"Barka do testów rakietowych przesunięta". "Groźba wznowienia prób pocisków" w Korei Północnej

Autor:
tas/kab
Źródło:
PAP

Niewykluczone, że Pjongjang przygotowuje się do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ustalenia amerykańskiego think tanku Beyond Parallel.

Think tank, który jest częścią Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), po analizie zebranych we wtorek zdjęć satelitarnych stoczni w mieście Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, ustalił, że "barka używana do testów rakietowych została przesunięta, co może być częścią przygotowań do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM)".

Groźba wznowienia prób pocisków typu SLBM stawia znaczące wyzwania przed administracją prezydenta USA Joe Bidena i rządem prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – ocenił Beyond Parallel.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Z obrazów satelitarnych wynika, że zanurzalna barka testowa w stoczni Sinpo została przemieszczona do suchego doku. Na barce nie zaobserwowano jednak pojemnika na pocisk.

Barka mogła zostać przemieszczona w ramach przygotowań do próby pocisku SLBM, ale możliwe jest również, że przesunięto ją w celu konserwacji, naprawy lub instalacji urządzeń - podkreślają eksperci Beyond Parallel.

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk

Negocjacje w martwym punkcie

Korea Północna ogłosiła ostatnio, że z powodu obaw o zakażenia koronawirusem nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Rozwiało to nadzieje na możliwość wznowienia dialogu z Pjongjangiem przy okazji tej imprezy – podała południowokoreańska agencja Yonhap.

Negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, dotyczące likwidacji jej programu zbrojeń nuklearnych, pozostają w martwym punkcie od szczytu z udziałem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w 2019 roku. Od tamtej pory znacznie nasiliły się również napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiadał dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej". Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.

Autor:tas/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP