła już warunki wymagane do przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Nadal możliwe jest podjęcie pozytywnej decyzji w sprawie Szwecji w Wilnie - dodał.

Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstroem stwierdził w poniedziałek w wypowiedzi dla szwedzkiego nadawcy publicznego SVT, że oczekuje, iż Turcja ostatecznie zasygnalizuje, że zgodzi się na dołączenie Szwecji do NATO, ale nie był w stanie określić, czy może się to zdarzyć na szczycie w Wilnie.

Departament Stanu: przyszedł czas na pełną akcesję Szwecji

- Popieramy wyrażane od dawna aspiracje Turcji, by dołączyć do Unii Europejskiej (...), ale nie uważamy, by (ta kwestia) powinna być przeszkodą dla akcesji Szwecji do NATO - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podczas briefingu prasowego. - Uważamy, że są to oddzielne sprawy - zaznaczył.

Jak dodał, zarówno prezydent Biden, jak i sekretarz stanu USA Antony Blinken wielokrotnie w ostatnich dniach przekazali tę wiadomość w rozmowach ze swoimi tureckimi odpowiednikami. Mieli też im przekazać, że Szwecja spełniła wcześniejsze warunki postawione przez Turcję, w tym zmieniła swoją konstytucję, by móc ścigać członków Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

- Więc teraz uważamy, że przyszedł czas na pełną akcesję Szwecji w bardzo krótkim terminie - zaznaczył Miller. Powiedział, że choć nie wie, czy stanie się to podczas szczytu NATO w Wilnie, to powinno do tego dojść jak najszybciej.

Rozmowa z Joe Bidenem

Dzień wcześniej temat członkostwa Szwecji w NATO został poruszony podczas rozmowy telefonicznej Erdogana z prezydentem USA Joe Bidenem.

Erdogan powiedział Bidenowi, że Szwecja, przyjmując ustawę antyterrorystyczną, podjęła kroki we właściwym kierunku, aby Turcja zaakceptowała jej wniosek o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Jednak zdaniem prezydenta Turcji podjęte działania nie są wystarczające, ponieważ zwolennicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) nadal organizują demonstracje w Szwecji. PKK jest traktowana przez władze w Ankarze jako organizacja terrorystyczna.

Oprócz Turcji akcesję Szwecji do NATO blokują jeszcze Węgry.

Turecki sprzeciw

Szwecja i Finlandia złożyły wnioski akcesyjne do NATO w ubiegłym roku w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę. Finlandia dołączyła do Sojuszu w kwietniu bieżącego roku. Wniosek danego kraju musi zostać zaakceptowany przez wszystkich 31 członków NATO.

25 czerwca w rozmowie telefonicznej z Jensem Stoltenbergiem prezydent Turcji powiedział, że władze Szwecji muszą powstrzymać odbywające się w Sztokholmie manifestacje zwolenników zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu, aby uzyskać zgodę na członkostwo w NATO.

W Szwecji w czerwcu zostały zaostrzone przepisy antyterrorystyczne, wprowadzające możliwość karania również za wspieranie organizacji terrorystycznych, w tym PKK. Rząd Szwecji wydał też po raz pierwszy zgodę na ekstradycję do Turcji mężczyzny wspierającego PKK.

Autorka/Autor:momo / prpb,kg

Źródło: Reuters, PAP, Associated Press

Źródło zdjęcia głównego: Gints Ivuskans/Shutterstock