Unijne miliardy dla Egiptu, mają ograniczyć nielegalną migrację. "Najlepszy sposób rozwiązywania problemu"

Źródło:
Reuters, PAP, Financial Times

Unia Europejska ogłosiła w niedzielę pakiet pomocy finansowej dla Egiptu o wartości 7,4 miliarda euro. Ma to wzmocnić pogrążoną w kryzysie egipską gospodarkę i pomóc w ograniczeniu presji migracyjnej na Stary Kontynent.

Porozumienie, które zostało ogłoszone podczas wizyty unijnej delegacji w Kairze, podnosi stosunki między Unią Europejską a Egiptem do rangi "partnerstwa strategicznego". Ma ono na celu zacieśnienie współpracy w takich obszarach jak energia odnawialna, handel czy bezpieczeństwo, przy jednoczesnym zapewnieniu dotacji, pożyczek i innych środków finansowych w ciągu najbliższych trzech lat w celu wsparcia słabnącej egipskiej gospodarki  - podkreśla agencja Reutera.

Meloni: najlepszy sposób rozwiązywania problemu przepływów migracyjnych

Jak wynika z podsumowania opublikowanego przez UE, pakiet pomocowy obejmuje pożyczki preferencyjne o wartości 5 miliardów oraz inwestycje o wartości 1,8 miliarda euro. Kolejne 600 milionów euro zostanie przekazane w formie dotacji, w tym 200 milionów na zarządzanie migracją.

- Takie umowy to najlepszy sposób rozwiązywania problemu przepływów migracyjnych – stwierdziła premier Włoch Giorgia Meloni, która udała się do Kairu wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, premierami Grecji, Austrii i Belgii oraz prezydentem Cypru.

Egipt w kryzysie

Europejscy liderzy od dawna z niepokojem obserwują sytuację w Egipcie. Inflacja zbliża się tam do rekordowego poziomu. Wielu Egipcjan twierdzi, że ma trudności z przetrwaniem. Kryzys gospodarczy w kraju, liczącym ponad 100 milionów mieszkańców, zmusza coraz większą liczbę ludzi do migracji.

Namioty uchodźców niedaleko granicy z EgiptemGetty Images

Zawarte w niedzielę w Kairze porozumienie to najnowszy z całego szeregu paktów między Europą a państwami Afryki Północnej, których celem jest uniknięcie niestabilności gospodarczej w sąsiedztwie Europy i powstrzymanie nielegalnej migracji z Afryki. Wcześniej podobne umowy zawarto z Tunezją i Mauretanią, którym obiecano pomoc w zamian za lepszą ochronę granic.

Niekontrolowana migracja do Europy

Szczególny niepokój na Starym Kontynencie budzą obecnie dwie granice: egipsko-sudańska i egipsko-libijska.

W 2023 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) odnotowała blisko 300 tysięcy migrantów, którzy przybyli nielegalnie do Unii Europejskiej szlakami lądowymi i morskimi.

Według danych IOM w ubiegłym roku na Morzu Śródziemnym zginęło ponad 3 tysiące migrantów - to najwięcej od 2017 roku.

UNHCR podaje, że w Egipcie przebywa blisko pół miliona zarejestrowanych uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Większość z nich uciekła przed trwającą od kwietnia ubiegłego roku sudańską wojną domową.

Autorka/Autor:pqv, momo

Źródło: Reuters, PAP, Financial Times

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images