Minister obrony Ukrainy rozmawiał z Mariuszem Błaszczakiem. "Podziękowałem Polsce za wsparcie"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 580 dni. Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował w mediach społecznościowych, że odbył rozmowę telefoniczną ze swoim polskim odpowiednikiem Mariuszem Błaszczakiem. "Podziękowałem Polsce za przywództwo w koalicji czołgowej i znaczne wsparcie od początku pełnowymiarowej inwazji. Razem ku zwycięstwu!" - napisał Umierow. Na początku września zastąpił na stanowisku Ołeksija Reznikowa, który został na własną prośbę odwołany przez parlament. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:19

    Instytut Studiów nad Wojną: bloger prowojenny powiązany z Kremlem twierdził, że siły ukraińskie dotarły do północnych obrzeży Nowoprokopiwki (13 kilometrów nad południe od Orichowa).

  • 4:18

    Instytut Studiów nad Wojną: sytuacja w miejscowości Werbowe pozostaje niejasna, ponieważ siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim.

  • 3:53

    Amerykański Senat głosami 77 do 19 opowiedział się za rozpoczęciem debaty na temat ustawy, która zapewniłaby finansowanie rządu do 17 listopada i obejmowałaby około 6 miliardów dolarów na reagowanie na klaski żywiołowe w kraju i kolejne około 6 miliardów dolarów na pomoc dla Ukrainy.

  • 1:06

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:42

    Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell opowiedział się za kontynuowaniem wsparcia militarnego dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej w celu doprowadzenia do końca wojny z Rosją - poinformowała agencja Europa Press.

    Na trwającym w mieście Jaca, w prowincji Huesca na północnym wschodzie Hiszpanii, międzynarodowym kursie dotyczącym obronności przeanalizowano zmiany w europejskich strukturach bezpieczeństwa i obrony.

    Według Borrella, "w pewnym momencie zaczną się negocjacje pokojowe", choć "teraz wydaje się to trudne". - Wkrótce nadejdzie zima, która spowolni działania operacyjne - dodał.

    Szef unijnej dyplomacji podkreślił, że pomoc UE dla Ukrainy jest większa od udzielanej przez USA "nie tyle w części wojskowej, co finansowej i humanitarnej".

  • 22:13

    Podziękowałem Polsce za przywództwo w koalicji czołgowej i wsparcie udzielone od początku rosyjskiej inwazji - poinformował nowy ukraiński minister obrony Rustem Umierow po rozmowie z ministrem obrony narodowej RP Mariuszem Błaszczakiem.

    "Rozmawiałem przez telefon z Mariuszem Błaszczakiem - ministrem obrony narodowej Polski. Podziękowałem Polsce za przywództwo w koalicji czołgowej i znaczne wsparcie od początku pełnowymiarowej inwazji. Razem ku zwycięstwu!" - napisał Umierow na platformie X, dawnym Twitterze.

  • 21:48

    Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola stwierdziła w wywiadze dla brytyjskiego "The Guardian", że Unia Europejska powinna zreformować swoje instytucje, aby przygotować się na rozszerzenie wspólnoty. Powinna także rozpocząć formalne negocjacje członkowskie z Ukrainą przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia - podaje Ukrinform.

    "Unia Europejska musi zainicjować falę zmian na dużą skalę, aby przygotować się na pojawienie się Ukrainy jako państwa członkowskiego i w tym wymiarze nic nie jest wykluczone, łącznie z likwidacją ceł handlowych i zapewnieniem Kijowowi dostępu do rynku wewnętrznego UE jeszcze przed uzyskaniem pełnego członkostwa, uważa przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola. Wyraziła nadzieję, że państwa członkowskie rozpoczną formalne negocjacje z Ukrainą w sprawie członkostwa już w grudniu" - czytamy w publikacji.

    Według "The Guardian", następne rozszerzenie UE może objąć Ukrainę, Mołdawię i Albanię. Liczba państw członkowskich wzrośnie wtedy do 30.

  • 21:32

    Rosyjskie wojska podczas jednego z ataków uderzyły w miejsce, w którym produkowane były ukraińskie rakiety, dlatego część produkcji przeniesiono za granicę - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

    "To, co mogę powiedzieć, to to, że niestety Rosja uderzyła w to miejsce, w którym były składane te rakiety. Teraz przenieśliśmy część produkcji poza granice naszego kraju" - przekazał Daniłow hiszpańskiej gazecie "ABC". Nie podał więcej szczegółów.

    Na początku września Daniłow powiedział, że Ukraina od 2020 roku pracuje nad własnym programem rakietowym i stosowaniem dronów. Tak więc rażenie celów na terenie Rosji oddalonych od Ukrainy o 1500 km nie jest już problemem - podkreślił.

  • 21:07

    Ukraińskie wojska mają sukcesy w okolicy czterech miejscowości na kierunku bachmuckim na wschodzie kraju - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

    "Na południowej flance kontynuujemy operację ofensywną. Między innymi mamy sukcesy w pobliżu miejscowości Zajcewe, Kliszczijiwka, Odradiwka i Iwaniwske. Tam nasi obrońcy wypierają przeciwnika" - przekazał Jewłasz, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia.

    Zapewnił, że ukraińskie wojska utrzymują obronę i umacniają się na zdobytych pozycjach.

    Wcześniej rzecznik podkreślał, że ukraińskie wojska pracują nad przecięciem szlaków logistycznych sił rosyjskich na odcinku bachmuckim.

  • 20:04

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że sankcje nałożone na Rosję nie są wystarczające, by powstrzymać jej agresję i zapowiedział podjęcie przez Ukrainę nowych działań przeciwko "państwu terrorystycznemu".

    Zełenski oświadczył, że jednym z tematów poruszonych we wtorek podczas narady z najwyższym dowództwem wojskowym i szefami służb specjalnych była sytuacja w rosyjskim sektorze zbrojeniowym. Informacje w tej sprawie przedstawił ukraiński wywiad.

    - Wyraźnie widzimy, jakie kierunki nacisku na Rosję należy wzmocnić, aby zapobiec wzrostowi (jej - red.) potencjału terrorystycznego - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

    - Sankcje nie wystarczą. Będzie też więcej naszych własnych ukraińskich działań przeciwko państwu terrorystycznemu. Dopóki rosyjska agresja będzie trwać, Rosja musi odczuć swoje straty - dodał.

  • 17:34

    Ukraińskie Siły Operacji Specjalnych przekazały, że trwa weryfikowanie informacji w sprawie tego, czy dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow żyje, czy zginął w ukraińskim ataku na Sewastopol.

    Wskutek ataku rakietowego na sztab rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zlikwidowano 34 oficerów - napisały Siły Operacji Specjalnych. "Obecne źródła twierdzą, że wśród zabitych jest dowódca Floty Czarnomorskiej" - dodano. Wielu ofiar do tej pory nie udało się zidentyfikować.

    "W związku z tym, że Rosjanie pilnie musieli opublikować odpowiedź z rzekomo żywym Sokołowem nasze jednostki weryfikują informacje" - wskazano.

  • 15:16

    Norwegia przekaże Ukrainie pomoc humanitarną w wysokości 92 milionów dolarów.

    "Brutalna wojna powoduje ogromne cierpienia ukraińskiej ludności cywilnej" - powiedziała norweska minister spraw zagranicznych. Dodała, że Ukraińcy "potrzebują pomocy, aby przetrwać kolejną zimę wojny" - poinformowało "Radio Swoboda".


  • 14:50

    Władze USA finalizują decyzję o wysłaniu Ukrainie rakiet z amunicją kasetową dalekiego zasięgu, które mają być wystrzeliwane przez systemy HIMARS.

  • 14:21

    Interfax przekazał że minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział zwiększenie dostaw nowoczesnej broni dla armii rosyjskiej. Zaplanowane cele zostaną osiągnięte do 2025 roku.

    „Kontynuujemy zwiększanie siły bojowej Sił Zbrojnych, m.in. poprzez dostarczanie nowoczesnej broni i doskonalenie wyszkolenia żołnierzy, z uwzględnieniem doświadczeń ze specjalnej operacji wojskowej” - powiedział Szojgu na posiedzeniu Ministerstwa Obrony Rosji we wtorek.

  • 12:32

    Wiktor Sokołow, dowódca rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i jeden z najwyższych rangą oficerów rosyjskiej marynarki wojennej, został sfotografowany podczas wideokonferencji we wtorek. Dzień wcześniej ukraińskie siły specjalne poinformowały, że został zabity.

    Na fotografii opublikowanej przez rosyjskie ministerstwo obrony Sokołow najwyraźniej bierze udział w wideokonferencji z ministrem obrony Siergiejem Szojgu oraz innymi czołowymi admirałami i dowódcami armii.

    Rosjanie pokazali wizerunek admirała Sokołowa (na telebimie)

    Ukraińskie siły specjalne poinformowały w poniedziałek, że zabili Sokołowa wraz z 33 innymi oficerami w ataku rakietowym na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w porcie w Sewastopolu.

  • 11:28

    Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że jednego dnia zniszczono niemal 40 rosyjskich systemów artyleryjskich.

  • 11:04

    W wyniku nocnego ataku rosyjskiego na obwód odeski z użyciem dronów nie działa przejście graniczne Orliwka-Isaccea między Ukrainą i Rumunią - poinformowała we wtorek Natalia Humeniuk, rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju.

  • 11:03

    Według informacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy rakieta HIMARS trafiła w kwaterę główną okupantów pod Chersoniem, w wyniku czego zginęło ośmiu rosyjskich oficerów, a siedmiu zostało rannych - donosi agencja Interfax-Ukraine.

    Celem ataku był tymczasowy punkt dowodzenia, w którym znajdowali się oficerowie 24. pułku zmotoryzowanego rosyjskiej 70. dywizji zmotoryzowanej.

  • 10:52

    Ambasada USA poinformowała, że wręczyła Ukrainie "listę priorytetowych reform", służących "integracji z Europą". Wcześniej informowano, że Biały Dom przesłał Ukrainie listę reform, które umożliwią jej dalsze otrzymywanie pomocy - podaje gazeta internetowa "Ukraińska Prawda".

  • 10:45

    Okupanci ostrzelali miasto w obwodzie charkowskim. 60-letnia kobieta i 73-letni mężczyzna zostali ranni. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne i samochody - informuje portal tygodnika "Dzerkało Tyżnia”.

  • 10:31

    Brytyjskie Ministerstwo Obrony: Rosyjska Flota Czarnomorska doświadczyła w ostatnich tygodniach serii poważnych ataków, których kulminacją były te na jej kwaterę główną w dniach 20 i 22 września. Były one bardziej niszczycielskie i skoordynowane niż do tej pory podczas wojny - podał resort.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że fizyczne uszkodzenia floty są najprawdopodobniej poważne, ale miejscowe i zapewne pozostaje ona zdolna do wypełniania swoich podstawowych misji wojennych, polegających na wystrzeliwaniu pocisków manewrujących i przeprowadzaniu lokalnych patroli.

  • 9:27

    W Znojmie (południowe Morawy) w Republice Czeskiej rozpoczęły się rozmowy ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbywa się w ramach czeskiej prezydencji w V4, którą tworzą również Polska, Węgry i Słowacja. Mowa jest m.in. o ukraińskim zbożu i lasach.

  • 9:10

    W poniedziałek z Ukrainy do Polski odprawiono 25,8 tys. osób, a 25,1 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy – podała Straż Graniczna.

  • 8:05

    Podczas nocnych ataków na terytorium Ukrainy, przeprowadzonych przez Rosję, ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 26 z 38 dronów typu Shahed - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.

    Władze obwodu odeskiego powiadomiły, że drony uderzyły w infrastrukturę portową.

  • 7:38

    Problemem w badaniu zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan jest ich bezprecedensowa liczba. Ukraina zarejestrowała dotąd 105 tysięcy przypadków - poinformował Andrij Kostin, prokurator generalny Ukrainy, w wywiadzie dla Głosu Ameryki.

  • 7:21

    Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę państwa wschodniej flanki NATO zbliżyły się do siebie. Wcześniej kładziono akcent na narodową infrastrukturę. Rosyjski atak przyspieszył projekt Via Carpatia i podkreślił jego militarny wymiar – powiedział w rozmowie z PAP Mihai Craciun, rumuński ekspert ds. infrastruktury ze stowarzyszenia Construim Romania.

  • 7:04

    W kilku obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy z powodu zagrożenia pociskami rakietowymi.

    Atakowane są m.in. obwody na południu kraju. W Krzywym Rogu, rodzinnym mieście prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, rozległy się eksplozje.

  • 6:08

    Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:46

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie nie odniosły się jeszcze bezpośrednio do raportów pochodzących z rosyjskich sił powietrznodesantowych, jakoby siły ukraińskie kontrolowały połowę miejscowości Werbowe.

  • 4:27

    Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie podały, że siły ukraińskie dotarły do północnej części Werbowe, ale siły rosyjskie zepchnęły je z powrotem na pierwotne pozycje.

  • 4:00

    Instytut Studiów nad Wojną: Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w kierunku Melitopola i ofensywne ataki w kierunku Bachmutu, zadając znaczące straty rosyjskiemu wojsku na całej linii frontu.

  • 3:32

    Instytut Studiów nad Wojną: sytuacja taktyczna w miejscowości Werbowe pozostaje niejasna w związku z kontynuowaniem ukraińskich działań ofensywnych na zachodzie obwodu zaporoskiego.

  • 3:13

    W demokracjach klimat polityczny zawsze może się zmienić, ale podstawowe wartości i przyszłość, do której zmierza wolny Zachód, oznaczają, że opłaca się pomagać Ukrainie - oceniła fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Washington Post".

    Szefowa fińskiego MSZ podkreśliła, że wsparcie Ukrainy nie jest działalnością charytatywną. Jest natomiast obroną europejskiego stylu życia, zachodnich wartości, suwerenności i integralności terytorialnej. Jak dodała, bez pomocy Zachodu być może nie byłoby Ukrainy, ale bardzo silna Rosja. Nie byłoby to korzystne zwłaszcza dla krajów z nią sąsiadujących.

  • 3:06

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na prywatną fabrykę w Odessie.

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na prywatną fabrykę w Odessie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na prywatną fabrykę w Odessie

    Zniszczenia po rosyjskim ataku rakietowym na prywatną fabrykę w Odessie

  • 1:44

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:23

    Ukraiński Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował na opublikowanym wieczorem nagraniu o przeprowadzonej naradzie z członkami rządu i biura prezydenta w sprawie eksportu zboża. Podczas spotkania "skoordynowano dalsze kroki i odnotowano osiągnięte wyniki" - dodał.

    Po pierwsze - wymienił Zełenski - Komisja Europejska poparła tzw. mapę drogową w sprawie wzajemnego monitoringu eksportu zboża. Po drugie - kontynuował - "stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu w większości spraw". "Praca z sąsiadami może i musi stać się całkowicie konstruktywna i Ukraina robi w tym celu wszystko" - powiedział.

    "Po trzecie, jestem wdzięczny tym naszym partnerom, którzy nie dopuścili do złamania zasad handlowych UE i umowy stowarzyszeniowej. Tak samo konstruktywnej wspólnej pracy, jak z Bułgarią i Rumunią, oczekujemy od naszych innych krajów sąsiedzkich" - wskazał szef ukraińskiego państwa.

    Wołodymyr Zełenski i jego ministrowie

  • 1:01

    W Sewastopolu na okupowanym Krymie ogłoszono alarm powietrzny. Most Krymski jest zablokowany - donosi stacja Nexta TV. W mediach społecznościowych publikowane są nagrania, na których słychać syreny ostrzegające przed atakiem powietrznym.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Tagi:
Raporty: