Ylva Johansson: Władimir Putin chce zniszczyć Unię Europejską. Musimy się upewnić, że mu się nie uda

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP
Generał Breedlove o scenariuszach wojny w Ukrainie
Generał Breedlove o scenariuszach wojny w Ukrainietvn24
wideo 2/35
tvn24Generał Breedlove o scenariuszach wojny w Ukrainie

Władimir Putin używa energii jako broni, próbuje nas podzielić, próbuje wprowadzić fałszywą narrację i propagandę na temat przyczyn kryzysu energetycznego - wskazywała komisarz Unii Europejskiej do spraw wewnętrznych Ylva Johansson na konferencji Warsaw Security Forum. Przekonywała, że należy zwiększyć wysiłki dla bezpieczeństwa wewnątrz Wspólnoty, w tym granic zewnętrznych i infrastruktury krytycznej.

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson w środę podczas Warsaw Security Forum, corocznej konferencji na temat bezpieczeństwa, wzięła udział w dyskusji na temat bezpieczeństwa wewnątrz Unii Europejskiej wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Oceniła, że jednym z celów Władimira Putina jest zniszczenie Unii Europejskiej. - Musimy upewnić się, że mu się nie uda. To byłoby olbrzymie zagrożenie dla nas wszystkich. Musimy być silni i zjednoczeni - zaznaczyła. Jak mówiła, prezydent Rosji "używa energii jako broni, próbuje nasz podzielić, próbuje wprowadzić fałszywą narrację i propagandę na temat przyczyn kryzysu energetycznego".

OGLĄDAJ PANEL Z UDZIAŁEM YLVY JOHANSSON W TVN24 GO >>>

Komisarz zapowiada wzmocnienie ochrony infrastruktury krytycznej

Johansson przyznała, że rosyjskie działania spowodowały wiele wyzwań dla bezpieczeństwa wewnętrznego Unii Europejskiej. Podkreśliła, że Wspólnota musi być o wiele bardziej skupiona na ochronie infrastruktury krytycznej, zwłaszcza po incydentach związanych z wyciekami w gazociągach Nord Stream I i II na Morzu Bałtyckim, które wiele państw Unii i Zachodu uznaje za sabotaż.

>> Tajemnicze wycieki z gazociągów Nord Stream. Co wiemy do tej pory <<

Komisarz zapowiedziała, że wewnątrz instytucji unijnych trwają prace nad nowym prawem regulującym kwestię ochrony krytycznej infrastruktury. Poinformowała, że wśród rozwiązań jest zobowiązanie państw członkowskich do działania w zakresie ochrony infrastruktury w 11 różnych sektorach - poza sektorem energetycznym czy transportowym są to także obszary takie jak czysta woda czy zaopatrzenie w żywność.

Panelistka forum podkreśliła, że sprawa wymaga rozwiązania na arenie europejskiej, gdyż duża część krytycznej infrastruktury jest używana wspólnie przez różne kraje UE, a jej ewentualne uszkodzenia mogą mieć negatywne skutki w całej Unii.

Zaślepka materiału TVN24GO
Brzezinski: niewiarygodne przesłanie od ludzi dla ludzi. Kieli: to wyjątkowa sytuacja w historii świata
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Johansson: wojna to także okazja dla przestępców

- Wojna to także okazja dla przestępców: handlarzy ludźmi, bronią, przemytników - ludzi, broni, narkotyków - wskazywała Johansson, podkreślając, że w takich okolicznościach konieczna jest lepsza ochrona zewnętrznych granic UE.

Tłumaczyła, że tego rodzaju działalnością przestępczą zajmują się zorganizowane grupy, które są coraz bardziej sprofesjonalizowane i umiędzynarodowione. Dodała, że potrzebne jest poszerzenie zakresu współpracy policji z różnych krajów.

Unijna urzędniczka została zapytana także o kwestię napływu uchodźców z Ukrainy. Jak oceniła, Unia Europejska, w tym zwłaszcza państwa o największych odsetkach uchodźców na mieszkańca - Czechy, Polska oraz Litwa - dobrze sobie radzą, także w kwestiach bezpieczeństwa. Podkreśliła, że mimo napływu wielkiej liczby uchodźców sytuacja została opanowana przez służby i skutecznie wykrywano także niebezpieczne osoby, które próbowały wykorzystywać kryzys uchodźczy, by przedostać się do Unii Europejskiej.

- Granice zadziałały. Z jednej strony było wielkie, wzruszające zaproszenie, a z drugiej strony kwestie bezpieczeństwa i kontroli nie zostały porzucone i zadziałały - mówiła. Zaznaczyła, że Unia Europejska rozbudowuje mechanizmy kontroli zewnętrznych granic, w tym między innymi rozwijając i zwiększając zasoby Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości