Biały Dom: Hamas ukrywa się w szpitalach w Gazie i przetrzymuje tam zakładników

Źródło:
PAP

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby informują, że USA mają dowody, że Hamas ukrywa się w szpitalach w Gazie, w tym szpitalu al-Szifa, wokół którego toczą się walki, i przetrzymuje tam zakładników. Jak dodał, mimo to USA sprzeciwia się bombardowaniu lub walkom na terenie placówki. W nocy z wtorku na środę izraelska armia (IDF) poinformowała o rozpoczęciu "operacji" przeciwko palestyńskiemu Hamasowi w szpitalu al-Szifa. Hamas obarczył odpowiedzialnością za atak Izrael i USA.

- Mogę potwierdzić, że mamy informacje, że Hamas i Palestyński Islamski Dżihad wykorzystuje niektóre szpitale w Strefie Gazy, w tym szpital al-Szifa, oraz tunele pod nimi, by ukrywać się i wspierać swoje operacje wojskowe i by trzymać tam zakładników - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One w drodze na szczyt APEC w San Francisco.

Jak dodał, informacje te pochodzą z różnych źródeł wywiadowczych. Potwierdził w ten sposób to, co podawały wcześniej wojska izraelskie.

Zdaniem Izraela Hamas ma pod szpitalem Al Szifa centrum dowodzenia i wykorzystuje jego budynek i biegnące pod nim tunele do prowadzenia walk a także do przetrzymywania zakładników a znajdujące się tam osoby traktuje jak "żywe tarcze".

- Żeby była jasność, nie popieramy uderzeń na szpital z powietrza i nie chcemy widzieć żadnej wymiany ognia w szpitalu, gdzie bezbronni ludzie, chorzy ludzie, po prostu starają się o opiekę medyczną. Szpitale muszą być chronione - powiedział rzecznik, dodając, że fakt ten jest "dodatkowym ciężarem", z którym musi mierzyć się Izrael.

Izraelska armia prowadzi "operację" w szpitalu al-Szifa

"W oparciu o informacje wywiadu i z konieczności operacyjnej, siły IDF prowadzą precyzyjną i wymierzoną w konkretne cele operację przeciwko Hamasowi w określonych rejonach szpitala al-Szifa" - głosi najnowszy komunikat izraelskiej armii (IDF).

W komunikacie podkreślono, że "w siłach IDF są zespoły medyczne i osoby mówiące po arabsku, które przeszły specjalne przeszkolenie, aby przygotować się do tych skomplikowanych i specyficznych warunków w celu uniknięcia wyrządzenia krzywdy cywilom".

Ministerstwo zdrowia władz Gazy przyznało, że armia izraelska uprzedziła o zamiarze dokonania operacji przeciwko Hamasowi na terenie szpitala, który jest usytuowany w mieście Gaza w samym środku walk. Równocześnie ministerstwo obarczyło Izrael "pełną odpowiedzialnością" za życie pacjentów, personelu medycznego i uchodźców, którzy schronili się na terenie szpitala.

W szpitalu, poza chorymi i personelem placówki, znajdują się tysiące osób, które zostały zmuszone przez walki do opuszczenia swoich domów.

Hamas opublikował oświadczenie, w którym obarczył "pełną odpowiedzialnością" za akcję w kompleksie szpitalnym Izrael i osobiście prezydenta Joe Bidena.

Zdaniem Hamasu oświadczenie wywiadu USA z wtorku, w którym poparł "fałszywą" ocenę izraelską, iż szpital jest wykorzystywany przez jego bojowników "był zielonym światłem" do ataku i do "dalszych masakr cywilów". Według Hamasu szpital otoczony jest "praktycznie ze wszystkich stron przez wojska izraelskie, które prowadzą intensywny ogień".

Władze USA o "dzieciach w inkubatorach"

Do sprawy odniósł się także rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, mówiąc, że "nie chce, by dzieci w inkubatorach i inni pacjenci znaleźli się na linii ognia". Dodał też, że USA popierają i są w kontakcie ze stronami trzecimi, w tym organizacjami humanitarnymi, w sprawie ewakuacji pacjentów ze szpitali.

Biały Dom podał też, że ze Strefy Gazy udało się dotąd ewakuować ok. 600 obywateli USA i członków ich rodzin. Do Strefy Gazy dotarło z kolei ponad 1000 ciężarówek z pomocą humanitarną.

Ani Kirby, ani Miller nie chcieli komentować doniesień o propozycji Hamasu, by uwolnić kilkudziesięciu zakładników w zamian za pięciodniową przerwę w walkach. Wcześniej prezydent Biden stwierdził, że rozmowy na temat zakładników trwają i że wierzy w ich pomyślne zakończenie.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP