Media: zakończono wiercenie zbiorników w elektrowni jądrowej, mają służyć do chłodzenia reaktorów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Misja MAEA w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wideo z 15 czerwca 2023 roku
Misja MAEA w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wideo z 15 czerwca 2023 rokuReuters Archiwum
wideo 2/5
Misja MAEA w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wideo z 15 czerwca 2023 rokuReuters Archiwum

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 578 dni. W okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim. O zakończeniu wierceń poinformowały media ukraińskie, powołując się na oficjalny komunikat Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 21:53

    Nowe pakiety pomocy wojskowej i szereg ustaleń w sprawie wsparcia dla Ukrainy w różnych dziedzinach, w tym dotyczących gospodarki, to wynik wizyt i spotkań w USA i w Kanadzie - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

    - To był produktywny tydzień. Mamy wiele dobrych decyzji w dziedzinie obrony i innych - powiedział prezydent Ukrainy w wieczornym wystąpieniu.

    - Pakiety obronne. Od Stanów Zjednoczonych, to artyleria, potrzebna amunicja, rakiety do Himarsów, rakiety dla obrony powietrznej, dodatkowe systemy obrony powietrznej, wozy taktyczne i jeszcze inne rodzaje uzbrojenia, które same dadzą znać o sobie na polu walki - wyliczył Zełenski.

    - Kanada zdecydowała o stałym wsparciu obronnym. Jego wymiar, to pół miliarda dolarów amerykańskich. To m.in. samochody do ewakuacji medycznej, które są bardzo potrzebne na froncie. Umówiliśmy się w sprawie produkcji i dostaw - powiedział ukraiński lider.

    - Mamy historyczną decyzję Ameryki o wspólnej produkcji uzbrojenia i systemów obronnych, w tym także obrony powietrznej. To był zupełnie fantastyczny scenariusz jeszcze niedawno. Ale stanie się rzeczywistością. My uczynimy go realnym - podkreślił.

    Zełenski zaznaczył, że ważne jest wsparcie także na poziomie społeczeństwa i zwykłych ludzi, którzy "martwią się o Ukrainę i życzą jej zwycięstwa".

  • 20:35

    Sześć osób ucierpiało w wyniku ostrzałów i ataków bombowych przeprowadzonych przez armię rosyjską w Chersoniu - powiadomiły władze tego miasta na południu Ukrainy.

    "Wiadomo już o sześciu osobach cywilnych, które ucierpiały wskutek ostrzałów ze strony wroga w Chersoniu" - powiadomił szef władz miasta Roman Mroczko w Telegramie.

    W ciągu dnia Rosjanie ostrzeliwali miasto z artylerii. Później na Chersoń spadły dwie rosyjskie bomby lotnicze. Ołeksandr Prokudin, szef władz obwodu, powiadomił, że celem ataku bombowego były zakład przemysłowy oraz infrastruktura cywilna.

  • 19:30

    Mariupol i Melitopol zostaną wyzwolone - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oba okupowane miasta są wśród tych ukraińskich miejscowości, które obchodzą w czasie weekendu swoje święta.

    "Wśród tych 17 miast są miasta wolne i takie, które trzeba wyzwolić z rąk rosyjskich okupantów" - napisał Zełenski w Telegramie.

    "Każdy człowiek ma dla nas znaczenie. I każde miasto ma znaczenie. Granica między Ukrainą i Rosją - to nie tylko precyzyjna granica państwowa na mapie politycznej, lecz granica w ludzkiej duszy. Ukraińcy nie niszczą, a odbudowują, nie podbijają, a wyzwalają. Nie idą po cudze, lecz odzyskują swoje" - zaznaczył prezydent Ukrainy.

    "Mariupol będzie żyć w Ukrainie. Melitopol wyzwolimy" - napisał.

  • 17:54

    Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły w obwodzie zaporoskim dwa rosyjskie drony: Zala i Orlan - poinformowały media w Kijowie.

  • 17:48

    W niedzielę wojska rosyjskie dwukrotnie zaatakowały Chersoń, używając bomb kierowanych - poinformowały lokalne władze.

    W wyniku ataku zostało rannych co najmniej sześciu cywilów, w tym 49-letnia kobieta, która przebywała na terenie przedsiębiorstwa, gdzie spadła jedna z bomb.

    Ostrzelany budynek w Chersoniu

    Ostrzelany budynek w Chersoniu

  • 17:40

    Żołnierze 406. brygady artylerii imienia generała Ałmazowa opublikowali nagranie ze zniszczenia rosyjskiej haubicoarmaty Hiacynt-B.

    Wojskowi napisali na Facebooku, że "zakamuflowany sprzęt zostało wykryty i zniszczony na kierunku południowym".

  • 16:57

    Ukraiński wywiad wojskowy poinformował, że "nieznani dywersanci dokonali zniszczeń w obwodach moskiewskim i kałuskim".

    Według doniesień służb w Kijowie, armia rosyjska straciła kilka pojazdów z przyczepami i stację benzynową.

  • 16:24

    W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.

    O zakończeniu wierceń poinformowały media ukraińskie, powołując się na oficjalny komunikat Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ogółem powstać ma 11 studni wód gruntowych, które pozwolą na uzyskanie 250 metrów sześc. wody na godzinę i podtrzymanie w ten sposób zapasów wody do chłodzenia reaktorów.

    Widok na Zaporoską Elektrownię Jądrową

  • 16:11

    W okupowanym mieście Tokmak w obwodzie zaporoskim doszło do eksplozji - podały media. Iwan Fedorow, ukraiński mer Melitopola, poinformował, że w wyniku działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej są ranni wśród ludności cywilnej.

    Fedorow napisał na Telegramie, powołując się na własne źródła, że do Tokmaku "coś przyleciało" - odnosząc się w ten sposób do ataku z powietrza. Nie przekazał żadnych szczegółów. Dodał następnie, że według mieszkańców "w wyniku działania rosyjskiej obrony przeciwlotniczej" są ranni wśród ludności cywilnej. Nie podał liczby rannych.

    Rosyjski niezależny portal Nowaja Gazieta.Jewropa poinformował, że rannych zostało 11 osób, a rosyjska administracja okupacyjna powiadomiła o jednej ofierze śmiertelnej.

  • 14:50

    Ukraińska straż graniczna szacuje, że na terytorium Białorusi pozostało mniej niż tysiąc najemników Grupy Wagnera.

    Jej rzecznik Andrij Demczenko przypomniał, że jeszcze do niedawna liczbę "wagnerowców" na Białorusi oceniano na sześć tysięcy osób.

  • 13:28

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 390 rosyjskich żołnierzy - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w codziennym sprawozdaniu, dotyczącym sytuacji na froncie.

  • 13:14

    Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow powiedział w rozmowie z portalem The War Zone, że siły ukraińskie będą próbowały otoczyć Bachmuta i po jego otoczeniu wkroczą do miasta.

    Budanow przypomniał, że Rosjanie "dokonywali ataków frontalnych na Bachmut, co doprowadziło do bardzo dużych strat w ludziach". Zapewnił, że Ukraińcy "tego nie zrobią".

    Szturm ukraińskich żołnierzy pod Bachmutem. Nagranie z drona

  • 12:38

    Dron ukraiński uderzył w budynek rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w centrum Kurska - miasta w południowo-zachodniej Rosji - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w wywiadzie wojskowym Ukrainy.

    Brak informacji o ofiarach i zniszczeniach w wyniku ataku - dodała Ukraińska Prawda. Wcześniej pojawiły się doniesienia o bezzałogowcu w centrum Kurska, który uderzył w budynek administracyjny.

    Obwód kurski graniczy z północno-wschodnimi regionami Ukrainy.

    Pod koniec sierpnia lotnisko w Kursku zostało zaatakowane przez drony bojowe. Później kanał na Telegramie o nazwie Operatywnyj ZSU, powiązany z armią ukraińską, poinformował, że atak był dziełem służb ukraińskich, a w rezultacie tej operacji uszkodzono łącznie pięć samolotów wojskowych.

    Samolot Su-30 na płycie lotniska w Kursku. Zdjęcie ilustracyjne

  • 10:18

    Rzecznik administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Tołokonnikow poinformował, że rosyjskie wojska nasiliły ataki na region z artylerii, dronów, moździerzy i systemów rakietowych. Jak stwierdził, w Chersoniu jest wystarczająco dużo schronów, w tym konstrukcji mobilnych ustawionych na ulicach.

    - Ale nie działa u nas alarm przeciwlotniczy. Pociski rosyjskie lecą bardzo szybko i ludzie mają bardzo mało czasu, nawet by skorzystać z tych ulicznych schronów - przyznał.

    Ulice Chersonia po rosyjskich ostrzałach

  • 9:45

    W ostatnich tygodniach rosyjscy klienci najprawdopodobniej doświadczyli lokalnych niedoborów benzyny i oleju napędowego. W związku z tą sytuacją, w celu ustabilizowania rynku wewnętrznego, Rosja zawiesiła w czwartek prawie cały eksport tych paliw - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że jest mało prawdopodobne, by niedobory te były bezpośrednim skutkiem wojny, lecz zapewne są spowodowane szeregiem czynników, w tym krótkoterminowym wzrostem popytu ze strony sektora rolnego, coroczną letnią konserwacją rafinerii i atrakcyjnymi cenami eksportowymi.

    Dodano, że zawieszenie prawie całego eksportu oleju napędowego i benzyny prawie na pewno jeszcze bardziej ograniczy dostawy na przeżywającym napięcia rynku globalnym i prawdopodobnie wywrze największy wpływ na kraje, które są obecnie zależne od rosyjskich dostaw paliw.

  • 9:32

    Podobnie jak w piątek, również w sobotę troje cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach chersońskim, zaporoskim i donieckim.

    W ciągu minionej doby siły wroga zaatakowały tereny Chersońszczyzny 83 razy, wykorzystując w tym celu lotnictwo wojskowe, czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i rakietowe, moździerze oraz drony. Ostrzelano m.in. dzielnice mieszkaniowe. Zginęła jedna osoba, troje mieszkańców regionu zostało rannych - przekazał na Telegramie gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    Szef administracji sąsiedniego regionu zaporoskiego Jurij Małaszko powiadomił, że w sobotę najeźdźcy zaatakowali 25 miejscowości w tej części Ukrainy. Śmierć poniósł 53-letni mężczyzna z Małej Tokmaczki.

    Również jedna osoba zginęła w ataku na miasteczko Krasnohoriwka w obwodzie donieckim - oznajmił p.o. gubernatora tego regionu Ihor Moroz

  • 9:06

    Siły ukraińskie nie przekroczyły wszystkich linii rosyjskiej obrony koło Werbowego w obwodzie zaporoskim. Rosjanie prawdopodobnie wciąż kontrolują odcinki umocnień między Werbowem i Robotynem - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Think tank poinformował, że dopiero teraz jest w stanie ocenić postępy ukraińskie na obszarze leżącym na zachód od Werbowego. Ukraińcy przedarli się tam przez rosyjskie umocnienia, które jednak nie są ostatnią linią obronną w zachodniej części obwodu zaporoskiego. Stanowią one raczej "odrębny szereg najlepiej przygotowanych" umocnień, złożonych z zapór antyczołgowych, betonowych blokad (tzw. "zębów smoka") i pozycji bojowych. Leżą w odległości od 1,7 do 3,5 km na zachód od Werbowego.

    Stopień postępów sił ukraińskich w pobliżu miejsca, gdzie przedarły się one przez obronę rosyjską pozostaje niejasny - dodał ISW. Analitycy wyrazili przypuszczenie, że Rosjanie kontrolują np. rejon wzniesień między Robotynem i Werbowem. Umocnienia rosyjskie znajdują się również dalej za Werbowem, choć nie wiadomo, czy są one obsadzone ludźmi.

    W ocenie ISW prawdopodobnie Rosjanie nie mają dość sił do obsadzenia wszystkich pozycji obronnych i w tym wypadku jest możliwe, że Ukraińcy będą mogli szybciej przedzierać się przez te umocnienia.

    Ogółem siły ukraińskie pogłębiają ataki w obwodzie zaporoskim i nacierają na Nowoprokopiwkę, wieś leżącą na linii frontu w odległości 1,5 km na południe od Robotynego - ocenił think tank.

  • 9:02

    W sobotę z Ukrainy do Polski odprawiono 27,7 tys. osób, a 26,8 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy – podała Straż Graniczna.

  • 7:57

    Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - powiadomiła amerykańska stacja CNN.

  • 7:08

    Do Stambułu w Turcji dopłynął drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.

  • 5:57

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:33

    Siły ukraińskie pogłębiają penetrację obwodu zaporoskiego i atakują Nowoprokopivkę – wieś frontową położoną 1,5 km bezpośrednio na południe od Robotyne.

  • 4:19

    Papież Franciszek przyznał w sobotę podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze z Marsylii do Rzymu, że w Watykanie jest "pewna frustracja" z powodu braku postępów w staraniach o zakończenie wojny na Ukrainie.

    Zapewnił zarazem, że w dobrą stronę zmierza sprawa mediacji, dotyczącej ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji.

    Franciszek zwrócił uwagę na aktualną obecnie kwestię sprzedaży broni i przytoczył opinię, że teraz największe zyski przynosi przemysł zbrojeniowy.

    Papież na pokładzie samolotu do Marsylii

  • 4:14

    Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że Moskwa nie rozważy formuły pokojowej zaproponowanej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. „Zełenski i wszyscy, którzy nim rządzą w Waszyngtonie, Londynie i Brukseli stanowczo mówią jednym głosem: +nie ma innej podstawy pokoju niż formuła Zełenskiego+” – powiedział Ławrow na konferencji prasowej po 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  • 3:55

    Teatr "Nafta" z Charkowa, który zawiesił działalność 24 lutego 2022 roku, po tym jak część aktorów została ewakuowana z miasta, wystawił właśnie premierową sztuką pod nazwą "Szczur". To jedyny teatr w mieście, którzy działa, mimo trwającej wojny.

    Teatr "Nafta" w Charkowie ponownie otwarty mimo trwającej wojny. Wystawiono premierę spektaklu "Szczur"

    Teatr "Nafta" w Charkowie ponownie otwarty mimo trwającej wojny. Wystawiono premierę spektaklu "Szczur"878583

    Teatr "Nafta" w Charkowie ponownie otwarty mimo trwającej wojny. Wystawiono premierę spektaklu "Szczur"

  • 3:25

    Aktualne mapy kontroli terenu przedstawiające inwazję Rosji na Ukrainę.

  • 3:10

    Pod okupacją Rosji pozostaje ok. 2,8 tys. miejscowości ukraińskich - podało ministerstwo reintegracji Ukrainy. Są to miasta i wsie, nad którymi rząd w Kijowie stracił kontrolę po rosyjskiej pełnowymiarowej napaści na ten kraj.

    Od początku rosyjskiej agresji siły ukraińskie wyzwoliły 687 miejscowości - informuje Interfax-Ukraina. Resort reintegracji nie posiada informacji w sprawie tego, ile osób przebywa na tymczasowo okupowanym terytorium Ukrainy.

    Szacunki nie obejmują miejscowości na Krymie i w Donbasie, nad którymi Kijów utracił kontrolę wskutek rosyjskiej agresji od 2014 r.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ihor Bondarenko/Shutterstock