Szwajcaria chce zorganizować konferencję pokojową na temat Ukrainy

Źródło:
PAP

Szef szwajcarskiej dyplomacji Ignazio Cassis podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ oświadczył, że Szwajcaria zamierza zorganizować przed latem bieżącego roku konferencję pokojową na wysokim szczeblu na temat Ukrainy.

- Na prośbę Ukrainy zamierzamy zorganizować przed latem konferencję na wysokim szczeblu na temat pokoju na Ukrainie. Korzystam z tej sposobności, by zaprosić wszystkie kraje, aby razem pracować nad naszym wspólnym celem - powiedział minister Ignazio Cassis.

Jak przypomina agencja Reutera, Kijów zabiega o wsparcie dla 10-punktowego planu pokojowego, zaproponowanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Plan ten przewiduje m.in. przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy, wycofanie wojsk rosyjskich i uwolnienie wszystkich jeńców wojennych.

Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które zebrało się w drugą rocznicę inwazji rosyjskiej, wypowiedział się także szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Wyraził przekonanie, że Rosja nie będzie mogła "ignorować głosu większości międzynarodowej", jeśli wszystkie kraje "zajmą pryncypialne stanowisko i będą działać wspólnie".

Czytaj też: Sikorski w ONZ: To zszokowało świat. Nigdy nie zapomnimy okrucieństw

Autorka/Autor:ek/adso

Źródło: PAP