Ukraina. Zdjęcia satelitarne pokazują, jak przebiega rosyjska kradzież zboża

Źródło:
CNN, tvn24.pl, PAP

Wojna w Ukrainie różni się od wcześniejszych konfliktów. Na szeroką skalę wykorzystywane są technologie, wcześniej zarezerwowane tylko dla najważniejszych służb wywiadowczych na świecie. Chodzi między innymi o zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości. To dzięki prywatnym przedsiębiorstwom, takim jak amerykański Maxar Technologies, świat dowiedział się o masowych grobach pod Mariupolem czy zmierzającej w kierunku Kijowa kolumnie rosyjskich pojazdów. Teraz zdjęcia pozwalają dokumentować rosyjską kradzież.

Najnowsze zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies pokazują, jak przebiega kradzież ukraińskiego zboża. Zbiory ładowane są na pokład rosyjskiego masowca. Zdjęcie wykonano 19 maja w Sewastopolu. Dwa dni później w porcie odbywał się załadunek kolejnego statku. Obecnie obie jednostki są już w morzu.

Oba opisywane statki zaznaczone na mapie[2022 Cable News Network All Rights Reserved]

Prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o próbę rozpętania kryzysu żywnościowego poprzez kradzież ukraińskiego zboża i sprzedawanie go za granicą. We wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zaapelował do wszystkich państw świata, aby nie kupowały od Rosji skradzionego przez nią ukraińskiego zboża. Powiedział, żeby być czujnym i odrzucać takie oferty.

"Nie kupujcie kradzionego. Nie stawajcie się wspólnikami rosyjskich zbrodni. Kradzież nikomu nigdy szczęścia nie przyniosła" - napisał.

Wcześniejsze zdjęcia wykonane przez firmę Maxar przedstawiały jeden ze wspomnianych wcześniej statków transportowych w syryjskim porcie. Na nabrzeżu czekały już ciężarówki przygotowane na przeładunek. Zdjęcia wyglądają tak, jakby zostały wykonane z drona, unoszącego się gdzieś niedaleko portu.

Zdjęcie z Sewastopola (po lewej, 28 kwietnia) oraz w Latakii w północno-zachodniej Syrii (po prawej, 8 maja)[2022 Cable News Network All Rights Reserved]

Zespół Maxar, któremu przewodzi Stephen Wood, zauważył statki na tym, znacznie szerszym zdjęciu Krymu. - Te fotografie wykonano z ponad sześciuset kilometrów, a możemy zobaczyć na nich detale statków czy kabinę ciężarówki - opisał Wood.

Stephen Wood [2022 Cable News Network All Rights Reserved]

Maxar oraz inne prywatne przedsiębiorstwa z branży satelitarnej odgrywają kluczową rolę w informowaniu świata o rosyjskich działaniach w Ukrainie - dostarczają materiały, które nie tylko są doskonałej jakości, ale też są wykorzystywane jak nigdy wcześniej.

CZYTAJ WIĘCEJ: 12-kilometrowy konwój wojskowy na wschód od Charkowa. Zdjęcia satelitarne

- Do niedawna takie zdjęcia były dostępne tylko dla CIA, rządu Stanów Zjednoczonych i sojuszników, dziś pokazujemy je w telewizji - zauważył Wood.

Nowe zdjęcia rosyjskiego konwoju w pobliżu Kijowa. Reuters: siły rozproszone i przegrupowane

"Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności"

Brytyjski minister transportu Grant Shapps ostrzegł we wtorek, że głód spowodowany brakami zboża i żywności wskutek zablokowania przez Rosję ukraińskich portów może spowodować więcej ofiar niż sama wojna.

Masowe groby na zdjęciach satelitarnych. Mer: Mariupol jak Babi Jar

Odkryto kolejny zbiorowy grób pod Mariupolem. Firma Maxar Technologies pokazała zdjęcia satelitarne

- Tym, co mnie martwi, jest to, że widzimy wiele ofiar na Ukrainie, a możemy zobaczyć nawet jeszcze więcej w innych miejscach świata z powodu niedoboru zboża i żywności - powiedział w stacji Sky News. - Może to być nawet większa liczba niż bezpośrednich ofiar wojny - ocenił.

Także dzisiaj, w analizie Komisji Europejskiej dotyczącej ryzyka kryzysu żywnościowego na świecie, oceniono, że wojska rosyjskie wydają się brać na cel magazyny z żywnością na Ukrainie.

"Bezpieczeństwo żywnościowe na rozdartej wojną Ukrainie wzbudza zaniepokojenie, zwłaszcza że Rosja wydaje się celowo atakować i niszczyć zapasy żywności i miejsca jej przechowywania. (...) Niesprowokowana rosyjska inwazja na Ukrainę jeszcze bardziej zdestabilizowała i tak już wrażliwe rynki rolne" - napisano w komunikacie Komisji. Zapewniono przy tym, że obecnie dostawy żywności w Unii Europejskiej nie są zagrożone.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: CNN, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: [2022 Cable News Network All Rights Reserved]

Tagi:
Raporty: