Siły ukraińskie napierają pod Bachmutem. "Mamy częściowy sukces"
Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 569 dni. Ukraińskie siły obronne odniosły częściowy sukces w rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem - podał sztab generalny armii ukraińskiej. Wcześniej w piątek informację o wyzwoleniu tej wioski przekazał białoruski Pułk Kalinowskiego, walczący po stronie sił ukraińskich. Pułk opublikował nagranie, ukazujące żołnierzy przemierzających zrujnowaną w wyniku walk Kliszczijiwkę. Później Pułk Kalinowskiego usunął wpis na ten temat na kanale Telegram. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:20
Szef kubańskiego MSZ Bruno Rodriguez zdementował wypowiedź ambasadora Kuby w Moskwie na temat udziału obywateli jego kraju w wojnie na Ukrainie. Oświadczył, iż rząd w Hawanie jest przeciwny udziałowi obywateli kubańskich "w jakimkolwiek konflikcie".
- 3:36
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińska 3. Oddzielna Brygada Szturmowa poinformowała, że jej personel wyzwolił Andrijówkę i "całkowicie zniszczył" rosyjską 72. Oddzielną Brygadę Strzelców Zmotoryzowanych po okrążeniu osady.
- 2:47
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 1:44
W zależności od poziomu zagrożenia jesteśmy gotowi do zastosowania wszystkich środków militarnych do obrony naszego terytorium – powiedział Gheorghita Vlad, wiceszef sztabu obrony Rumunii w wywiadzie dla szwedzkich mediów.
W wyniku rosyjskich zmasowanych ataków na ukraińskie porty dunajskie, w ostatnim czasie na przygranicznym terytorium Rumunii spadły fragmenty zestrzelonych dronów. Bukareszt trzykrotnie poinformował o zidentyfikowaniu fragmentów dronów, chociaż początkowo zaprzeczył takim informacjom, przekazanym przez Kijów.
- 1:02
Wiem, że trwają negocjacje między ukraińską Narodową Agencją ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) a stroną węgierską w sprawie usunięcia węgierskiego banku OTP z listy międzynarodowych sponsorów wojny – powiedział w wywiadzie dla węgierskiego portalu 444.hu rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
- 0:22
Do 18 września rząd Rumunii będzie czekać na zapowiedziane przez władze Ukrainy propozycje w sprawie środków kontroli eksportu produkcji rolnej z tego kraju po tym, jak Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga.
- 23:33
W Holandii aresztowano dwóch obywateli tego kraju pod zarzutem obchodzenia sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę; mężczyźni mieli sprzedawać części do samolotów - poinformowała służba dochodzeniowa organów podatkowych (FIOD). Wśród zatrzymanych jest pracownik resortu obrony.
- 20:56
Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w najbliższy czwartek w Białym Domu, aby między innymi omówić dalsze wsparcie Waszyngtonu dla Kijowa - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
- 20:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o przeprowadzeniu rozmowy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat decyzji o nieprzedłużeniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE.
"Właśnie rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Ograniczenia ze strony KE dotyczące dostępu ukraińskich produktów spożywczych do rynku Unii Europejskiej wycofano!" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.
"Jestem bardzo wdzięczny Ursuli von der Leyen za dotrzymanie słowa i zasad wolnego rynku. To przykład prawdziwej jedności i zaufania między Ukrainą i UE. Europa wygrywa zawsze, kiedy zasady działają, a umowy są realizowane" - kontynuował prezydent.
"Teraz ważne jest, by europejska jedność zadziałała też na poziomie dwustronnym. By sąsiedzi podczas wojny wsparli Ukrainę. A jeśli ich decyzje będą łamać prawo UE, Ukraina będzie odpowiadać w sposób cywilizowany" - dodał Zełenski.
- 20:05
Rząd Węgier przedłużył jednostronnie zakaz importu produktów spożywczych z Ukrainy – wynika z dekretu opublikowanego w dzienniku urzędowym "Magyar Kozlony". Wcześniej Komisja Europejska zdecydowała o nieprzedłużaniu embarga na import ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski i Węgier.
W dekrecie wyszczególniono 24 kategorie produktów rolnych, tzw. produktów wrażliwych, pochodzących z Ukrainy, w tym różne rodzaje zbóż i mięsa. Nie mogą być one przywożone na terytorium Węgier z wyjątkiem transportów tranzytowych, które muszą opuścić kraj przed końcem 15. dnia od momentu przywozu.
Rządowy dekret wchodzi w życie od soboty. Nie podano w nim, do kiedy będzie obowiązywać.
- 19:49
Ukraińskie siły obronne odniosły częściowy sukces w rejonie Kliszczijiwki pod Bachmutem - podał sztab generalny armii ukraińskiej.
Wcześniej w piątek informację o wyzwoleniu tej wioski przekazał białoruski Pułk Kalinowskiego, walczący po stronie sił ukraińskich. Pułk opublikował nagranie, ukazujące żołnierzy przemierzających zrujnowaną w wyniku walk wieś. Później Pułk Kalinowskiego usunął wpis na ten temat na kanale Telegram.
- 19:30
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda pozbawił mieszkającą w Rosji łyżwiarkę figurową Margaritę Drobiazko litewskiego obywatelstwa nadanego jej przed 30 laty w trybie wyjątkowym za zasługi dla litewskiego sportu. Stosowny dekret szef państwa podpisał w piątek. Drobiazko publicznie popiera reżim Władimira Putina.
W sierpniu 2022 roku wobec Drobiazko pojawiły się zarzuty o wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Stało się to po tym, jak w towarzystwie partnera sportowego a prywatnie męża, Litwina Povilasa Vanagasa, wystąpiła w Soczi w widowisku zorganizowanym przez byłą rosyjską łyżwiarkę Tatianę Nawkę, żonę rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.
W reakcji na to prezydent Nauseda skreślił tę znaną parę łyżwiarzy z listy osób odznaczonych Orderem Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina V klasy wskazując, że "wymazali swoje osiągnięcia cynicznym aktem uczestnictwa w komercyjnej imprezie w Soczi".
- 19:29
Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
Komisja poinformowała też, że jej zdaniem zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą: Polsce, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech.
"Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych (w tym np. systemu zezwoleń na eksport), aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż" - podała w komunikacie KE.
- 18:39
Ukraiński sztab generalny i 3. brygada szturmowa przekazały, że siły ukraińskie zdobyły Andrijiwkę, położoną 10 km na południowy zachód od Bachmutu - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną.
- 18:21
Generał Siergiej Surowikin przebywa w Algierii z delegacją ministerstwa obrony - napisał rosyjski dziennik "Kommiersant". Zdaniem rozmówców tej gazety wyjazd Surowikina oznacza, że "przywództwo wojskowo-polityczne Rosji przywiązuje dużą wagę do kierunku wschodniego".
Surowikin, były dowódca rosyjskich wojsk w Ukrainie, popadł w niełaskę po czerwcowym buncie najemniczej formacji Grupa Wagnera.
Po buncie generał został zatrzymany, a następnie zwolniony ze stanowiska dowódcy Sił Powietrzno-Kosmicznych.
W połowie sierpnia rosyjskie media podały, że Surowikin został szefem komitetu koordynacyjnego ds. obrony powietrznej przy radzie ministrów obrony Wspólnoty Niepodległych Państw.
- 17:25
W piątek od północy samochody osobowe zarejestrowane w Rosji nie będą już mogły przekroczyć granicy Finlandii – ogłosiło fińskie MSZ.
Ci, którzy wjechali już do Finlandii samochodami na rosyjskich tablicach rejestracyjnych, będą mieć pół roku na opuszczenie kraju (do połowy marca 2024 roku), o ile nie zostaną spełnione kryteria wjazdu – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen.
Na zasadzie wyjątku, fińską granicę będą mogły przekraczać zarejestrowanymi w Rosji autami, tylko mieszkający na stałe w Rosji obywatele UE, a także członkowie ich rodzin. Zakaz nie dotyczy także dyplomatów oraz wjazdu w związku z wykonywaniem przejazdów z powodów humanitarnych.
- 16:53
Dron morski Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zaatakował i unieruchomił korwetę rakietową Samum w pobliżu Sewastopola - poinformowały ukraińskie media, powołując się na źródła.
Według doniesień dron "Morski maluch" uderzył w czwartek w tylną część jednostki, powodując duże szkody, przez co okręt został unieruchomiony. Według źródeł Rosjanie musieli odholować okręt, by go wyremontować.
Źródła podały, że SBU wykorzystała eksperymentalny model drona morskiego, który może działać w czasie sztormu i ukrywać się za wysokimi falami. Podczas operacji wysokość fal w tym rejonie Morza Czarnego miała wynosić 1,5-2 metry.
Korweta rakietowa Samum (projektu 1239) wchodzi w skład 41. brygady kutrów rakietowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Została zbudowana pod koniec lat 90.
- 16:46
Ponad 32 tysiące chasydzkich pielgrzymów przybyło do Humania w środkowej części Ukrainy - poinformowało ukraińskie MSW. W piątkowe południe pielgrzymi modlili się o pokój dla Ukrainy.
Obchody żydowskiego Nowego Roku rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli.
Co roku tysiące chasydów z całego świata pielgrzymują do Humania w obwodzie czerkaskim na żydowski Nowy Rok na grób cadyka Nachmana z Bracławia, uważanego za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich.
W sierpniu tego roku władze obwodu czerkaskiego zaapelowały do chasydów, by nie przyjeżdżali ze względu na regularny ostrzał terytorium ukraińskiego przez siły rosyjskie.
- 15:55
Do ukraińskiej niewoli trafia codziennie kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy - poinformował Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Jusow przekazał na kanale Telegram, że są wśród nich ci, którzy trafili do niewoli wskutek działań bojowych, i ci, którzy oddają się do niewoli dobrowolnie.
Wcześniej ukraiński projekt "Chcę Żyć" działający pod auspicjami wywiadu wojskowego, podał, że obywatele Rosji złożyli już ponad 25 tysięcy zgłoszeń, w których wyrazili chęć oddania się do ukraińskiej niewoli.
- 15:14
G7 ogłosi zakaz sprowadzania rosyjskich diamentów w ciągu 2-3 tygodni - podała agencja Reutera, powołując się na przedstawiciela belgijskiego rządu, który chciał zachować anonimowość.
Reuters przypomniał, że wysiłki na rzecz odcięcia Rosji od zysków płynących ze sprzedaży diamentów i rozszerzenie istniejących sankcji Waszyngtonu na rosyjskie przedsiębiorstwo Alrosa, największego producenta diamentów na świecie, od jakiegoś czasu były przedmiotem dyskusji wśród przywódców państw G7.
System, którego szczegóły są wciąż dopracowywane, miałby wejść w życie w styczniu. Ogólna koncepcja zaproponowana przez Belgię polega na tym, by wprowadzić system śledzenia surowych diamentów. Obecnie, gdy rosyjskie diamenty są cięte i polerowane poza Rosją, zmieniają "obywatelstwo" i są uważane za pochodzące z kraju, w którym je obrobiono.
- 14:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że spotkał się z prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karimem Khanem.
"Współpraca naszego państwa, wszystkich naszych instytucji ochrony prawa i Biura Prokuratora Generalnego, z Międzynarodowym Trybunałem Karnym ma charakter absolutnie systemowy i przybliża realną odpowiedzialność za rosyjskie zbrodnie wojenne" - napisał Zełenski na kanale Telegram.
"Pierwszym rezultatem" tej współpracy - jak stwierdził ukraiński przywódca - był wydany przez MTK "historyczny" nakaz aresztowania Władimira Putina.
14 września w Kijowie zostało otwarte biuro MTK - największe przedstawicielstwo Trybunału poza jego siedzibą w Hadze.
- 14:35
W wyzwolonej Andrijiwce w obwodzie donieckim nie ma gdzie zatknąć flagi ukraińskiej. Wieś jest całkowicie zniszczona - powiedział rzecznik 3. brygady szturmowej, Ołeksandr Borodin w piątek, kilka godzin po potwierdzeniu, że wieś jest pod kontrolą oddziałów ukraińskich.
Do położonej kilka kilometrów na południe od Bachmutu Andrijiwki wkroczyła 3. brygada szturmowa. Borodin powiedział, że Rosjanie stawiali w Andrijiwce zaciekły opór, stosując artylerię i drony i zaminowując terytorium.
- 13:52
Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat poinformował, że rosyjskie wojsko w nocy z czwartku na piątek zaatakowało z użyciem dronów obwód chmielnicki.
- Rozumiemy, czego szuka wróg: gdzie ukraińskie dowództwo ukryło ojczyste bombowce po wydarzeniach, które miały ostatnio miejsce na Krymie - oznajmił Ihnat.
W obwodzie chmielnickim znajduje się lotnisko wojskowe, gdzie mogą stacjonować samoloty bombowe. W wyniku ataku na stocznię w Sewastopolu (przeprowadzonego z wtorku na środę) zostały uszkodzone dwa rosyjskie okręty: desantowiec Mińsk i okręt podwodny Rostów nad Donem.
- 13:46
Jeśli do piątku do północy Komisja Europejska nie podejmie działań, Węgry wraz z Rumunią, Polską i Słowacją przedłużą zakaz importu ukraińskiego zboża – ostrzegł szef węgierskiego rządu Viktor Orban.
Jak stwierdził, "doprowadzi to do poważnej walki w Brukseli, ponieważ UE nie chce stanąć po stronie państw członkowskich".
Po konsultacjach, które minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy odbył na początku tygodnia ze swoimi odpowiednikami z Bułgarii, Rumunii i Słowacji, rząd w Budapeszcie podkreślił konieczność przedłużenia zakazu importu ukraińskiego zboża po 15 września.
- Nie ma wątpliwości, że musimy nadal wspierać eksport ukraińskich produktów rolnych, zwłaszcza po upadku transportu czarnomorskiego – podkreślił Nagy, cytowany przez agencję MTI. Stwierdził jednak, że głównym celem jest ułatwienie tranzytu, aby ukraińskie zboże trafiało na swoje tradycyjne rynki eksportowe.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, później został przedłużony do 15 września.
- 13:43
Ukraina wysłała przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym 9,2 miliona ton zbóż w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku - przekazały agencji Reutera władze portowe. Tempo transportu spadło w ostatnim czasie w związku ze zintensyfikowaniem się rosyjskich ataków na ukraińskie porty nad Dunajem przy granicy z Rumunią.
Z danych portu w Konstancy wynika, że w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku port opuściło 8,1 mln ton ukraińskiego zboża. Rumunia oświadczyła, że w nadchodzących miesiącach zamierza podwoić miesięczną wydajność tranzytu ukraińskiego zboża, do 4 mln ton.
- 13:26
Ukraiński portal NGL. media ujawnił, że w obwodzie lwowskim wyjechało z kraju za granicę i nie wróciło 2248 mężczyzn w wieku poborowym dzięki organizacjom pozarządowym, które wpisywały ich do systemu Szlach przeznaczonego dla kierowców ciężarówek i wolontariuszy.
Dziennikarze badali przez kilka miesięcy wykorzystanie systemu Szlach i zidentyfikowali osoby, które wyjechały z kraju na podstawie zezwoleń wydanych przez administrację obwodu lwowskiego.
- 12:23
Pozycje rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400, rozmieszczonych nieopodal Eupatorii na okupowanym Krymie i zniszczonych przez ukraińskie wojska, zostały ponad rok temu ujawnione przez turystów z Rosji. Instalacje sfotografowano, a następnie opublikowano zdjęcia w internecie - powiadomiło w piątek Radio Swoboda.
21 sierpnia 2022 w rosyjskich sieciach społecznościowych ukazało się zdjęcie roznegliżowanego turysty pozującego na tle systemów S-400 w pobliżu Mołocznego - wsi oddalonej o kilka kilometrów od Eupatorii. Następnie ta lokalizacja została potwierdzona na podstawie innych fotografii z tego obszaru, również nieświadomie publikowanych przez turystów z Rosji - czytamy na portalu Radia Swoboda.Opozycyjni dziennikarze powiadomili, że zdjęcia satelitarne wykonane ponad rok później i na krótko przed ukraińskim atakiem, potwierdziły, że pod Mołocznem rzeczywiście rozmieszczono rosyjskie systemy S-400.
"Zdjęcia satelitarne z Planet.com wykonane 28 sierpnia 2023 roku pokazują, że system obrony powietrznej znajduje się w tym samym miejscu , podobnie jak drugi, rozmieszczony kilka kilometrów na zachód" - donosi Radio Swoboda.
Jak dodaje, drugie stanowisko jest obecnie aktywne, natomiast pierwsze, bliżej którego wykonano zdjęcie z mężczyzną w kąpielówkach, może pełnić funkcję stanowiska rezerwowego.
W czwartek nad ranem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i marynarka wojenna tego kraju przeprowadziły atak na rosyjski system S-400 Triumf w pobliżu Eupatorii. Przy pomocy pocisków przeciwokrętowych Neptun i dronów zniszczono instalacje wroga o wartości około 1,2 mld dolarów - oznajmiły źródła w SBU w rozmowie z portalem Hromadske. Jak przypomniały ukraińskie media, była to już druga taka operacja na półwyspie w ciągu ostatnich tygodni, ponieważ 23 sierpnia celem stał się rosyjski system S-400 w miejscowości Ołeniwka na zachodnim wybrzeżu Krymu.
- 11:07
Około 11 mln mieszkańców Ukrainy ma obecnie trudności z dostępem do wody, urządzeń sanitarnych i środków higienicznych - ocenił w piątek w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina Saviano Abreu, rzecznik Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na Ukrainie.
Sytuacja w tym względzie pogorszyła się w czerwcu na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce, co doprowadziło do katastrofalnej powodzi. Zbiornik Kachowski, który niemal zamienił się w pustynię, był źródłem wody dla około 700 tys. osób - podkreślił przedstawiciel ONZ. - 10:15
Efekty ukraińskiego ataku na bazę rosyjskiej Floty Czarnomorskiej są znacznie poważniejsze, niż przyznaje rosyjskie ministerstwo obrony, i stanowią dla niej duży problem zarówno w kwestii utraty okrętów, jak i utrzymywania floty - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że we wczesnych godzinach rannych 13 września wiele pocisków rakietowych uderzyło w stocznię Sewmorzawod w bazie morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i trafione zostały przechodzące konserwację w suchych dokach okręt desantowy Mińsk i okręt podwodny klasy Kilo 636.3 Rostów nad Donem.
Jak wskazano, choć rosyjskie ministerstwo obrony bagatelizuje uszkodzenia okrętów, dowody z otwartych źródeł wskazują, że Mińsk prawie na pewno został funkcjonalnie zniszczony, a Rostów prawdopodobnie doznał bardzo poważnych uszkodzeń. Wszelkie wysiłki zmierzające do przywrócenia okrętu podwodnego do służby prawdopodobnie potrwają wiele lat i będą kosztować setki milionów dolarów.
"Istnieje realna możliwość, że skomplikowane zadanie usunięcia wraku z suchych doków wyłączy je z użytku na wiele miesięcy. Stanowiłoby to dla Floty Czarnomorskiej poważne wyzwanie w utrzymywaniu floty. Utrata Rostowa pozbawia Flotę Czarnomorską jednego z czterech okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia pocisków manewrujących, które odegrały ważną rolę w uderzeniu na Ukrainę i wzmocnieniu rosyjskiej siły na Morzu Czarnym i we wschodniej części Morza Śródziemnego" - napisano. - 9:01
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 17 dronów, które Rosjanie odpalili w nocy z czwartku na piątek w kierunku obwodu chmielnickiego na zachodzie Ukrainy - podały w piątek na Telegramie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.
"Zniszczono 17 dronów typu Shahed 136 i 131 (wystrzelonych) z kierunku południowo-wschodniego" - oznajmiła armia w komunikacie. Drony zostały odpalone z Primorsko-Achtarska w Kraju Krasnodarskim w Rosji.
Armia zaznaczyła, że wszystkie drony różnymi trasami podążały w kierunku obwodu chmielnickiego, regionu w zachodniej części Ukrainy.
Rosjanie od roku używają dronów Shahed wyprodukowanych w Iranie do ataków na cele cywilne i infrastrukturę krytyczną Ukrainy. - 8:45
- 8:33
Ataki podjęte przez Ukraińców na cele na okupowanym przez Rosję Krymie wskazują na błędy taktyczne i systemowe problemy rosyjskiej obrony przeciwlotniczej na półwyspie - ocenia amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.
Analitycy komentują w ten sposób czwartkowy atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii, 68 km na północny zachód od Sewastopola. Według źródeł związanych ze Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), cytowanych przez media ukraińskie, zniszczono tam system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf. Resort obrony w Moskwie ogłosił, że Rosjanie strącili drony ukraińskie nad Krymem, ale nie wspomniał o ukraińskim ostrzale rakietowym - zauważa ISW.
"Ostrzał sugeruje, że siły rosyjskie były nieprzygotowane do przechwycenia pocisków za pomocą tego systemu (S-400-PAP) lub nie były w stanie tego zrobić" - ocenia think tank. Przypomina, że 23 sierpnia Ukraińcy zaatakowali inny system S-400 w pobliżu Ołeniwki, również na okupowanym Krymie. "Drugi w ciągu tygodni ostrzał ukraiński, którego celem był ważny rosyjski system przeciwlotniczy, wskazuje, że tego rodzaju błędy taktyczne mogą odzwierciedlać szersze, systemowe problemy rosyjskiej obrony powietrznej na okupowanym Krymie" - podsumowuje ISW.
Ośrodek informuje też o śmierci rosyjskiego wojskowego Wasilija Popowa, dowódcy 247. pułku desantowo-szturmowego wchodzącego w skład 7. dywizji (stacjonującej w Stawropolu). Jest to już drugi dowódca tego pułku zabity na Ukrainie - zaznacza ISW. Poprzednim był Konstantin Ziziewski, zabity w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej na Ukrainę, gdy jego pułk próbował zająć Mikołajów. Jak zaznacza ISW, elementy 247. pułku prawdopodobnie operują na pograniczu ukraińskich obwodów: donieckiego i zaporoskiego. Oddziały te, uważane za dość elitarne, prowadzą ograniczone kontrataki na kluczowych odcinkach frontu, a śmierć Popowa potwierdza przypuszczenia, że jednostki te ulegają dalszemu wyniszczeniu podczas kontrataków - konkluduje ISW. - 7:51
W piątek wygasa embargo na eksport ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym Polski. O tym, czy zostanie przedłużone, ma zdecydować Komisja Europejska. Decyzje prawdopodobnie ogłosi szefowa KE Ursula von der Leyen.
W środę odbyło się dziewiąte spotkanie grupy, w skład której wchodzą przedstawiciele Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Słowacji, Ukrainy i Komisji Europejskiej. Polskę reprezentował ambasador Andrzej Sadoś. W piątek temat ukraińskiego zboża po raz kolejny pojawi się na spotkaniu ambasadorów unijnej "27-ki" w Brukseli. - 6:42
Sztab Generalny armii ukraińskiej podał w piątkowym komunikacie, że miejscowość Andrijiwka w obwodzie donieckim jest pod kontrolą ukraińską. Wcześniej ministerstwo obrony kolejno ogłaszało i dementowało wyzwolenie Andrijiwki.
Siły obrony "w toku działań szturmowych zajęły Andrijiwkę w obwodzie donieckim. Zadają wrogowi znaczne straty w sile żywej i sprzęcie i umacniają się na osiągniętych rubieżach" - oświadczył sztab w porannym komunikacie o sytuacji na froncie.
Andrijiwka to jedna z miejscowości wokół Bachmutu - leży na południe od tego miasta. Od miesięcy wojska ukraińskie próbują okrążyć Bachmut, a w szczególności zająć wzniesienia koło Kliszczijiwki. Andrijiwka położona jest nieco dalej na południe; są to faktycznie - podobnie jak Bachmut i Kliszczijiwka - już tylko ruiny miejscowości, zniszczonej w toku ciężkich walk. - 4:44
Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i wokół Bachmutu i według doniesień posunęły się na południe od Bachmutu. Z kolei kilku blogerów prowojennych informowało o toczących się walkach w Kliszczijewce i Andrijewce.
- 4:26
Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez powiedział, że jego kraj odrzuca udział swoich obywateli w charakterze najemników w wojnie, zaprzeczając oświadczeniu ambasadora Kuby w Moskwie, w którym kilka godzin wcześniej stwierdził, że jego rząd nie sprzeciwia się legalnemu udziałowi swoich obywateli w wojnie Rosji na Ukrainie .
- 4:10
"Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którymi sama Rosja głosowała, dlatego wzywamy Koreę Północną, aby nie zawierała porozumienia z Rosją" - oświadczył Pentagon.
- 3:54
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma się pojawić w przyszłym tygodniu na Kapitolu podczas wizyty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, poinformowała AP. Podróż ukraińskiego przywódcy do USA ma miejsce w czasie, gdy Kongres debatuje nad zapewnieniem Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 21 miliardów dolarów - poinformowała AP.
- 3:41
Co tydzień mamy kolejne potwierdzenia tego, że władze białoruskie uczestniczą w nielegalnym wywożeniu dzieci z Ukrainy - przekazał ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, cytowany przez agencję Ukrinform.
Jak dodał, proces ten rozpoczął się w czasie okupacji obwodu kijowskiego przez wojska rosyjskie i wciąż trwa. "Praktycznie co tydzień otrzymujemy coraz to nowsze potwierdzenia tego, że władze Białorusi biorą w tym procesie udział. Oczywiście chcemy, żeby ich działania zostały przeanalizowane i osądzone" - oznajmił rzecznik.
- 2:56
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 2:46
Zachód musi przestać dreptać w miejscu i wysłać więcej broni Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie ryzykuje katastrofą, jaką byłaby wygrana Władimira Putina - napisał w czwartek były brytyjski premier Boris Johnson w tygodniku "The Spectator".
- 2:17
W przededniu Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek w Kijowie z dziesiątkami rabinów i zaapelował o większe wsparcie ze strony Izraela - pisze "Jerusalem Post". Według Zełenskiego, pomoc ta ułatwiłaby Ukrainie przyjęcie dziesiątek tysięcy żydowskich pielgrzymów.
- 2:08
Na radzie obronnej obwodu chersońskiego podjęto decyzję o obowiązkowej ewakuacji rodzin z dziećmi z miejscowości w tym regionie, które są stale ostrzeliwane przez rosyjskie wojska - poinformował w czwartek wieczorem szef władz tego obwodu na południu Ukrainy Ołeksandr Prokudin.
- 0:58
- 0:32
Błaganie Korei Północnej przez Rosję o pomoc to powód do żartów, ale pociski to pociski, więc traktujemy działania Moskwy i Pjongjangu bardzo poważnie - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
"Historia od zawsze ma poczucie humoru. To, że Moskwa musiała błagać o pomoc Koreę Północną jest na pewno powodem do żartów, manifestacją rosyjskiej niewydolności i wyrokiem dla 23-letniej polityki Putina. Ale pociski to pociski. I Ukraina bardzo poważnie traktuje działania Moskwy i Pjongjangu oraz robi swoje kalkulacje" - napisał Podolak na platformie X, dawnym Twitterze.
Podolak dodał, że "to nie jest tylko sprawa Ukrainy". "Na zaangażowanie innych graczy, którzy otwarcie inwestują w wojnę w Europie i podkopują globalny porządek, musi być jasna odpowiedź. Nie oświadczenia" - stwierdził.
Autorka/Autor:red.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu