Lokalne władze: Ukraina w pełni kontroluje sytuację w Charkowie

Aktualizacja:
Autor:
mart,
js,
tas/dap
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters, Ukraińska Prawda
Wojska rosyjskie w Charkowie (wideo z 27.02.2022)
Wojska rosyjskie w Charkowie (wideo z 27.02.2022)NEXTA TV
wideo 2/26
NEXTA TVWojska rosyjskie w Charkowie (wideo z 27.02.2022)

Sytuacja w Charkowie jest w pełni kontrolowana przez Ukrainę - podała agencja Reutera, powołując się na szefa charkowskiej administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa. Rano informował on, że do miasta wkroczyły siły rosyjskie z lekkim sprzętem. - Siły Zbrojne Ukrainy likwidują wroga - dodał. Informacje o walkach potwierdzały relacje świadków i przedstawicieli administracji charkowskiej.

Ołeksij Arestowycz z biura prezydenta Ukrainy mówił przed południem, że siły rosyjskie (8-12 pojazdów) próbowały przedrzeć się do Charkowa. Zostały jednak otoczone i już w połowie zniszczone - przekazał.

Rosyjskie wojska weszły do Charkowa

W niedzielę rano Ołeh Syniehubow, szef charkowskiej administracji obwodowej relacjonował, że Rosjanie wkroczyli do centralnej części Charkowa. Zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali miejsc, gdzie się ukrywają.

- Siły Zbrojne Ukrainy likwidują wroga. Prosimy mieszkańców cywilnych, by nie wychodzili na ulice miasta – oświadczył.

Ukraińska agencja prasowa UNIAN poinformowała w nocy z soboty na niedzielę, że rosyjskie oddziały, szturmujące Charków na północnym wschodzie Ukrainy, wysadziły w powietrze przebiegający w pobliżu tego miasta gazociąg. Doniesienia te nie zostały potwierdzone.

Walki na ulicach Charkowa

BBC podało później, że pojawiły się doniesienia o walkach na ulicach Charkowa.

- Od godzin porannych wjeżdża od strony północy duża kolumna czołgów. Od jakichś trzech godzin, a pracuję i mieszkam w centrum, słychać strzały, wybuchy, ale według nieoficjalnych informacji centrum nie zostało zdobyte. Chociaż wybuchy i strzały cały czas trwają - relacjonował z Charkowa po godzinie 9 rano na antenie TVN24 ksiądz Wojciech, który pracuje w mieście.

CharkówGoogle Maps

- Walka trwa. W centrum byli widziani uciekający jacyś żołnierze. Domyślamy się, o kim mowa. Stacja benzynowa spłonęła bardzo blisko nas - dodał. 

Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo z 27.02.2022)
Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo z 27.02.2022)NEXTA TV

"Obrońcy podpalili w Charkowie kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych"

"Obrońcy Ukrainy podpalili w Charkowie kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych. Według miejscowego szefa policji Wołodymyra Tymoszki ugrupowanie przeciwnika jest niewielkie" - przekazał po godz. 9 czasu ukraińskiego portal Ukraińska Prawda.

- (Rosjanie) wdarli się z różnych kierunków, ale ich siły nie były liczne. Część sprzętu została zniszczona. To samo dotyczy grup dywersyjnych. Ważne jest, aby ludzie, którzy widzą rosyjski sprzęt z wyraźnymi oznaczeniami - białą literą Z - podali dokładne współrzędne. A wtedy zostanie zniszczony - powiedział Ukraińskiej Prawdzie rozmówca z administracji charkowskiej.

Nowa Kachowka pod kontrolą rosyjskich wojsk

"Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim jest w pełni pod kontrolą rosyjskich wojsk, zajęli wykonawczy komitet rady miejskiej, zdjęli wszystkie ukraińskie flagi z budynków" - poinformował również w niedzielę rano Wołodymyr Kowałenko, mer Nowej Kachowki, cytowany przez Suspilne Chersoń.

Miejscowa dziennikarka Wiktorija Rajewska informuje, że noc przebiegła względnie spokojnie, jednak wielu mieszkańców spędziło ją w piwnicach.

Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo 27.02.2022)
Rosyjskie wojska w Charkowie (wideo 27.02.2022)NEXTA TV

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Jak dodał Kowałenko, najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowościach Kozacke i Wesełe. Tam - według relacji dziennikarki - ludzie są bez dostaw prądu i wody, nie mają jedzenia, nie działa sieć telefoniczna.

Nowa Kachowka znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na północ od zaanektowanego przez Rosję Krymu. Walki w obwodzie chersońskim rozpoczęły się w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - 24 lutego.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart, js, tas/dap

Źródło: PAP, TVN24, Reuters, Ukraińska Prawda

Źródło zdjęcia głównego: NEXTA TV

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości