Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA informuje, że rozmowy dotyczące nowego rozejmu w Strefie Gazy są "poważne". Uczestnicy liczą, że doprowadzą do kolejnej przerwy w walkach. Z kolei "The Wall Street Journal" wskazuje, że Hamas odrzucił izraelską propozycję tygodniowego rozejmu w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie około 40 zakładników, w tym wszystkich kobiet i dzieci, które palestyński ruch islamistyczny nadal przetrzymuje.
- To jest coś, nad czym pracowaliśmy, odkąd tylko ostatnia przerwa się skończyła. Więc to są bardzo poważne dyskusje i negocjacje i mamy nadzieję, że doprowadzą do sukcesu - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One.
Potwierdził tym samym sygnały o postępach w pertraktacjach na temat wprowadzenia kolejnego rozejmu w konflikcie i uwolnienia dodatkowych zakładników więzionych przez Hamas.
"WSJ": Hamas odrzucił izraelską ofertę rozejmu
Hamas odrzucił izraelską propozycję tygodniowego rozejmu w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie około 40 zakładników, w tym wszystkich kobiet i dzieci, które palestyński ruch islamistyczny nadal przetrzymuje - podał w środę "The Wall Street Journal".
Według "WSJ" palestyńska organizacja oświadczyła egipskim mediatorom, że Izrael musi wstrzymać ofensywę w Strefie Gazy, zanim przystąpi do omawiania potencjalnego porozumienia.
Nawet wtedy, zdaniem Hamasu, Izrael będzie musiał uwolnić wszystkich palestyńskich więźniów w celu zwolnienia wszystkich pozostałych izraelskich zakładników, których liczbę szacuje się na około 100.
"WSJ" podaje, że Izrael w odpowiedzi oświadczył, iż nie wstrzyma swojej kampanii wojskowej i że ten warunek nie stanowi podstawy do rozmów.
Negocjacje szefów CIA, Mosadu i premiera Kataru w Warszawie
Według doniesień mediów, m.in. Axios, tego dotyczyły rozmowy szefów CIA, Mosadu i premiera Kataru w Warszawie. We wtorek prezydent Izraela Icchak Hercog oświadczył, że Izrael jest skłonny po raz kolejny przerwać działania wojenne w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie przez Hamas następnej grupy zakładników.
Według Axios Izrael zaproponował siedmiodniową pauzę w walkach. Poprzednia również trwała siedem dni, lecz została przerwana, bo - według USA i Izraela - Hamas nie wywiązał się z obietnicy uwalniania kolejnych zakładników.
Rzecznik NSC doniósł też, że dzięki otwarciu przejścia granicznego Kerem Szalom między Izraelem i Strefą Gazy do Gazy zaczęło docierać więcej pomocy humanitarnej, w tym pierwsze ciężarówki z pomocą Światowego Programu Żywnościowego (WFP) z Jordanii.
Źródło: PAP