Ukraiński sztab: Białorusini oddali lotnisko pod rosyjską kontrolę. Są tam Iskandery i systemy S-400

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab
Źródło:
tvn24.pl
Ukraińska flaga na Wyspie Węży
Ukraińska flaga na Wyspie Węży facebook.com/okPivden
wideo 2/25
facebook.com/okPivdenUkraińska flaga na Wyspie Węży

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 134 dni. Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim. Stacjonują tam systemy Iskander i S-400 – powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii. Nad Wyspą Węży na Morzu Czarnym, którą siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich okupantów, ponownie powiewa ukraińska flaga - przekazało dowództwo operacyjne Południe. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:16

  Na rumuńskich drogach prowadzących do portu w Konstancy, we wschodniej części kraju, w czwartek wystąpił poważny chaos komunikacyjny, związany z masowym napływem transportów zboża z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

 • 3:35

  "Bardzo czekamy na Papieża i przypominamy, że zaproszenie pozostaje otwarte. Może przyjechać każdego dnia. Jesteśmy gotowi przygotować jego wizytę – byłaby ona dla nas, Ukraińców, bardzo ważna" – napisał w czwartek na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  Szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczył, że papież ma na terytorium Ukrainy miliony wiernych i byłby to silny moment inspiracji i wsparcia z jego strony dla walczących Ukraińców.

 • 3:09

  Demokratyczne zmiany w brytyjskim rządzie nie wpłyną na specjalny sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią, a także na poparcie Ukrainy przez zachodnich sojuszników w jej wojnie z Rosją - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre podczas briefingu w Waszyngtonie.

 • 2:42

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że dymisja premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona nie zmieni polityki Londynu wobec Ukrainy.

  "Niewątpliwie podczas tej wojny Boris Johnson pokazał się jako osoba odważna i osoba, która nie boi się podejmować ryzyka. Pamiętamy jego wizytę w Kijowie w kwietniu. Jest kimś takim, kogo bardzo trudno zastąpić" – napisał Kułeba na Telegramie.

 • 2:20

 • 1:50

  Premier Rumunii Nicolae Ciuca powiedział, że po uruchomieniu w czwartek gazowego interkonektora Grecja - Bułgaria jego kraj będzie mógł dostarczać gaz ziemny do Mołdawii i Ukrainy - poinformowała rumuńska telewizja Digi24.

 • 1:14

  Agencja Reuters, powołując się na źródło w ukraińskim ministerstwie energetyki, pisze, że Kijów już sprzeciwił się przekazaniu Gazpromowi turbin, obsługiwanych w Kanadzie przez niemiecką firmę Siemens Energy i mających rzekomo, według Moskwy, kluczowe znaczenie dla dostaw gazu ziemnego do Niemiec. Ukraina uważa, że takie posunięcie jest lekceważące wobec decyzji o sankcjach wobec Rosji - pisze Reuters.

 • 0:45

  Rząd Kanady zamierza w porozumieniu z Niemcami zatwierdzić decyzję o odstępstwie od reżimu sankcji wobec Rosji i chce przekazać Gazpromowi naprawiane w Kanadzie turbiny dla gazociągu Nord Stream 1 - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskim ministerstwie energetyki.

 • 22:34

  Jeden żołnierz zginął, dwóch jest w niewoli, losy kolejnych trzech nie są znane - podają białoruskie media niezależne, próbując ustalić losy białoruskich ochotników, którzy zaginęli w walkach pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy. To żołnierze ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, który walczy po stronie Kijowa.

  Śmierć Iwana "Bresta" Marczuka potwierdził pułk im. Kalinowskiego - podała ta rozgłośnia jeszcze we wtorek.

  28-letni Marczuk walczył w ukraińskim Donbasie od 2015 r. Zginął pod Lisiczańskiem 26 czerwca. Dowodzony przez niego oddział batalionu Wołat brał udział w walce z przeważającymi siłami przeciwnika.

 • 21:15

  Brytyjski minister obrony Ben Wallace wyraził w czwartek przekonanie, że rezygnacja premiera Borisa Johnsona ze stanowiska nie wpłynie na wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy. Podkreślił, że w tej sprawie panuje ponadpartyjny konsensus.

 • 20:55

  Ukraina docenia wsparcie obu amerykańskich partii i liczy, że Kongres USA pomoże w dostarczeniu jej nowoczesnych systemów obrony powietrznej - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po czwartkowym spotkaniu z senatorami: republikaninem Lindseyem Grahamem i demokratą Richardem Blumenthalem.

  "Wsparcie obu izb (amerykańskiego Kongresu) i obu partii jest dla nas bardzo ważne. Czujemy i doceniamy tę jedność. Teraz najpilniejszym zadaniem jest to, by do 1 września (ukraińskie) kobiety i dzieci mogły wrócić do domów, a dzieci i studenci - do szkół i na uniwersytety. Liczymy na wsparcie Kongresu w sprawie dostaw nowoczesnych systemów obrony powietrznej. Musimy zabezpieczyć nasze niebo tak, by nasi ludzie nie bali się żyć na Ukrainie" - napisał Zełenski na Facebooku.

 • 20:53

  Rosjanie kontynuują przymusową mobilizację na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy. Rekruci są słabo wyszkoleni, a ich wyposażenie jest w złym stanie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartkowym wieczornym sprawozdaniu.

  Wojskowi poinformowali, że na kierunku Bachmutu w sąsiednim obwodzie donieckim ukraińscy żołnierze zadawali wrogowi straty, gdy ten starał się poprawić swoją sytuację taktyczną pod Werszyną i Berestowem. "Wróg miał wycofać się w panice" - podkreślili w komunikacie.

  Sztab przekazał również, że na wodach Morza Czarnego i Azowskiego siły rosyjskie utrzymują w gotowości do sześciu platform przenoszenia broni precyzyjnego rażenia. Łącznie mogą dysponować liczbą do 40 pocisków manewrujących Kalibr.

 • 20:48

  Trzy osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa z wyrzutni Uragan – poinformowała ukraińska policja. Rannych jest pięć osób.

  "Wstępnie ustalono, że nasze miasto zostało ostrzelane z wieloprowadnicowych wyrzutni Uragan, (zastosowano) pociski odłamkowo-burzące. Trzy osoby zginęły, pięć zostało rannych" – podała w komunikacie policja, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

  Do ostrzału jednej z dzielnic Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy doszło w czwartek wieczorem.

 • 18:33

  Od początku działań bojowych siły zbrojne Rosji zrealizowały 6443 wyloty lotnictwa taktycznego i przeprowadziły 626 ataków rakietowych z użyciem pocisków Iskander i Kalibr – powiadomił w czwartek gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

  - Tylko 5 lipca przeciwnik odpalił 27 rakiet w obiekty infrastruktury krytycznej, obiekty cywilne i wojskowe. Przeprowadził także 14 ataków lotniczych na obiekty infrastruktury wojskowej i pozycje wojsk ukraińskich – powiedział Hromow.

 • 18:32

  Rosnące szybko koszty życia, spowodowane przede wszystkim wojną na Ukrainie, w ciągu trzech miesięcy wpędziły w ubóstwo 71 mln ludzi, czytamy w raporcie opublikowanym w czwartek przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Zaznaczono, że przez wojnę poziom ubóstwa wzrósł znacznie szybciej niż w szczycie pandemii COVID-19.

  UNDP poinformował, że przez trzy miesiące od wybuchu wojny na Ukrainie liczba osób dotkniętych ubóstwem wzrosła o 71 mln, czyli szybciej niż przez 18 miesięcy lockdownów i ograniczeń wywołanych pandemią COVID-19, gdy liczba ta zwiększyła się o 125 mln osób.

 • 18:32

  Na Ukrainie działa obecnie dziewięć wyrzutni rakietowych HIMARS i ich odpowiedników, przekazanych przez USA i innych sojuszników – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla dziennika "Wall Street Journal".

  Sekretarz RBNiO powiedział, że przekazane Ukrainie w czerwcu systemy HIMARS umożliwiły ukraińskim siłom zbrojnym precyzyjne atakowanie celów poza linią frontu, które wcześniej były poza ich zasięgiem.

  Daniłow zaznaczył jednak, że do prowadzenia skutecznej kontrofensywy strona ukraińska potrzebuje dziesiątek takich wyrzutni.

 • 18:31

  Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą. Obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i stacjonują systemy Iskander i S-400 – powiadomił w czwartek przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

  - Na terenie lotniska znajduje się dywizjon rakietowy systemu operacyjno-taktycznego Iskander-M oraz dywizjon rakietowy S-400 Triumf sił zbrojnych Rosji – powiedział w czwartek podczas briefingu wiceszef głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow, cytowany przez agencję Ukrinform.

  Według wojskowego strona białoruska przygotowuje się również do przyjęcia od Rosji zapowiadanego kompleksu Iskander. W bazie położonej 60 km na południowy wschód od Mińska trwa budowa hangarów przeznaczonych dla tych systemów.

 • 15:46

  Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, podziękował w czwartek ustępującemu premierowi Wielkiej Brytanii za to, że zawsze stał na czele przywódców wspierających Ukrainę.

 • 14:52

  Kreml toczy wojnę na wyczerpanie i wszystkie wysiłki koncentruje na ustanowieniu ostatecznej kontroli nad obwodem ługańskim, której jeszcze nie ma. Również okupanci próbują dotrzeć do granic geograficznych obwodu donieckiego - poinformowała w czasie czwartkowego briefingu wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

  - Najtrudniejsza sytuacja jest dziś na kierunkach słowiańskim, kramatorskim i bachmuckim - dodała.

 • 13:58

  Nad Wyspą Węży na Morzu Czarnym, którą siły ukraińskie odbiły z rąk rosyjskich okupantów, ponownie powiewa ukraińska flaga - przekazało w czwartek dowództwo operacyjne Południe.

  "Jednostki sił specjalnych wykonały zadanie dotyczące wyzwolenia Wyspy Węży. Potwierdzono zniszczenie około 30 jednostek wrogiego sprzętu, odkryto porzuconą amunicję i ruiny, jako zwykły ślad tak zwanego ruskiego mira. Jako symbol Zwycięstwa i odrodzenie z tych ruin, ukraińskie wojsko ustanowiło i zabezpieczyło flagę Ukrainy, która została dostarczona na wyspę wcześniej" – podało dowództwo we wpisie na Facebooku.

 • 13:15

  Rosyjskie wojska przeprowadziły w czwartek ostrzał rakietowy centrum Kramatorska w obwodzie donieckim. Są ofiary śmiertelne - poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko.

  "Oceniamy straty, działają służby ratownicze. Niebezpieczeństwo nie minęło, zostańcie w ukryciu" - napisał Honczarenko na Facebooku.

  Później w czwartek władze obwodu donieckiego poinformowały, że w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęła jedna osoba, a sześć zostało rannych. Zastrzegły przy tym, że liczba ofiar może się zmienić.

  W wyniku rosyjskiego ataku zostało uszkodzonych sześć budynków, w tym szpital.

 • 12:34

  Rosyjska rakieta ponownie trafiła w mołdawski tankowiec dryfujący po Morzu Czarnym z resztkami paliwa – poinformowało dowództwo operacyjne Południe na Telegramie.

  Według komunikatu dowództwa doszło do tego podczas kolejnego ostrzału lotniczego obwodu odeskiego z samolotu Su-30 – jedna z wystrzelonych z niego rakiet Ch-31 trafiła w dryfujący bez załogi tankowiec Millennial Spirit.

  Millennial Spirit to mały zbiornikowiec, ważący 2200 ton. Został trafiony przez siły rosyjskie na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 25 lutego.

  Według dowództwa Południe w tamtym momencie znajdowało się na nim ponad 500 ton oleju napędowego i obecnie stanowi on "bombę ekologiczną z opóźnionym zapłonem".

 • 12:28

  Rosyjscy okupanci palą w Chersoniu zwłoki swoich żołnierzy, by ukryć rozmiary własnych strat w wojnie w Ukrainie – poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

  HUR podał, że jest to praktyka regularnie stosowana przez siły rosyjskie i "w okolicach miasta nieraz widziano miejsca z wielką ilością spalonych ludzkich szczątków", co niewątpliwie utrudni identyfikację zabitych.

 • 12:22

  W maju 2022 roku Polska przyznała ochronę tymczasową największej liczbie osób uciekających przed wojną na Ukrainie spośród wszystkich państw członkowskich UE - podał Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

 • 12:11

  Apelowaliśmy do Turcji, by zajęła rosyjski statek transportujący do tego kraju zboże skradzione na Ukrainie, lecz Ankara, wbrew naszej prośbie, pozwoliła temu statkowi opuścić swoje terytorium. W związku z tym incydentem wezwaliśmy do MSZ tureckiego ambasadora - oświadczył resort dyplomacji Ukrainy.

 • 12:08

  Negatywny wpływ wojny w Ukrainie na przynajmniej jeden obszar swojej działalności odczuło 94 proc. polskich firm - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków skutki wojny dotykają polski biznes bez względu na wielkość firmy czy rodzaj prowadzonej działalności.

 • 11:09

  Medycyna w okupowanym Mariupolu powróciła do średniowiecza. Z powodu braku lekarstw i niezbędnych narzędzi pacjentom amputuje się kończyny zamiast przeprowadzać terapię - poinformowano na profilu ukraińskiej rady miasta na Telegramie.

  "Jaskrawy przykład - jeden z mieszkańców skaleczył się niedawno podczas obcinania paznokci i doznał infekcji. Z powodu braku medykamentów lekarze byli zmuszeni przeprowadzić amputację. W XXI wieku człowiek pozostał bez palca w wyniku zwykłego skaleczenia" - zaalarmowały władze Mariupola lojalne wobec rządu w Kijowie.

 • 10:42

  Nie ma szans na odblokowanie ukraińskich portów do końca wojny z Rosją – ocenił doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla telewizji Espreso.

  - Musimy zdać sobie sprawę, że odeskie porty nie zostaną otwarte, dopóki Rosjanie blokują Morze Czarne - oświadczył.

 • 10:32

  To, że straciłem nogę w obronie swojego kraju to najniższa cena, jaką mogłem zapłacić – stwierdził w rozmowie z pap.pl "Bawół", 20-letni żołnierz pułku Azow, który bronił Mariupola. Dziś, jak i wielu jego kolegów, musi przyzwyczaić się do nowego życia – z protezą zamiast nogi. Mimo ogromnych konsekwencji dla zdrowia, jakie przyniosła walka na froncie, żołnierze chcą jak najszybciej móc wrócić do walczących towarzyszy broni, dlatego koncentrują się na rehabilitacji.

 • 10:22

  58 proc. uchodźców zamierza wrócić na Ukrainę, a 29 proc. planuje zostać w Polsce na stałe. 63 proc. Ukraińców planuje podjąć w Polsce pracę, a 20 proc. chce utrzymywać z własnych środków - wynika z raportu "Uchodźcy z Ukrainy w Polsce", przeprowadzonego przez Studium Europy Wschodniej UW.

  Badanie zostało przeprowadzone w dniach 23 marca - 3 kwietnia za pomocą bezpośrednich wywiadów indywidualnych w języku ukraińskim z obywatelami Ukrainy, którzy opuścili Ukrainę i przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku, na próbie liczącej 400 osób. 85 proc. badanych stanowiły kobiety.

 • 10:16

  Rosyjscy żołnierze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy dezerterują w obawie przed ukraińskimi atakami z amerykańskich wyrzutni HIMARS. W związku z ucieczką niemal 30 wojskowych na front przybyli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - oznajmiły władze regionu zaporoskiego.

 • 10:04

  Spotkanie szefów dyplomacji państw grupy G20 na Bali jest ważne, ale USA chcą się upewnić, że nic na tym spotkaniu nie będzie legitymizowało inwazji Rosji na Ukrainę – powiedział agencji Reutera urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu, który zastrzegł sobie anonimowość.

 • 9:14

  Zaproponowana przez rosyjski rząd ustawa o specjalnych środkach gospodarczych da władzom specjalne uprawnienia bez wprowadzania mobilizacji w kraju i przyznawania, że Rosja zaangażowana jest w wojnę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "6 lipca 2022 roku nadal trwał ciężki ostrzał wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim, ale Rosja dokonała niewielkich postępów. Rosyjskie jednostki biorące udział w zeszłotygodniowych zdobyczach prawdopodobnie się odbudowują" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "5 lipca 2022 roku zaproponowane przez rosyjski rząd prawo o 'specjalnych środkach gospodarczych' przeszło pierwsze czytanie w Dumie. Ustawa prawdopodobnie zostanie przyjęta i da władzom specjalne uprawnienia w kwestii stosunków pracowniczych, reaktywacji możliwości mobilizacji i uwolnienia aktywów z rezerw państwowych. Legislacja prawdopodobnie jest próbą wprowadzenia przez Kreml środków gospodarczych do wsparcia 'specjalnej operacji wojskowej' bez ogłaszania państwowej mobilizacji, co pozostaje politycznie drażliwe. To także pozwoli Rosji na uniknięcie przyznania, że jest zaangażowana w wojnę lub niezdolności do pokonania ukraińskiego wojska, które jest słabsze liczebnie i sprzętowo" - dodano.

 • 8:47

  Okupanci powołują do wojska mężczyzn z zajętych przez siły rosyjskie miast Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef lojalnych wobec Kijowa władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

  "Zapraszają człowieka do pracy, na przykład w wodociągach, a po kilku dniach zamiast pierwszej wypłaty dostaje on wezwanie do wojska. Wzywa go 'nowa ojczyzna'. Kosztem mieszkańców Siewierodoniecka i Lisiczańska wróg próbuje pokonać sprzeciw ukraińskich bojowników" – oznajmił Hajdaj.

 • 8:45

  Wojska rosyjskie próbują przejąć pełną kontrolę nad obwodem ługańskim oraz atakować w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Siły agresora próbują przeprowadzić atak w kierunku Słowiańska, a okolice miejscowości Dołyna, Kurulka, Mazaniwka, Bohorodyczne, Adamiwka i Czepil znalazły się pod ostrzałem artylerii lufowej i wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - napisano w komunikacie.

 • 8:44

  Siedmiu cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował szef obwodowych władz Pawło Kyryłenko.

  Jak przekazał gubernator, trzy osoby zginęły w Torecku, a dwie w Awdijiwce. Śmierć ponieśli też mieszkańcy Siewierska i Kodemy.

 • 8:43

  Władze Ukrainy postarają się zrobić wszystko, by do początku zimy zapewnić mieszkanie jak największej liczbie Ukraińców, którzy stracili dach nad głową na skutek rosyjskiej inwazji – oznajmiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 8:43

  Po czterech miesiącach inwazji na Ukrainę widzimy, że rosyjski arsenał zaczął się wyczerpywać; siły wroga nie są już w stanie przeprowadzać równoczesnych ataków na więcej, niż jednym odcinku frontu - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w rozmowie z "Wall Street Journal".

 • 8:42

  Rosyjskie wojska na Ukrainie zaczęły prawdopodobnie przerwę operacyjną i ograniczają się do działań na małą skalę, by zregenerować wyczerpane siły. Kreml szykuje niejawną mobilizację gospodarki na przedłużoną wojnę – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

 • 8:42

  Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby miejscowości w obwodach donieckim, chersońskim i dniepropietrowskim. Wśród ofiar śmiertelnych trzyosobowa rodzina – poinformowały władze tych obwodów położonych na wschodzie i południu Ukrainy.

 • 6:51

  Złożony z kilku ulic fragment położonego w Kijowie rejonu szewczenkowskiego trzykrotnie stawał się celem rosyjskich bombardowań. "Po drugim ataku ludzie zaczęli wracać, rozpoczynać remonty… I wtedy zbombardowali nas po raz trzeci. Naprawa zniszczeń nie ma na razie sensu; nigdy nie wiadomo, który atak będzie ostatnim" - powiedziała PAP Julia, mieszkanka tej dzielnicy.

 • 4:45

  The Kyiv Independent: Rosja ostrzeliwuje obwód sumski z moździerzy i wyrzutni rakiet. Gubernator obwodu Dmytro Życyki poinformował, że zaatakowane zostały gminy Myropilska, Krasnopilska i Chocińska. Nie zgłoszono żadnych ofiar w ludziach.

 • 4:44

  Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzegł, że gwałtowny wzrost cen żywności, paliw i nawozów wywołany wojną na Ukrainie grozi klęską głodu na całym świecie, co przyniesie "globalną destabilizację, głód i masową migrację na niespotykaną skalę" - poinformowała agencja Reutera, cytując wypowiedź szefa agencji ONZ na spotkaniu, na którym omawiano najnowszy raport organizacji dotyczący głodu na świecie.

 • 4:43

 • 4:43

  Instytut Badań nad Wojną: Kreml nadal przygotowuje się do przedłużającej się wojny, ustanawiając warunki do ukrytej mobilizacji gospodarki i w dużej mierze wprowadzając przerwę operacyjną w Ukrainie.

 • 4:42

  - Perspektywy od czasu naszej ostatniej aktualizacji w kwietniu znacznie się pogorszyły - powiedziała szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa w rozmowie z agencją Reutera, powołując się na galopującą inflację, znaczące podwyżki stóp procentowych, spowolnienie wzrostu gospodarczego Chin oraz eskalację sankcji związanych z wojną Rosji na Ukrainie.

 • 4:42

  W trakcie drugiego czytania rządowego projektu noweli tzw. ustawy sankcyjnej w Sejmie zgłoszono dodatkowe poprawki. Projekt wrócił do komisji.

  Nowela ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej ma uzupełnić zapisy sankcyjne. Wprowadza instytucję zarządcy przymusowego, którego zadaniem będzie kierowanie firmami objętymi sankcjami. Ma też dodać instrument, który zapewni wsparcie dla pracowników objętych sankcjami firm.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/DefenceU

Tagi:
Raporty: