Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 540 dni. Ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink zadeklarowała na Twitterze, że "rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar przekazał, że Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii, Delhi, który jest planowany w dniach 9-10 września. Jak oświadczył, G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

> Ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink zadeklarowała na Twitterze, że "rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych".

Dyplomatka odniosła się w ten sposób do kolejnego ostrzału magazynów zbożowych nad Dunajem, przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z wtorku na środę. "Rosja ponownie uderza w ciągu nocy w ukraińską infrastrukturę portową i światowe dostawy żywności" - napisała Brink. Ambasador określiła działania Kremla mianem "oburzających".

> Doradca biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak podał trzy warunki przyspieszenia "sprawiedliwego zakończenia" wojny z Rosją.

> Dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski oznajmił, że celem rosyjskich wojsk prowadzących ofensywę pod Kupiańskiem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy jest zajęcie tego miasta. Jak dodał, sytuacja staje się coraz trudniejsza, lecz podjęto kilka ważnych decyzji, które wzmocnią ukraińską obronę.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina wielokrotnie zwiększa produkcję bezzałogowców, bo "są one gwarancją, że ludzie nie będą musieli płacić życiem, kiedy można zadziałać maszyną". Szef państwa, który złożył wizyty w ukraińskich brygadach, przekazał, że w każdej z nich przede wszystkim padały pytania o bezzałogowce, zasoby walki radioelektronicznej oraz o obronę przeciwlotniczą.

Autorka/Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: