Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell: nadchodzi dodatkowe wsparcie wojskowe

Autor:
bp//now
Źródło:
PAP, Twitter

Nadchodzi dodatkowe wsparcie wojskowe ze strony Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po porannym ataku rakietowym Rosji na ukraińskie miasta. O podobnej deklaracji "praktycznego wsparcia" ze strony Kanady poinformował na Twitterze szef ukraińskiego MSZ. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że na temat wzmocnienia ukraińskich możliwości obrony rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą.

W poniedziałek rano rosyjskie siły zaatakowały cele cywilne w ukraińskich miastach, między innymi w Kijowie. Według wstępnych informacji, przekazanych przez ukraińskie władze, tylko w stolicy Ukrainy w wyniku ostrzału rakietowego zginęło osiem osób, a 24 zostały ranne. W stronę Ukraińców najeźdźcy wystrzelili 83 rakiety.

Szef dyplomacji UE: jesteśmy z Ukrainą

"Jestem głęboko zszokowany rosyjskimi atakami na ludność cywilną w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Takie akty nie mogą mieć miejsca w XXI wieku. Potępiam je w najostrzejszych słowach. Jesteśmy z Ukrainą. Nadchodzi dodatkowe wsparcie wojskowe ze strony UE" - zapewnił w poniedziałek za pośrednictwem Twittera szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Czytaj też: "Bild": biuro wizowe niemieckiej ambasady trafione rosyjską rakietą

Podobna deklaracja, jak przekazał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, padła ze strony Kanady.

"Rozmawiałem z moją kanadyjską odpowiedniczką Melanie Joly, która zapewniła mnie, że odpowiedzią na barbarzyńskie ataki Rosji będzie jeszcze bardziej stanowcze, praktyczne wsparcie dla Ukrainy" - napisał na Twitterze Kułeba. Dodał, że - jego zdaniem - "partnerzy powinni połączyć siły, aby niezwłocznie wyposażyć Ukrainę w systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej".

Zełenski po rozmowie z Dudą: będziemy pracować nad zwiększaniem możliwości obrony

Szef ukraińskiego MSZ poinformował, że od wczesnego ranka jest w kontakcie z sojusznikami Ukrainy w celu skoordynowania reakcji na zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na różne regiony kraju.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o pilnych konsultacjach Andrzeja Dudy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po południu ukraiński przywódca napisał na Twitterze, że wspólnie ze swoim polskim odpowiednikiem skoordynowali dalsze działania.

"Będziemy pracować nad zintegrowaniem międzynarodowej pomocy, umacnianiem możliwości obrony Ukrainy, odbudową tego, co zniszczone, a także nad zwiększaniem izolacji Rosji" - poinformował Zełenski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp//now

Źródło: PAP, Twitter

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości