"Nikt nie może pokonać czasu". Lider republikanów w Senacie USA zrezygnuje

Źródło:
Reuters
McConnell: starali się zakłócić mechanizmy naszej demokracji. Nie udało im się
McConnell: starali się zakłócić mechanizmy naszej demokracji. Nie udało im się
TVN24
McConnell o ataku na Kapitol (nagranie z 7 stycznia 2021 roku)TVN24

Mitch McConnell ogłosił, że zrezygnuje z funkcji lidera mniejszości republikańskiej w Senacie USA. - Nikt nie może pokonać czasu, a ja nie jestem już młodym mężczyzną. Przyszedł czas na kolejne pokolenie przywódców - powiedział.

McConnell poinformował, że zrezygnuje z szefowania republikanom w Senacie w listopadzie tego roku. Sprawuje tę funkcję od 17 lat, najdłużej w historii Izby.

- Tydzień temu skończyłem 82 lata. Koniec mojej działalności jest bliżej, niżbym tego chciał - powiedział McConnell podczas posiedzenia Senatu. W jego głosie słychać było wiele emocji. - Nikt nie może pokonać czasu, a ja nie jestem już młodym mężczyzną. Przyszedł czas na kolejne pokolenie przywódców - dodał.

Czołowy negocjator, krytyk Trumpa

Reuters przypomina, że McConnell jest jednym z parlamentarzystów najbardziej zaangażowanych w negocjacje i kreowanie porozumienia z demokratami i Białym Domem w sprawach budżetowych. W ostatnim czasie opowiadał się za przeznaczeniem funduszy na pomoc Ukrainie.

Agencja pisze, że McConnell jest jednym z ostatnich republikanów, który otwarcie sprzeciwia się burzliwym działaniom Donalda Trumpa, byłego prezydenta i prawdopodobnie kandydata w zaplanowanych na listopad wyborach.

Mówił między innymi, że Trump jest "praktycznie i moralnie" odpowiedzialny za atak na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. - Amerykańscy obywatele zaatakowali swój własny rząd. Zrobili to, bo byli karmieni kłamstwami przez najpotężniejszego człowieka na świecie, który rozzłościł się wyborczą przegraną - mówił po tych wydarzeniach McConnell.

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: Reuters