Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Generał Skrzypczak wskazuje na "kluczowy element" w działaniach Ukraińców na przyczółku chersońskim
Generał Skrzypczak wskazuje na "kluczowy element" w działaniach Ukraińców na przyczółku chersońskimTVN24
wideo 2/21
TVN24Generał Skrzypczak wskazuje na "kluczowy element" w działaniach Ukraińców na przyczółku chersońskim

Wtorek jest 223. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 83 proc. ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania ośrodka Rating. 4 proc. byłoby przeciwko, a 9 proc. nie oddałoby głosu.

> Rosyjskie media w poniedziałek potwierdziły doniesienia, że prezydent Władimir Putin zdymisjonował dowódcę Zachodniego Okręgu Wojskowego Aleksandra Żurawliowa. Podały, że następcą Żurawliowa został generał Roman Bierdnikow. Nie sprecyzowały jednak, z jakiego powodu doszło do tej zmiany.

> Rosja musi zaprzestać prowadzenia agresywnej wojny i wycofać swoje wojska. Jeśli Ukraina przestanie się bronić, zostanie zniszczona - powiedział w wicekanclerz Austrii, lider partii "Zieloni" Werner Kogler w Radzie Narodowej , donosi Ukrinform.

> "Nasi wojownicy z Gwardii Narodowej Ukrainy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona. Rosjanie kontrolują każdego dnia mniej terytoriów w Ukrainie" - przekazał na Twitterze ukraiński resort obrony. Opublikował też nagranie, na którym żołnierz umieszcza państwową flagę na budynku.​​

Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolona
Resort obrony Ukrainy: nasi wojownicy donieśli, że wieś Zołota Bałka w obwodzie chersońskim została wyzwolonaTwitter/@DefenceU

> Ambasador Rosji Siergiej Andriejew przed południem pojawił się w siedzibie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zostało mu przedstawione polskie stanowisko nieuznające pseudoreferendów w Ukrainie i prób włączenie części terytorium tego kraju do Rosji.

> Moskwa nie ma planu dla społeczeństwa i gospodarki na wypadek wojny i nie ma nikogo do obsadzenia stanowisk tych, którzy uciekli lub zostali wcieleni do wojska, pisze we wtorek Politico.

> Władze Litwy uznały Siergieja Riabokonia, najwyższego rangą przedstawiciela dyplomatycznego Rosji na Litwie i szefa rosyjskiej ambasady w Wilnie, za osobę niepożądaną za działania i wypowiedzi niezgodne ze statusem dyplomaty - przekazał tamtejszy MSZ. Riabokoń ma pięć dni na opuszczenie kraju.

Ambasada Rosji w WilnieBirute Vijeikiene/Shutterstock

> Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie, do których może posunąć się Rosja, od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową - podała stacja CNN. Według źródeł amerykańskiej stacji Władimir Putin jest pod presją nacjonalistów, choć nie ma jeszcze sygnałów świadczących o przygotowaniach do takiego ruchu.

> 83 proc. ukraińskiego społeczeństwa opowiada się za wstąpieniem ich kraju do NATO - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania ośrodka Rating. 4 proc. byłoby przeciwko, a 9 proc. nie oddałoby głosu.

> Prezydent Bułgarii Rumen Radew uważa, że decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO może być podjęta dopiero po wypracowaniu przez Moskwę i Kijów jasnych postanowień dotyczących pokojowego zakończenia wojny, które muszą zostać zaakceptowane i wdrożone przez obie strony - donosi Ukrinform.

ZOBACZ TAKŻE: Generał Skrzypczak wskazuje na "kluczowy element" w walkach na przyczółku chersońskim

> Mychajło Dianow, żołnierz ukraińskiej piechoty morskiej, który brał udział w obronie Mariupola i zakładów Azowstal, a potem trafił do rosyjskiej niewoli, przyznał w rozmowie ze Sky News, że Rosjanie "traktowali pojmanych jak zwierzęta". - Po miesiącu głodowania, kiedy zamykasz oczy, zapominasz o swojej rodzinie, o swoim kraju, o wszystkim. Możesz myśleć tylko o jedzeniu - mówił. Dianow schudł w niewoli 40 kilogramów, złamaną w czasie walk rękę zoperowano mu "cążkami i bez znieczulenia".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości