Seria eksplozji na Krymie, ukraiński sztab raportuje o atakach na duże rosyjskie okręty desantowe

Źródło:
Ukraińska Prawda, nv.ua, tvn24.pl
Sewastopol na zaanektowanym Krymie
Sewastopol na zaanektowanym Krymie Google Earth
wideo 2/10
Sewastopol na zaanektowanym Krymie Google Earth

Ukraiński sztab generalny poinformował w niedzielę rano o ataku na okupowany Krym. Trafione zostały rosyjskie okręty desantowe Jamał i Azow, centrum łączności rosyjskiej floty w Sewastopolu, a także infrastruktura krytyczna. Okupacyjne władze półwyspu oznajmiły, że siły ukraińskie przypuściły "najbardziej zmasowany atak" na miasto.

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych przekazał w niedzielę informację o atakach na zaanektowanym Krymie we wpisie w mediach społecznościowych. "Siły obronne Ukrainy z powodzeniem uderzyły duże okręty desantowe Jamał i Azow, centrum łączności, a także kilka obiektów infrastruktury rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w tymczasowo okupowanym Sewastopolu" - napisał sztab na Telegramie.

Doniesienia o ataku potwierdził również dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk, który podziękował pilotom i marynarzom "za udaną pracę bojową".

Media w Kijowie nieco wcześniej poinformowały, że siły ukraińskie trafiły także w bazę paliwową pod Symferopolem.

Atak "najbardziej zmasowany w ostatnim czasie"

Mianowany przez władze rosyjskie gubernator Michaił Razwożajew we wpisie na kanale Telegram, że "nasze wojsko odparło najbardziej zmasowany w ostatnim czasie atak na Sewastopol". Przekazał, że w wyniku uderzenia fragmentu rakiety w budynek zginął 65-letni mężczyzny, a cztery inne osoby zostały ranne.

Zaatakowana została także baza paliwowa w miejscowości Hwardijske. Nieopodal znajduje się lotnisko wojskowe.

Proukraiński kanał na Telegramie Krymski Wiatr napisał, że ewakuowano mieszkańców z budynków położonych w pobliżu bazy, "Nie wykluczone również, że został trafiony garnizon wojskowy" - przekazał Krymski Wiatr.

Ukraiński polityk i były doradca szefa MSW Anton Heraszczenko opublikował na platformie X zdjęcie, ukazujące potężny słup dymu, przypuszczalnie w rejonie bazy paliwowej.

Heraszczenko udostępnił również nagranie ukazujące eksplozję w Sewastopolu.

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: Ukraińska Prawda, nv.ua, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: