Ukraińcy dziękują Borisowi Johnsonowi za to, że "rozumie groźbę rosyjskiego potwora"

Źródło:
Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

W rozmowie z amerykańską telewizją CNN prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał Borisa Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy". Wyraził też przekonanie, że polityka Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy nie zmieni się w najbliższym czasie pomimo rezygnacji Johnsona z urzędu premiera. Wcześniej w czwartek doradca Zełenskiego Mychajło Podolak podziękował ustępującemu szefowi brytyjskiego rządu za to, że "zawsze stoi na czele wspierających Ukrainę".

W rozmowie z CNN Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina "wiele zyskała na relacjach z brytyjskim premierem, przede wszystkim wsparcie wojskowe".

Prezydent Ukrainy nazwał Borisa Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy", wyraził też przekonanie, że polityka Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy nie zmieni się w najbliższym czasie mimo rezygnacji Johnsona z urzędu premiera. Przekazał, że przeprowadzi rozmowę telefoniczną szefem brytyjskiego rządu, by dowiedzieć się więcej szczegółów o jego rezygnacji.

Później w czwartek biuro Zełenskiego podało, że rozmawiał telefonicznie z Johnsonem. Podczas rozmowy prezydent wyraził żal z powodu jego dymisji. "Całe społeczeństwo Ukrainy ma dla pana wiele sympatii" - powiedział Zełenski premierowi Wielkiej Brytatanii, cytowany przez służby prasowe. Zapewnił Johnsona, że "on sam i Ukraińcy przyjęli informację o jego ustąpieniu z urzędu premiera ze smutkiem". "Nie wątpimy, że Wielka Brytania będzie nas nadal wspierać, ale pana przywództwo i charyzma uczyniły to wsparcie wyjątkowym" - stwierdził ukraiński przywódca.

Boris Johnson odwiedził Kijów. Zdjęcie z 17 czerwca president.gov.ua

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Wcześniej ustępującemu premierowi Wielkiej Brytanii podziękował doradca Zełenskiego Mychajło Podolak. Opublikował w czwartek na Twitterze wpis i nagranie, w którym mówił o wsparciu Ukrainy, szczególnie w czasie rosyjskiej inwazji zbrojnej.

"Bycie liderem to nazywanie rosyjskiego zła złem i branie odpowiedzialności w najtrudniejszych czasach. Być liderem to być pierwszym, który przyjedzie do Kijowa pomimo ataków rakietowych. Dziękuję (Borisowi Johnsonowi) za to, że rozumie groźbę rosyjskiego potwora i zawsze stoi na czele wspierających Ukrainę" - napisał doradca Wołodymyra Zełenskiego. Wpis opublikował w dwóch językach: ukraińskim i angielskim.

W nagraniu wideo towarzyszącym wpisowi doradca powiedział ponadto: "Pan Boris Johnson był pierwszą osobą, która zaczęła nazywać rzeczy po imieniu i nie udawał, że agresja Rosji to jakiś mały konflikt. To osoba, która zaproponowała na globalnej scenie politycznej zmianę pryncypiów. Dzięki niemu mamy sojusz, partnerstwo i broń, i przekonanie, że w tej wojnie zwyciężymy" - stwierdził Podolak.

W czwartkowym przemówieniu, podczas którego ogłosił rezygnację, Johnson powiedział, że jest "dumny z osiągnięć swojego rządu", w tym "dotyczących przeciwstawiania się rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę".

"I pozwólcie, że teraz powiem narodowi Ukrainy, że wiem, że my w Wielkiej Brytanii będziemy nadal wspierać waszą walkę o wolność tak długo, jak to będzie potrzebne" - podkreślił szef rządu, cytowany przez Agencję Reutera.

tas\mtom

Źródło: Reuters, CNN, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: