Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
SBU informuje o procederze korupcyjnym związany z zakupem amunicji dla ukraińskiej armii
SBU informuje o procederze korupcyjnym związany z zakupem amunicji dla ukraińskiej armiiSBU/Facebook
wideo 2/3
SBU informuje o procederze korupcyjnym związany z zakupem amunicji dla ukraińskiej armiiSBU/Facebook

820 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała biznesmena, który przekazywał wojskom rosyjskim informacje o rozmieszczeniu ukraińskiej ciężkiej artylerii w obwodzie charkowskim i pomagał Rosjanom w przygotowaniach do ataku na Wowczańsk w tym regionie - powiadomiła SBU. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Działające od dwóch lat tzw. korytarze solidarności umożliwiły Ukrainie eksport ponad 136 mln ton towarów, takich jak zboże, rudy i stal, oraz import ponad 52 mln ton towarów, w tym paliw, pojazdów, nawozów, a także pomocy wojskowej i humanitarnej - poinformowała Komisja Europejska.

> W kwietniu tego roku ukraiński eksport zboża i nasion oleistych osiągnął 6,6 mln ton, co jest najwyższym poziomem od początki wojny z Rosją i pokazuje zdolność Ukrainy do eksportu przez utworzony przez nią korytarz na Morzu Czarnym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała biznesmena, który przekazywał wojskom rosyjskim informacje o rozmieszczeniu ukraińskiej ciężkiej artylerii w obwodzie charkowskim i pomagał Rosjanom w przygotowaniach do ataku na Wowczańsk w tym regionie - powiadomiła SBU.

Funkcjonariusze ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa ssu.gov.ua

> Żołnierze 92. Samodzielnej Brygady Szturmowej walczyli w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim. Zostali przerzuceni na nowe pozycje niedaleko Wowczańska w obwodzie charkowskim. W rozmowie z Reutersem twierdzą, że walki na tym odcinku są znacznie intensywniejsze i że mają wreszcie czym strzelać.

> Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad. W nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

> Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który w Weimarze wziął udział w spotkaniu szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji, powiedział że żyjemy w "momencie dramatycznym", ze względu na wojnę na Ukrainie, wybory europejskie i niepewność co do wyniku wyborów w USA.

> Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił w Sejmie, że 30 proc. ukraińskich żołnierzy przeszkolonych w ramach europejskiej inicjatywy zostało przeszkolonych w Polsce. Doprecyzował, że to 16 tys. żołnierzy, a w sumie Polska brała udział w szkoleniu 22 tysięcy Ukraińców. Zaznaczył, że militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy nie podlega dyskusji.

> Rząd Szwecji utworzy specjalny budżet wsparcia wojskowego dla Ukrainy na łączną kwotę 75 mld koron (ok. 6,4 mld euro) na lata 2024-26, aby "kraj ten mógł długoterminowo odpierać rosyjską agresję".

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ssu.gov.ua