Aktor Danny Masterson skazany na 30 lat więzienia za zgwałcenie dwóch kobiet

Źródło:
PAP

Danny Masterson, amerykański aktor znany głównie z serialu komediowego "Różowe lata 70.", został skazany przez sąd w Los Angeles na 30 lat więzienia za dwa gwałty. To najwyższy wymiar kary, jaki mu groził w tej sprawie. Według agencji AP aktor planuje złożyć apelację i utrzymuje, że jest niewinny.

47-letni Danny Masterson w czwartek został uznany winnym zgwałcenia w 2003 roku dwóch kobiet: 28-letniej i 23-letniej. Stało się to w obydwu przypadkach w jego domu w Hollywood Hills. - Kiedy mnie zgwałciłeś, okradłeś mnie. To właśnie jest gwałt, kradzież ducha. Jesteś żałosny i brutalny. Świat jest lepszy, gdy pozostajesz w więzieniu - powiedziała jedna z kobiet, cytowana przez agencję AP.

Zwracając się do sędziego druga z ofiar domagała się, aby Masterson pozostał w więzieniu ze względu na bezpieczeństwo wszystkich kobiet, z którymi się zetknął. - Jestem bardzo zdenerwowana. Szkoda, że nie zgłosiłam go wcześniej na policję - dodała.

Danny MastersonMyung J. Chun / Los Angeles Times via Getty Images

Jak podał Reuters, Danny Masterson zrezygnował z możliwości wystąpienia przed sądem. Według AP aktor utrzymuje, że jest niewinny, i planuje złożyć apelację. Jego prawnicy twierdzą, że do tego, co wydarzyło się między nim a kobietami, doszło za wzajemną zgodą. Masterson oskarżony był też o zgwałcenie swojej długoletniej dziewczyny. Ława przysięgłych nie podjęła jednomyślnej decyzji w tej trzeciej sprawie.

Czytaj również: Hiszpański aktor aresztowany w Wenecji. Dzień później miał otrzymać nagrodę na festiwalu filmowym

Aktor utrzymuje, że jest niewinny

Trzy kobiety oskarżyły Mastersona o gwałt, którego miał się dopuścić w latach 2001-2003. Pierwszy zarzut sformułowano jednak dopiero w 2017 roku, na fali podobnych spraw w związku z ruchem #MeToo. W czasie procesu prokuratura twierdziła, że aktor najpierw podawał kobietom narkotyki w napojach, aby móc później je zgwałcić. Aktorowi nie udowodniono jednak narkotyzowania kobiet.

W czasie gdy dochodziło do napaści seksualnych, aktor wraz ze wszystkimi trzema kobietami byli członkami Kościoła scjentologicznego. Prokuratura argumentowała, że kobiety przez wiele lat nie zgłaszały gwałtu, ponieważ przywódcy Kościoła je do tego zniechęcali. Miały w zamian polegać na "wewnętrznym systemie sprawiedliwości" instytucji. Z kolei aktor miał polegać na swoim statusie wysoko postawionego członka Kościoła, aby unikać odpowiedzialności przez wiele lat.

Kościół scjentologiczny odparł takie zarzuty, twierdząc, że stanowią one "naruszenie pierwszej poprawki" do konstytucji USA, gwarantującej m.in. wolność słowa i wyznania oraz że nie ma "ani skrawka dowodu", który potwierdzałby takie działanie z jego strony.

Danny Masterson znany jest z serialu "Różowe lata 70.", w którym w latach 1998-2006 wcielał się w rolę Stevena Hyde'a.

Czytaj również: Gwiazda "Mission: Impossible" ujawnia, że w dzieciństwie padła ofiarą kazirodztwa. "To nigdy nie odeszło"

Autorka/Autor:ks//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Myung J. Chun / Los Angeles Times via Getty Images