Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP

Czwartek jest 225. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosyjskie obiekty na okupowanym terytorium Ukrainy są uzasadnionymi celami wojskowymi, a kontrofensywa naszych sił zbrojnych jest częścią wojny obronnej - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Wszelkie obiekty rosyjskie na terytoriach okupowanych na Ukrainie to uzasadnione cele wojskowe do ataku dla (ukraińskich) sił zbrojnych" – napisał na Twitterze.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał w środę, że w ciągu ostatniej doby wyzwolone zostały spod rosyjskiej okupacji trzy miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju. - Wyzwolono spod pseudoreferendum i ustabilizowano takie miejscowości jak Nowowoskresenske, Nowohryhoriwka i Petropawliwka - powiedział.

> Szef MSW Estonii Lauri Laanemets poinformował w środę, że strona rosyjska wywiozła w nieznanym kierunku uchodźców z Ukrainy znajdujących się na granicy rosyjsko-estońskiej - powiedział minister. - Na granicy czekało nieco ponad 1000 osób, ale dziś już ich nie ma. Zostali wsadzeni do ciężarówek i wywiezieni - oświadczył Laanemets, cytowany przez portal Meduza.

> 23-letni Irlandczyk walczący w szeregach ukraińskiego legionu międzynarodowego zginął w trakcie prowadzonej koło Charkowa kontrofensywy - przekazała jego rodzina. To pierwszy obywatel Irlandii, który zginął walcząc na Ukrainie. Pochodzący z miejscowości Dunboyne we wschodniej Irlandii Rory Mason zaciągnął się do legionu międzynarodowego już w marcu, wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

> W wyzwolonym przez ukraińskie wojska mieście Łyman w północnej części obwodu donieckiego znaleziono masowy grób, w którym znajduje się ponad 50 ciał cywilów zamordowanych przez rosyjskich okupantów - poinformował w środę portal Hromadske.

> Rosyjskie obiekty na okupowanym terytorium Ukrainy są uzasadnionymi celami wojskowymi, a kontrofensywa naszych sił zbrojnych jest częścią wojny obronnej - oświadczył doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. "Wszelkie obiekty rosyjskie na terytoriach okupowanych na Ukrainie to uzasadnione cele wojskowe do ataku dla (ukraińskich) sił zbrojnych" – napisał na Twitterze.

> Prezydent Władimir Putin podpisał dekret nakazujący rosyjskiemu rządowi przejęcie kontroli nad ukraińską, okupowaną przez Rosję elektrownią atomową w obwodzie zaporoskim i przekazanie jej we "własność federalną". Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi poinformował o pilnym wyjeździe do Kijowa.

> Władimir Putin używa energii jako broni, próbuje nas podzielić, próbuje wprowadzić fałszywą narrację i propagandę na temat przyczyn kryzysu energetycznego - wskazywała komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson na konferencji Warsaw Security Forum. Przekonywała, że należy zwiększyć wysiłki dla bezpieczeństwa wewnątrz Wspólnoty, w tym granic zewnętrznych i infrastruktury krytycznej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości