TVN24 | Świat

Ponad tysiąc zatrzymanych w rosyjskich protestach przeciwko inwazji na Ukrainę

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjska policja zatrzymała co najmniej tysiąc osób podczas antywojennych protestów w 47 miastach - donosi Agencja Reutera. W bankach w Moskwie są problemy z wypłatą większej ilości gotówki, klienci skarżą się też na kolejki do bankomatów.

Rosja zaatakowała Ukrainę po wydanym przez Władimira Putina rozkazie przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Do ataków na infrastrukturę wojskową dochodzi w wielu ukraińskich regionach i miastach. Trafione zostały także obiekty cywilne.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Na ulice wielu miast wyszli Rosjanie protestujący przeciwko agresji swojego kraju. W ciągu dnia we Władywostoku, Irkucku, Omsku i Astrachaniu ludzie wychodzili na jednoosobowe pikiety. Wieczorem zbierano się na spontaniczne wiece. Na taki wiec przyszli mieszkańcy Jekaterynburga, którzy zgromadzili się przed siedzibą administracji miejskiej. Ludzie skandowali: "Światu - Pokój", "Putin, wyprowadź wojska", niektórzy uczestnicy protestu przynieśli ze sobą plakaty.

Spontaniczny wiec odbył się też między innymi w Nowosybirsku.

Do zatrzymań protestujących doszło także w Moskwie.

Agencja Reutera informuje, że łącznie w czwartek zatrzymano ponad tysiąc osób w 47 miastach.

W Moskwie kolejki do bankomatów i kłopoty z wypłatą gotówki

Polska Agencja Prasowa informuje, że w bankach w Moskwie są problemy z wypłatą większej ilości gotówki, klienci skarżą się też na kolejki do bankomatów. Banki twierdzą, że mają wystarczające zapasy gotówki, ale wzmożony popyt sprawia, że w niektórych miejscach jej brakuje.

O podobnych problemach piszą użytkownicy Twittera i media gospodarcze, jak portal RBK.

Drugi co do wielkości bank Rosji, WTB (VTB), wysłał do swoich klientów list z rekomendacją, by nie przeprowadzali czasowo żadnych operacji w euro i dolarach. Bank wezwał też firmy, by powstrzymały się od rozliczeń w obcych walutach z podmiotami na terytorium USA i Unii Europejskiej.

RBK zwraca uwagę, że w ostatnich dwóch miesiącach kasy i bankomaty rosyjskich banków zostały zasilone zapasami gotówki. Podobnie było w marcu 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości