Zełenski o atakach rakietowych na Ukrainę. Przypomina Memorandum Budapeszteńskie

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Zełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie ma
Zełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie ma
Telegram/V_Zelenskiy_official
Telegram/V_Zelenskiy_officialZełenski: Rosja ma rakiety i przewagę w artylerii, ale my mamy to, czego okupant nie ma

Tylko demontaż terrorystycznych możliwości Rosji, wyzwolenie całej Ukrainy i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój - oświadczył w poniedziałek wieczorem Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy powiedział, że Rosjanie wystrzelili w poniedziałek 70 rakiet i niemal wszystkie zostały strącone.

- Dzisiejszym atakiem rakietowym Rosja uczciła kolejną rocznicę podpisania Memorandum Budapeszteńskiego. Los tego dokumentu odpowiada na wiele pytań, które padają dzisiaj na temat Rosji - powiedział w poniedziałek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując kolejny zmasowany atak rakietowy Rosji na Ukrainę.

- Jeśli cokolwiek podpisze się z tymi terrorystami, pokoju nie będzie. Jeśli coś się z nimi ustali, na pewno to złamią. Oddanie Rosji jakikolwiek elementu bezpieczeństwa innych oznacza nową wojnę - oświadczył Zełenski.

Zdjęcie opublikowane 25 listopada
Wołodymyr Zełenski w obwodzie kijowskimZdjęcie opublikowane 25 listopadapresident.gov.ua

- Dlatego też potrzebna jest kontynuacja dotychczasowej polityki świadomych państw świata: tylko demontaż rosyjskich możliwości terrorystycznych, tylko wyzwolenie całej naszej ziemi i pociągnięcie morderców do odpowiedzialności może przynieść pokój. Wierzę, że dojdziemy do tego - podkreślił.

Rosja łamie Memorandum Budapeszteńskie

Memorandum Budapeszteńskie z grudnia 1994 roku to porozumienie, którego sygnatariusze - USA, Wielka Brytania i Rosja - w zamian za rezygnację przez Ukrainę z broni jądrowej złożyły jej gwarancje bezpieczeństwa oraz zobowiązały się do respektowania suwerenności Ukrainy i nienaruszalności jej granic.

Rosja złamała je w 2014 roku, anektując Krym i rozpoczynając wojnę w Donbasie. W lutym tego roku Rosja rozszerzyła ją do konfliktu na pełną skalę, rozpoczynając inwazję na Ukrainę.

Rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę

Zełenski powiedział, że Rosjanie wystrzelili w poniedziałek 70 rakiet i niemal wszystkie zostały strącone. Prezydent podziękował ukraińskim siłom obrony powietrznej oraz państwom zachodnim za dostawy środków obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Wciąż jednak, zaznaczył, ukraińskie niebo nie jest w pełni chronione.

Część pocisków trafiła w cele na Ukrainie, co spowodowuje przerwy w dostawach prądu w szeregu regionów. W wyniku rosyjskich ataków w ciągu doby zginęły cztery osoby - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że rosyjski terroryzm jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla innych, czego dowodzi rakieta, która upadła w poniedziałek na terytorium Mołdawii.- Kiedy jeden terrorysta destabilizuje życie wszystkich, wspólnym zadaniem jest zatrzymanie terroru - zaznaczył ukraiński prezydent.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Pozostałe wiadomości