Były policjant skazany na 10 lat więzienia po tym, jak brał udział w szturmie na Kapitol

Źródło:
PAP

Thomas Webster, były nowojorski policjant, który napadł na policjanta podczas ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku, został skazany na 10 lat więzienia. To jak do tej pory najsurowszy wyrok, jaki zapadł w sprawie dotyczącej zajść w amerykańskiej stolicy, po tym, jak Donald Trump próbował podważyć wynik wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku.

Thomas Webster, który uderzył funkcjonariusza masztem flagowym, został skazany na równoległe kary w wymiarze 120 miesięcy - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat Sądu Okręgowego w Dystrykcie Kolumbia. Ława przysięgłych w odrzuciła argumenty oskarżonego, że działał w samoobronie.

Adwokat Webstera, przekonując do wydania niższego wyroku, twierdził, że jego klient był pod "nadzwyczajnym wpływem" wyborczych kłamstw Trumpa.

Szturm na Kapitol

6 stycznia 2021 roku tysiące zwolenników Donalda Trumpa w proteście przeciwko wynikom wyborów prezydenckich z listopada 2020 roku zaatakowało Kapitol.

Departament Sprawiedliwości podaje, że aresztowano ponad 860 osób za przestępstwa związane ze wtargnięciem na Kapitol, w tym ponad 260, którym postawiono zarzuty napaści lub utrudniania pracy organom ścigania.

Autorka/Autor:mjz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock