Ukraińscy żołnierze "przywrócili dziś historyczną sprawiedliwość"

Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie WężySerhij Dejneko/Facebook
wideo 2/2
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie WężySerhij Dejneko/Facebook

Na wyzwolonej Wyspie Węży na Morzu Czarnym powstał znak graniczny – poinformował dowódca ukraińskiej straży granicznej Serhij Dejneko. Wyspa została odbita z rąk rosyjskich okupantów w czerwcu zeszłego roku. W lipcu tego roku kilkakrotnie pojawiły się doniesienia, że wojska rosyjskie atakowały Wyspę Węży z użyciem lotnictwa. 

"Żołnierze Państwowej Straży Granicznej przy pełnym poparciu żołnierzy Centralnego Biura Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przywrócili dziś historyczną sprawiedliwość" – oznajmił w sobotnim wpisie na Facebooku Serhij Dejneko.

Dodał, że "następny znak graniczny zostanie postawiony na Krymie po jego wyzwoleniu przez siły obrony Ukrainy". 

Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie WężySerhij Dejneko/Facebook

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Wysepka na Morzu Czarnym

Wyspa Węży to niewielka wysepka o powierzchni 0,17 km kw. znajdująca się w północno-zachodniej części Morza Czarnego, około 35 km na wschód od delty Dunaju, przy granicy Ukrainy z Rumunią. Stała się celem rosyjskiego ataku już 24 lutego 2022 roku, w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie, według strony ukraińskiej, Rosjanie rozmieścili tam zmodernizowane systemy rakiet przeciwlotniczych, stacje walki elektronicznej i inną broń oraz sprzęt, by zapewnić osłonę dla ewentualnego desantu lub zmasowanego ostrzału Odessy. Wojska ukraińskie odbiły wyspę w czerwcu 2022 roku.

Wyspa Węży Marynarka wojenna Ukrainy
Wyspa Węży na mapie Ukrainy Mapy Google

Odpowiedź ukraińskich żołnierzy

Rosyjski atak na wyspę był szeroko nagłośniony, gdy pojawiło się nagranie, na którym słychać, jak załoga rosyjskiego krążownika "Moskwa" nakazuje ukraińskim żołnierzom poddanie się. W odpowiedzi usłyszała: "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!". Odpowiedź ta stała się wiralem.

W 500. dniu rosyjskiej agresji na Wyspę Węży udał się prezydent Wołodymyr Zełenski. Uczcił pamięć ukraińskich wojskowych, którzy oddali życie w walce o to miejsce.

W lipcu kilkakrotnie pojawiły się doniesienia, że wojska rosyjskie atakowały wyzwoloną Wyspę Węży z użyciem lotnictwa. 

Autorka/Autor:tas/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Serhij Dejneko/Facebook

Tagi:
Raporty: