Wjechała do stawu pod wpływem alkoholu. Media o przyczynach śmierci miliarderki

Źródło:
BBC, CNN
Mitch McConnell na nagraniu archiwalnym
Mitch McConnell na nagraniu archiwalnym
Reuters Archive
Mitch McConnell na nagraniu archiwalnymReuters Archive

Media, powołując się na ustalenia policji, podały ustalenia w sprawie śmierci Angeli Chao, amerykańskiej potentatki branży transportowej, a prywatnie szwagierki lidera republikanów w amerykańskim Senacie, Mitcha McConnella. Kobieta utonęła, gdy wjechała samochodem do stawu. Śledczy potwierdzili mediom, że była pod wpływem alkoholu.

Angela Chao była prezeską Foremost Group, rodzinnej firmy zarządzającej flotą wielkich masowców i czarterującą statki innym firmom transportowym. Jej majątek media szacują na 4,2 miliarda dolarów (ponad 16,5 miliarda złotych - red.). Prywatnie była szwagierką lidera republikanów w Senacie USA, Mitcha McConnella.

10 lutego zginęła tragicznie, gdy po kolacji z grupą przyjaciół niedaleko Johnson City w Teksasie wjechała samochodem do stawu. Biuro Szeryfa Hrabstwa Blanco w środę opublikowało raport z ustaleniami w tej sprawie, na które powołują się amerykańskie media, w tym CNN. Z zamieszczonych przez nie informacji wynika, że w momencie wypadku 50-letnia Chao była pod wpływem alkoholu, którego poziom trzykrotnie przekraczał dopuszczalny w stanie limit. Stwierdzono jednocześnie, że jej śmierć była "nieszczęśliwym wypadkiem".

ZOBACZ TEŻ: Śmierć pary w tropikalnym raju. Kobieta prawdopodobnie zginęła, ratując męża

Policja o okolicznościach śmierci Angeli Chao

Policja opisuje, że przed tragedią kobieta spędzała czas z siedmioma koleżankami z czasów studiów na dużym, rodzinnym ranczu, zajmującym ponad 360 hektarów. Po zjedzeniu kolacji w domku dla gości, późnym wieczorem poszła do swojego samochodu, by wrócić do głównego domu na terenie posiadłości. Według relacji CNN kamery monitoringu zarejestrowały, jak idzie chwiejąc się i wsiada do auta. Na nagraniach widać również samochód wykonujący manewry skrętu i cofania, a następnie wjeżdżający do stawu.

Przyjaciółka kobiety Amber Keinan zeznała policji, że Chao dzwoniła do niej o godz. 23:42, mówiąc, że jest uwięziona w samochodzie, który tonie. W trakcie trwającego osiem minut połączenia Keinan mówiła przyjaciółce, by próbowała się wydostać, ale ta odpowiadała, że nie jest w stanie. "Chao powiedziała Keinan, że poziom wody się podnosi i że umrze. Stwierdziła: «Kocham cię», następnie pożegnała się z Keinan" – BBC cytuje fragment raportu.

W dokumentach policyjnych opisano, że przyjaciele i policja próbowali uratować kobietę. Keinan i inna z koleżanek podpłynęły kajakiem do tonącego auta, próbowali też dostać się do środka. Kilkanaście minut później, przybyłym na miejsce funkcjonariuszom udało się wybić szybę i wyciągnąć tonącą Chao ze środka. Nie udało się jednak uratować jej życia.

ZOBACZ TEŻ: Dzieci zniknęły z podwórka. Przy zbiorniku wodnym znaleźli tylko klapki

Mitch McConnell wspominał szwagierkę

Chao była siostrą żony Mitcha McConnella, Elaine Chao - byłej sekretarz transportu w administracji Donalda Trumpa oraz sekretarz pracy w administracji Geeorge'a W Busha. Gdy w lutym republikanin ogłosił, że ustąpi z funkcji lidera mniejszości republikańskiej w Senacie USA po 17 latach na tym stanowisku, zasugerował, że wpływ tej tragedii na jego rodzinę był jednym z czynników wpływających na decyzję. - Gdy traci się ukochaną osobę, szczególnie w młodym wieku, procesowi żałoby towarzyszy pewna introspekcja - mówił.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: BBC, CNN