Ukraiński wywiad: Rosjanie coraz częściej poddają się Ukraińcom. Po operacji "Sinica"  

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego drona (wideo archiwalne)Telegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/23
Rosyjski samolot próbuje zestrzelić ukraińskiego dronaTelegram/ Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 565 dni. Liczba rosyjskich żołnierzy chcących poddać się Ukraińcom wzrosła o 70 procent po udanej operacji specjalnej "Sinica" - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. W jej wyniku rosyjski pilot Maksim Kuzminow przeszedł na stronę sił ukraińskich i przetransportował do obwodu charkowskiego śmigłowiec Mi-8. Jusow mówił, że Rosjanie są coraz bardziej zainteresowani projektem "Chcę żyć", uruchomionym we wrześniu zeszłego roku przez wywiad wojskowy i adresowany do rosyjskich żołnierzy, którzy chcą dobrowolnie poddać się ukraińskiej armii. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:41

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie kontynuowały działania kontrofensywne w obwodach donieckim i zaporoskim 11 września i według doniesień posunęły się w pobliżu Bachmutu oraz w zachodnim obwodzie zaporoskim.

  • 1:42

    Ruch na Moście Krymskim łączącym zaanektowany od Ukrainy i okupowany przez Rosję Krym z kontynentalną Rosją został "czasowo wstrzymany" - poinformowała we wtorek nad ranem na Telegramie rosyjska administracją przeprawy cytowana przez Reutera. Nie podano przyczyny tej decyzji.

  • 1:00

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:58

    W liście otwartym wiele organizacji i indywidualnych sygnatariuszy zaprotestowało przeciwko występowi rosyjskiej śpiewaczki Anny Netrebko w berlińskiej Operze Unter den Linden. Śpiewaczka wystąpi w najbliższy piątek w "Makbecie" Giuseppe Verdiego w roli Lady Makbet. Planowana jest demonstracja przed Operą, jeśli występy Netrebko nie zostaną odwołane.

  • 23:29

    Ministrowie obrony Estonii i Łotwy podpisali umowę na zakup systemów przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM od niemieckiej firmy z branży zbrojeniowej Diehl Defence. Zamówienie o wartości 400 mln euro jest największym kontraktem obronnym w historii niepodległej Estonii - poinformowała agencja BNS.

  • 21:21

    Sekretarz obrony USA Lloyd Austin odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z nowym ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem na temat potrzeb Ukrainy i amerykańskiej pomocy wojskowej - podał Pentagon. Była to ich pierwsza rozmowa od czasu objęcia stanowiska przez Umierowa.

    Jak podał w komunikacie Pentagon, Austin pogratulował swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi nowej roli i zapewnił o "niezachwianym" wsparciu USA dla Ukrainy. Obaj mieli omówić szczegóły amerykańskiego wsparcia i priorytetowych potrzeb Ukrainy, a także przyszłotygodniowe spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy w bazie w Ramstein.

    "Odbyłem merytoryczną rozmowę z Lloydem Austinem. Omówiliśmy pilne potrzeby Ukrainy i zbliżające się spotkanie w Ramstein. Poinformowałem mojego odpowiednika o najnowszych wydarzeniach na linii frontu. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za wsparcie i wkład w zwycięstwo Ukrainy" - napisał z kolei Umierow na platformie X (dawniej Twitter).

  • 20:50

    24 sierpnia Rosja zaatakowała pociskami rakietowymi cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym. Atak został udaremniony przez ukraińską obronę powietrzną - ujawnił brytyjski premier Rishi Sunak.

    - Dzięki odtajnionym informacjom wywiadowczym wiemy, że rosyjskie wojsko wycelowało wiele pocisków rakietowych w cywilny statek towarowy na Morzu Czarnym w dniu 24 sierpnia - powiedział Sunak w Izbie Gmin, składając posłom informacje na temat szczytu G20 w New Delhi w miniony weekend, w którym uczestniczył.

    Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych sprecyzowało później, że celem ataku był zacumowany w porcie frachtowiec pływający pod banderą Liberii, zaś ostrzelany został przez okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Do ataku użyte zostały m.in. dwa pociski rakietowe Kalibr, ale żaden z pocisków nie uderzył w cel, gdyż zostały zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną.

    - Putin próbuje wygrać wojnę, której nie wygra, a te ataki pokazują, jak bardzo jest zdesperowany. Atakując statki towarowe i ukraińską infrastrukturę, Rosja wyrządza krzywdę reszcie świata - oświadczył szef dyplomacji James Cleverly.

    Zarówno Wielka Brytania, jak i Stany Zjednoczone ostrzegały w lipcu, że po wycofaniu się Rosji z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej może ona rozszerzyć ataki także na cywilną żeglugę na Morzu Czarnym.

    Sunak poinformował również, że w ciągu zaledwie miesiąca w efekcie rosyjskich ataków zniszczone zostało ponad 270 tys. ton zboża, co wystarczyłoby, aby wyżywić milion ludzi przez rok.

  • 20:27

    Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller odniósł się do potwierdzenia przez rosyjskie i północnokoreańskie władze, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania Putina i Kim Dzong Una w Władywostoku.

    - Półtora roku temu prezydent Putin rozpoczął swoją agresję przeciwko Ukrainie na pełną skalę z marzeniem odnowienia chwały Imperium Rosyjskiego. Ta nadzieja się nie sprawdziła i się nie sprawdzi, i myślę, że nie ma lepszego dowodu jak ten, że (...) Putin musi przemierzyć przez cały swój kraj, by uniżenie błagać o pomoc wojskową - skomentował Miller.

    Rzecznik podkreślił, że choć Korea Północna może uzyskać coś od Rosji, to mimo wszystko uznaje postawę Rosji w tej sprawie jako błaganie "globalnego pariasa". Przyznał jednocześnie, że nie ma dokładnych szczegółów na temat tego, co Rosja ma otrzymać z Pjongjangu. Wcześniej m.in. rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby mówił, że chodzi m.in. o amunicję artyleryjską ale również elektronikę potrzebną dla rosyjskiego przemysłu obronnego.

    Pytany przez PAP o to, czy fakt wizyty oznacza, że Pjongjang zgodzi się na wysłanie broni Rosji, Miller odpowiedział, że "z pewnością nie jest to wizyta towarzyska", jednak przyznał, że nie zna szczegółów potencjalnego układu. Według Białego Domu spotkanie z Putinem miało być jednym z warunków wysuwanych przez Kima.

  • 20:06

    Ukraiński resort obrony opublikował dane dotyczące łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z infomacji wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 269 tys. żołnierzy (+ 580 ostatniej doby), 4560 czołgów (+6) oraz 4628 dronów (+35).

  • 19:37

    Rosja przygotowuje się do ogłoszenia mobilizacji na dużą skalę ze względu na ciężkie straty poniesione na froncie - ostrzega Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Mobilizacja ma się odbyć w Rosji, jak i na okupowanych terytoriach Ukrainy. Według Sztabu Generalnego zmobilizowane ma zostać od 400 000 do 700 000 osób.

    W szczególności Kreml ma planować zmobilizowanie ok. 40 tys. mieszkańców Czeczenii do wykorzystania ich jako jednostek blokujących odwrót i uniemożliwiających rosyjskim żołnierzom ucieczkę z pola bitwy.

    Tymczasem wywiad Ukrainy powątpiewa w możliwość przeprowadzenia mobilizacji na dużą skalę w Rosji. Zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy Wadym Skibicki zauważył, że Kreml może pozostać przy dalszej "tajnej mobilizacji".

    - Teraz przeprowadzą te wybory (regionalne - red.), a potem rozpoczną przygotowania do wyborów prezydenckich 17 marca 2024 roku. Nikt nie chce ryzykować w przededniu kampanii, ogłaszając mobilizację. Być może stanie się to później - powiedział Skibitsky.

  • 19:00

    Anton Heraszczenko, doradca szefa MSW Ukrainy, skomentował odzyskanie przez Kijów "wież Bojki". "Powrót tych wież pod kontrolę Ukrainy ma ogromną wartość, gdyż Rosjanie wykorzystywali je nie tyle jako stanowiska z rakietami ziemia-powietrze w celu osłony swoich okrętów wojennych, ale przede wszystkim jako platformy dla wszelkiego rodzaju monitoringu, kontroli i nadzoru, rozbudowując rosyjskie zdolności operacyjne" - napisał na portalu X (dawniej Twitter).

    "Wywiad Obronny Ukrainy pozbawił Rosjan wielu możliwości monitorowania i wywiadu, strącając ich z tych wież. Ten krok był kluczowy nie tylko w walce Ukrainy o Morze Czarne, ale także o większą przestrzeń dla jej operacji przybrzeżnych i powietrznych" - dodał.

  • 18:09

    Funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (MSN) zostali zobowiązani do nieujawniania informacji o atakach dronów na terytorium kraju i ich skutkach. Oświadczenie musieli podpisać wszyscy pracownicy resortu - poinformował niezależny rosyjski kanał Baza.

    Baza informuje, powołując się na własne anonimowe źródła w ministerstwie, że oficjalnym powodem takiego kroku jest "Bieżąca sytuacja geopolityczna". Wszyscy pracownicy ministerstwa zostali poproszeni o podpisanie "Zobowiązania do nieujawniania oficjalnych informacji o przebiegu likwidacji skutków incydentów związanych z atakami dronów".

    Szefostwo ministerstwa uważa, że zdjęcia i filmy zestrzelonych bezzałogowych statków powietrznych i skutków ataków, które pojawiają się w mediach, są robione przez pracowników resortu, a następnie wyciekają do internetu. Podpisane zobowiązanie stanowi, że funkcjonariusze nie mogą przekazywać służbowych informacji o atakach dronów osobom trzecim. Ponadto, jeśli te "osoby trzecie" pytają o okoliczności ataków lub proszą o materiały fotograficzne i wideo, wówczas funkcjonariusz zobowiązany jest zgłosić ten fakt przełożonym lub do wydziału bezpieczeństwa wewnętrznego MSN.

  • 18:04

    Niemcy przekażą Ukrainie dodatkowe 20 mln euro pomocy humanitarnej – poinformowała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wizyty w Kijowie. Zapowiedziała też współpracę przy budowie elektrowni wiatrowej wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

    Baerbock ostrzegła, że jesienią i zimą Rosja ponownie zaatakuje obiekty energetyczne Ukrainy. - Perfidnym celem Rosji jest ponowne głodzenie ludzi zimą i pozwolenie, by zamarzali na śmierć - oznajmiła na konferencji prasowej po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą.

    Annalena Baerbock i Dmytro Kułeba

    Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział natomiast, że omawiał z niemiecką minister dostawy broni przeciwlotniczej. Zaznaczył, że Ukraina potrzebuje więcej systemów do obrony swoich portów przed rosyjskimi atakami, by można było eksportować zboże.

    - Szczegółowo omówiliśmy kwestię przekazania Ukrainie niemieckich rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Teraz lepiej rozumiemy specyfikę procesu podejmowania ostatecznej decyzji przez rząd Niemiec. Ze swej strony Ukraina jest gotowa zrobić wszystko, co konieczne, aby go przyśpieszyć - zaznaczył Kułeba.

    Dodał, że po rozmowach z Baerbock może powiedzieć, że opcja przekazania tych rakiet pozostaje otwarta, a proces podejmowania decyzji w Niemczech posuwa się do przodu.

    Baerbock powiedziała też, Ze Niemcy i Ukraina zamierzają wspólnie wybudować elektrownię wiatrową wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. Podpisano wspólną deklarację w tej sprawie w ministerstwie ochrony środowiska.

    Kułeba uzupełnił, że rozmawiano też o udziale Niemiec i niemieckich firm w forum przemysłu obronnego, które ma się odbyć na Ukrainie już niebawem.

  • 16:09

    Ukraiński resort obrony opublikował zdjęcie mające przedstawiać skutki rosyjskiego ataku przeprowadzonego nocą za pomocą drona na miejscowość Czajkyne w obwodzie czernihowskim. Obyło się bez ofiar.

  • 15:40

    Jakakolwiek inicjatywa mająca na celu ożywienie porozumienia zbożowego dotyczącego eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne, która wyklucza Rosję, nie będzie trwała - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, cytowany przez agencję Anatolia.

    - Podejmujemy intensywne wysiłki, aby zakończyć wojnę rosyjsko-ukraińską, która kosztowała życie setek tysięcy osób. Podjęliśmy wiele aktywności dyplomatycznych, począwszy od procesu stambulskiego, który zgromadził strony przy jednym stole, po wymianę więźniów i uruchomienie inicjatywy zbożowej - powiedział Erdogan podczas konferencji prasowej po szczycie G20 w Indiach.

    Mówiąc o próbach ożywienia porozumienia umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża zaznaczył, że "należy unikać wszelkich kroków, które mogłyby zakłócić spokój na Morzu Czarnym i eskalować napięcie w regionie".

  • 15:18

    Liczba rosyjskich żołnierzy chcących poddać się Ukraińcom wzrosła o 70 procent po udanej operacji specjalnej "Sinica" - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. W jej wyniku rosyjski pilot Maksim Kuzminow przeszedł na stronę sił ukraińskich i przetransportował do obwodu charkowskiego śmigłowiec Mi-8.

    Jusow mówił, że Rosjanie są coraz bardziej zainteresowani projektem "Chcę Żyć", uruchomionym we wrześniu zeszłego roku przez wywiad wojskowy i adresowanym do rosyjskich żołnierzy, którzy chcą dobrowolnie się poddać ukraińskiej armii.

  • 14:32

    78 procent Ukraińców uważa, że prezydent Wołodymyr Zełenski jest bezpośrednio odpowiedzialny za korupcję w rządzie i administracji wojskowej – wynika z opublikowanego sondażu Fundacji Demokratyczne Inicjatywy.

    Przeciwnego zdania było 18 proc. respondentów.

    Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-15 sierpnia na próbie 2019 osób we wszystkich regionach Ukrainy z wyjątkiem Krymu oraz obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie.

    Na początku września parlament odwołał ze stanowiska ministra obrony Ołeksija Reznikowa. Jak informowały media, faktycznymi przyczynami jego dymisji były liczne nieprawidłowości związane z zakupami na rzecz sił zbrojnych oraz skandal korupcyjny dotyczący wystawiania fałszywych odroczeń od służby wojskowej.

  • 14:30

    Władze Białorusi zaproponowały umowę z własną firmą Gardserwis tym najemnikom Grupy Wagnera, którzy nie chcą podpisać kontraktu z ministerstwem obrony Rosji i walczyć w Ukrainie - podał portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych Ukrainy.

    "Wszystkim wagnerowcom przebywającym na Białorusi, którzy nie chcieli podpisać kontraktu z ministerstwem obrony Rosji i jechać na wojnę na Ukrainie, zaproponowano przejście do łukaszenkowskiej prywatnej firmy wojskowej Gardserwis" - podał portal.

    Sprotyw opisuje Gardserwis jako firmę utworzoną w 2019 roku na mocy specjalnego dekretu Alaksandra Łukaszenki i przygotowywaną głównie do działań przeciwko opozycji na Białorusi, "w wypadku niesprzyjającego dla Łukaszenki scenariusza politycznego".

    Wagnerowcy w roli "instruktorów". Szkolą białoruskich żołnierzy

  • 13:53

    Wybory regionalne i lokalne na terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję były nielegalne - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell w oświadczeniu wydanym w imieniu UE.

    - W dniach 8-10 września w Rosji, a nielegalnie także na terytoriach Ukrainy czasowo okupowanych przez Rosję, zorganizowano wybory regionalne i lokalne. Unia Europejska zdecydowanie potępia przeprowadzenie tych nielegalnych, "wyborów" w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol oraz w częściach obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego Ukrainy - przekazał Borrell.

    UE zdecydowanie odrzuciła kolejną próbę legitymizacji lub normalizacji przez Rosję nielegalnej kontroli wojskowej oraz próbę aneksji części terytoriów Ukrainy, potępioną w rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjętej 12 października 2022 roku.

    Zorganizowane przez Rosjan wybory w okupowanym Doniecku

  • 13:29

    - W porównaniu z zeszłym rokiem rakiet wystrzeliwanych przez wroga w kierunku terytorium Ukrainy jest mniej. Wtedy bywało ponad 50, a czasem nawet do 100 rakiet dziennie – oznajmił rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat, cytowany przez agencję Ukrinform.

    Zaznaczył natomiast, że zwiększyła się liczba ataków przy życiu dronów. - Widzimy, że codziennie Shahedy lecą z różnych kierunków, w tym drony najwyraźniej wyprodukowane już na terytorium Rosji. Lecą i z terytorium Krymu, i z Kraju Krasnodarskiego, i z obwodów kurskiego i briańskiego – powiedział wojskowy.

  • 13:08

    Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka Volker Turk skrytykował władze Rosji za wyjście z umowy zbożowej na Morzu Czarnym oraz za ataki na ukraińskie obiekty infrastruktury rolnej, co spowodowało wzrost cen żywności, zwłaszcza w państwach Rogu Afryki.

    - Wycofanie się w lipcu Federacji Rosyjskiej z Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej oraz ataki na instalacje zbożowe w Odessie i innych miejscach znów spowodowały astronomiczny wzrost cen w wielu rozwijających się krajach, sprawiając, że prawo do żywności znalazło się daleko poza zasięgiem wielu osób – powiedział Turk na otwarciu sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

    Wskazał przy tym w szczególności na wysoki poziom niedożywienia w Somalii.

    Skutki rosyjskiego ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem

  • 12:27

    Ukraina odzyskała kontrolę nad kilkoma gazowo-naftowymi platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu - poinformował wywiad wojskowy w Kijowie. Platformy nazywane są "wieżami Bojki", od nazwiska byłego prorosyjskiego ministra energetyki Ukrainy Jurija Bojki ze zdelegalizowanej prorosyjskiej partii.

    Wywiad wojskowy podał, że jego pododdziały w wyniku "unikalnej operacji" przejęły kontrolę nad platformami, zagarniętymi przez Rosję w 2014 roku.

    Platformy wiertnicze u wybrzeży Krymu odzyskane przez Ukraińców

  • 11:41

    12 wypuszczonych przez wojska rosyjskie dronów Shahed-136/131 oraz jeden dron nieustalonego typu strąciła w nocy z niedzieli na poniedziałek w trzech obwodach na południu Ukrainy obrona przeciwlotnicza – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy.

    Według komunikatu siły rosyjskie zaatakowały z południowego wschodu – od strony Jejska i Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim. Drony zostały strącone w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim na południu Ukrainy.

    Oprócz tego siły rosyjskie wystrzeliły z samolotów Su-34 i Su-35 w kierunku obwodu dniepropietrowskiego rakiety przeciwradiolokacyjne Ch-31P oraz kierowane rakiety Ch-59. Według wstępnych danych nie było ofiar.

  • 11:36

    Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wyruszył specjalnym pociągiem pancernym do Rosji – poinformowała południowokoreańska telewizja YTN powołując się na źródło rządowe w Seulu.

    Najprawdopodobniej we wtorek Kim spotka się z Władimirem Putinem we Władywostoku.

    Według stacji YTN "Kim Dzong Un powoli przemieszcza się na terenie Korei Północnej w kierunku północno-wschodniej granicy" z Rosją.

    Wcześniej amerykański dziennik "New York Times" ujawnił, że Kim ma spotkać się osobiście z Putinem, by omówić kwestię dostaw broni dla rosyjskiej armii. Wojskom rosyjskim atakującym Ukrainę szczególnie brakuje amunicji artyleryjskiej.

  • 10:43

    Zwiększanie personelu rosyjskich sił zbrojnych powiększa niedobory siły roboczej w sektorach niezwiązanych z obronnością, które osiągnęły w lipcu rekordowy poziom. W szczególności z deficytem pracowników mierzy się branża IT - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że do końca tego roku rosyjskie wojsko zamierza zwerbować 420 tysięcy żołnierzy kontraktowych, przy czym jak oświadczył 3 września wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew, do tej pory zwerbowano 280 tysięcy ludzi.

    Brytyjski resort przytoczył dane Instytutu Polityki Gospodarczej im. Jegora Gajdara, który podał, że niedobór pracowników w rosyjskim przemyśle osiągnął w lipcu nowy szczyt na poziomie 42 proc., czyli o 7 proc. więcej niż w kwietniu bieżącego roku.

  • 10:06

    Hanna Malar poinformowała, że ukraińska armia wyzwoliła już 49 kilometrów kwadratowych terytorium na kierunku bachmuckim w obwodzie donieckim, w tym dwa kilometry kwadratowe w ciągu ostatniego tygodnia.

    Malar przypomniała, że odcinek bachmucki jest kierunkiem ukraińskiej ofensywy na wschodzie kraju. Na liście najnowszych osiągnięć jest zdobycie części miejscowości Opytne, położonej nieopodal okupowanego od 2014 roku Doniecka.

  • 8:27

    Siły ukraińskie wyzwoliły część miejscowości Opytne w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

    Opytne leży na południowy zachód od Awdijiwki i na północ od Doniecka.

    Malar dodała, że armia ukraińska odniosła "częściowy sukces" w ciągu ostatniego tygodnia w rejonie miejscowości Nowomajorske w obwodzie donieckim.

    Ogółem Ukraińcy w obwodzie donieckim, na kierunku Bachmutu, wyzwolili w zeszłym tygodniu obszar około 2 km kwadratowych; na południu - obszar około 1,5 km kwadratowego.

    Opytne w obwodzie donieckim

  • 8:12

    W kilku obwodach Ukrainy około godz. 9 czasu miejscowego (godz. 8 w Polsce) został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

    Powodem jest zagrożenie atakiem rakietowym - relacjonowały media w Kijowie.

    Alarm został odwołany po kilkudziesięciu minutach.

  • 8:02

    W Krzywym Rogu ponownie słychać wybuchy: miasto zostało znów zaatakowane przez drony kamikadze - podały lokalne władze.

    "Krzywy Róg. Eksplozje. Nie filmujemy i nie publikujemy niczego w internecie" – zwrócił się do mieszkańców szef miejskiej administracji Ołeksandr Wiłkuł.

    W poniedziałek nad ranem siły powietrzne Ukrainy ostrzegły, że w kierunku Krzywego Rogu zbliżają się dwie grupy wrogich dronów.

  • 7:38

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 580 rosyjskich żołnierzy - przekazał sztab generalny ukraińskiej armii.

    Minionej doby Rosjanie stracili także sześć czołgów, 12 pojazdów opancerzonych i 26 systemów artyleryjskich.

  • 7:28

    W Rosji i na ukraińskich terenach okupowanych przez wojska rosyjskie najpewniej rozpocznie się wkrótce masowa mobilizacja. Do armii może zostać skierowanych od 400 tysięcy do nawet 700 tysięcy osób - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

    Wojskowi ukraińscy powołują się w tych ocenach na dokumenty, które trafiły do internetu. Mobilizacja do armii rosyjskiej jest niezbędna "w związku z katastrofalnymi stratami" Rosjan na froncie - informuje sztab w komunikacie na Facebooku.

    Sztab ocenia, że mobilizacja w Rosji będzie w minimalnym stopniu dotyczyć wielkich miast - Moskwy i Petersburga.

  • 7:21

    Generał Siergiej Surowikin, były dowódca rosyjskich sił powietrznych i zgrupowania wojsk inwazyjnych w Ukrainie, zatrzymany po czerwcowym buncie najemniczej formacji Grupa Wagnera, stanął na czele Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Obrony Powietrznej we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP) - przekazał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Rada ministrów obrony WNP podjęła decyzję w tej sprawie jednomyślnie - dodał ISW.

    Surowikin, zwany przez niezależne rosyjskie media "generałem armagedonem", ma odpowiadać za nadzór i działanie wspólnego systemu obrony powietrznej państw członkowskich WNP.

    Siergiej Surowikin

  • 6:48

    Rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły dwa drony nad obwodem biełgorodzkim we wczesnych godzinach porannych - podało rosyjskie ministerstwo obrony na Telegramie. Według resortu drony miały zostać wystrzelone przez Ukrainę. Kijów nie odniósł się do tej informacji.

    Gubernator obwodu przekazał, że nie było żadnych poszkodowanych.

  • 5:57

    Ukraińskie MSW podało na platformie X (dawny Twitter), że w ostrzale Kijowa z 10 września ucierpiały trzy dzielnice. Do akcji skierowano 35 ratowników i 7 jednostek ze sprzętem.

  • 3:54

    Dwie grupy wrogich dronów zbliżają się od południa i wschodu w kierunku Krzywego Rogu - poinformował w poniedziałek Ukrinform na podstawie komunikatu Sił Powietrznych Ukrainy w Telegramie.

    "Nie ignorujcie lotniczych sygnałów ostrzegawczych!” – czytamy w komunikacie Sił Powietrznych.

    Również mieszkańcy kilku regionów na południu Ukrainy są ostrzegani o groźbie użycia przez rosyjskie wojsko dronów szturmowych. Poinformowały o tym Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w Telegramie – podał Ukrinform.

    "Dniepropietrowsk, Zaporoże, Chersoń, Mikołajów – zagrożenie użyciem szturmowych UAV!" – czytamy w poście Sił Powietrznych.

  • 3:27

    Wojna w Ukrainie. Generał Mark Milley o kontrofensywie: Ukraińcy jeszcze nie powiedzieli ostatniego słowa

  • 3:26

    Ukraińscy dowódcy uważają, że ukraińscy piloci latający na samolotach F-16 mogliby wziąć udział w wojnie już w lutym 2024 roku. Urzędnicy amerykańscy utrzymują jednak, że Ukraińcy będą gotowi do latania na nowym sprzęcie najwcześniej w połowie 2024 roku - informuje w niedzielę "WSJ".

    "Biorąc pod uwagę, że amerykańskie szkolenie (pilotów) ma się rozpocząć we wrześniu lub październiku, kilku ukraińskich pilotów myśliwców może być gotowych do służby już w lutym" - twierdzą dowódcy ukraińscy cytowani przez dziennik.

    Ani Rosja, ani Ukraina nie osiągnęły przewagi w powietrzu, ponieważ każda ze stron ma wystarczającą liczbę rakiet ziemia-powietrze, by udaremnić działania myśliwców drugiej strony. Dodanie amerykańskich F-16, starszych, ale stosunkowo zaawansowanych myśliwców, mogłoby zapewnić Ukraińcom skuteczniejszą zdolność do walki z rosyjskimi odrzutowcami i atakowania celów naziemnych - wyjaśnia "WSJ".

    Myśliwiec F-16

  • 3:23

    - W ciągu ostatnich siedmiu dni poczyniliśmy postępy w sektorze południowym – powiedział prezydent Ukrainy Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo. - W sektorze Bakhmutu panuje ruch. Tak, jest ruch - dodał prezydent.

    Zełenski poinformował, że w niedzielę w pobliżu miasta Czasiw Jar w obwodzie donieckim "rosyjscy terroryści zaatakowali pojazd wolontariuszy".

    "Bezpośrednie trafienie z systemu rakiet przeciwpancernych. W tej chwili wiemy na pewno, że zginął Anthony Ignat z Kanady. Niestety, najprawdopodobniej zginęła także Emma Igual z Hiszpanii. Składam kondolencje ich rodzinom. Dwóch innych wolontariuszy zostało zabranych do szpitali w Dnieprze – obywatel Niemiec Mawick Ruben i obywatel Szwecji Johan Mathias – otrzymują oni niezbędną pomoc" - poinformował ukraiński prezydent.

    " Ten rosyjski ostrzał po raz kolejny potwierdza, jak wojna przeciwko Ukrainie jest bliska każdemu na świecie, kto naprawdę ceni życie ludzkie i wierzy, że powstrzymanie terroru i pokonanie zła jest wspólnym moralnym obowiązkiem ludzkości. Chwała wszystkim naszym żołnierzom! Chwała całemu naszemu narodowi! Dziękuję wszystkim na świecie, którzy pomagają Ukrainie przetrwać i chronić życie! Na pewno zwyciężymy! Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski we wpisie na Facebooku.

    13 tys. wyświetleń · 3,1 tys. reakcji | Today, near the city of Chasiv Yar in Donetsk region, Russian terrorists attacked a volunteer vehicle. A direct hit from an anti-tank missile system. As... | By Володимир Зеленський | Facebook

    Today, near the city of Chasiv Yar in Donetsk region, Russian terrorists attacked a volunteer vehicle. A direct hit from an anti-tank missile system. As...

Autorka/Autor:momo

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wywiad wojskowy Ukrainy