Świat

USA bronią wyszkolonych przez siebie powstańców. Pierwszy atak lotniczy

Świat

U.S. Air Force | TSgt Ben BlokerAmerykanie chcą osłaniać rebeliantów

Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszy atak z powietrza mający na celu obronę ugrupowania rebelianckiego walczącego w Syrii - potwierdził w poniedziałek czasu lokalnego przedstawiciel Pentagonu.

Rzecznik amerykańskiego resortu obrony Bill Urban powiedział, że pierwsze uderzenie obronne sił USA zostało przeprowadzone w piątek i miało na celu wsparcie ugrupowania Nowa Syria, które zostało przez Amerykanów "wyszkolone i wyposażone".

Jak poinformowano, amerykańskie lotnictwo zbombardowało pozycje związanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra w odpowiedzi na atak przeprowadzony przez bojowników na członków Nowej Syrii.

Kreml zaniepokojony

W poniedziałek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow ocenił, że amerykańskie ataki na terytorium Syrii mogą zaszkodzić prowadzonej tam walce z terroryzmem. Powiedział, że największym zagrożeniem dla Syrii i sąsiedniego Iraku jest obecnie Państwo Islamskie (IS) i dlatego Moskwa popiera rządy w obu tych krajach.

Nieco wcześniej rzecznik Białego Domu Josh Earnest oświadczył, że Syria "nie powinna ingerować" w działania sił wyszkolonych przez Amerykanów w celu walki z IS. Gdyby jednak było inaczej, mogą zostać podjęte "dodatkowe kroki" - ostrzegł, sygnalizując możliwość ataków z powietrza przeciwko siłom syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

W połowie lipca w Syrii zaczęło działać co najmniej 54 rebeliantów uzbrojonych i wyszkolonych przez Waszyngton. To pierwsza grupa bojowników, którzy mają walczyć z Państwem Islamskim w Syrii; mają oni wejść w skład tzw. Dywizjonu 30.

Konflikt w Syrii wybuchł w marcu 2011 roku początkowo jako rebelia przeciwko reżimowi w Damaszku. Od tego czasu uaktywniło się tam wiele ugrupowań rebelianckich, również dżihadystycznych. Na terenach Syrii i Iraku Państwo Islamskie utworzyło samozwańczy kalifat.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force | TSgt Ben Bloker

Tagi:
Raporty: