Unijni przywódcy porozumieli się co do klimatu. Cele będą bardziej ambitne

Autor:
pp\mtom
Źródło:
tvn24.pl
Porozumienie unijnych przywódców w sprawie klimatu. Relacja korespondenta TVN24
Porozumienie unijnych przywódców w sprawie klimatu. Relacja korespondenta TVN24TVN24
wideo 2/13
TVN24Porozumienie unijnych przywódców w sprawie klimatu. Relacja korespondenta TVN24

Postanowiliśmy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku - przekazał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Podczas odbywającego się w Brukseli szczytu Unii Europejskiej doszło w czwartek do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu UE i funduszu odbudowy, o czym poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Szefowa Komisji Europejskiej napisała, że dzięki porozumieniu 1,8 biliona euro trafi na wsparcie ożywienia gospodarczego i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Unii Europejskiej. Porozumienie za swój sukces uznali Mateusz Morawiecki i premier Węgier Viktor Orban, którzy wystąpili w czwartek na wspólnej konferencji prasowej.

Następnie przez noc przywódcy zajmowali się porozumieniem w sprawie klimatu. Jak donosił korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski na ambitne cele klimatyczne nie chciały początkowo zgodzić się Polska, Czechy i Węgry, domagając się większych środków i bardziej konkretnych warunków, a na koniec już tylko Polska. Sokołowski relacjonował, że Polska chciała gwarancji, że nie straci pieniędzy, dostanie więcej pieniędzy na transformację energetyczną i gwarancje, że podczas reformy systemu handlu emisjami nie straci ulg.

CZYTAJ TAKŻE: "Specyficzne interpretacje kompromisu są częścią gry politycznej i nie powinny nikogo dziwić". #PisząoPolsce >>>

Ostatecznie szef Rady Europejskiej Charles Michel przekazał w piątek rano, że udało się znaleźć porozumienie i na unijnym szczycie zawarto także porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 procent do 2030 roku. "Europa jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi" - napisał na Twitterze.

Ambitne cele

Obecny cel to ograniczenie emisji o 40 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 1990. Komisja Europejska zaproponowała we wrześniu, by cel redukcji gazów cieplarnianych podnieść z obecnych do 55 proc. Na szczycie UE w październiku rozmawiali na ten temat przywódcy państw członkowskich, jednak zdecydowali, że ostateczną decyzję podejmą na posiedzeniu w grudniu.

W październiku Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. Rezolucja PE jest mandatem do negocjacji ostatecznego kształtu prawa klimatycznego z Radą, czyli państwami UE.

Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.

Autor:pp\mtom

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości