Ukraińska armia przypuściła atak na kolejne rosyjskie okręty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińcy pokazują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego okrętu Saratow
Ukraińcy pokazują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego okrętu Saratow Walerij Załużny/Telegram
wideo 2/25
Ukraińcy pokazują nagranie ze zniszczenia rosyjskiego okrętu Saratow Walerij Załużny/Telegram

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 568 dni. Ukraińskie siły uszkodziły w czwartek rano na Morzu Czarnym dwa okręty patrolowe rosyjskiej floty typu Wasilij Bykow - poinformowała ukraińska armia. Jak podał StratCom sił zbrojnych Ukrainy, jednostki zostały zaatakowane w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Poinformowano o "pewnych uszkodzeniach" okrętów. Nie podano jednak więcej szczegółów. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:17

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i wokół Bachmutu i według doniesień posunęły się na południe od Bachmutu. Z kolei kilku blogerów prowojennych informowało o toczących się walkach w Kliszczijewce i Andrijewce.

  • 3:01

    Kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez powiedział, że jego kraj odrzuca udział swoich obywateli w charakterze najemników w wojnie, zaprzeczając oświadczeniu ambasadora Kuby w Moskwie, w którym kilka godzin wcześniej stwierdził, że jego rząd nie sprzeciwia się legalnemu udziałowi swoich obywateli w wojnie Rosji na Ukrainie .

  • 1:25

    "Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ, za którymi sama Rosja głosowała, dlatego wzywamy Koreę Północną, aby nie zawierała porozumienia z Rosją" - oświadczył Pentagon.

  • 0:38

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma się pojawić w przyszłym tygodniu na Kapitolu podczas wizyty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, poinformowała AP. Podróż ukraińskiego przywódcy do USA ma miejsce w czasie, gdy Kongres debatuje nad zapewnieniem Ukrainie walczącej z rosyjską inwazją pomocy wojskowej i humanitarnej o wartości 21 miliardów dolarów - poinformowała AP.

  • 23:55

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 22:24

    Zachód musi przestać dreptać w miejscu i wysłać więcej broni Ukrainie, gdyż w przeciwnym razie ryzykuje katastrofą, jaką byłaby wygrana Władimira Putina - napisał w czwartek były brytyjski premier Boris Johnson w tygodniku "The Spectator".

  • 22:08

    W przededniu Rosz ha-Szana, żydowskiego Nowego Roku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek w Kijowie z dziesiątkami rabinów i zaapelował o większe wsparcie ze strony Izraela - pisze "Jerusalem Post". Według Zełenskiego, pomoc ta ułatwiłaby Ukrainie przyjęcie dziesiątek tysięcy żydowskich pielgrzymów.

  • 21:23

    Na radzie obronnej obwodu chersońskiego podjęto decyzję o obowiązkowej ewakuacji rodzin z dziećmi z miejscowości w tym regionie, które są stale ostrzeliwane przez rosyjskie wojska - poinformował w czwartek wieczorem szef władz tego obwodu na południu Ukrainy Ołeksandr Prokudin.

  • 21:00

  • 20:13

    Błaganie Korei Północnej przez Rosję o pomoc to powód do żartów, ale pociski to pociski, więc traktujemy działania Moskwy i Pjongjangu bardzo poważnie - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    "Historia od zawsze ma poczucie humoru. To, że Moskwa musiała błagać o pomoc Koreę Północną jest na pewno powodem do żartów, manifestacją rosyjskiej niewydolności i wyrokiem dla 23-letniej polityki Putina. Ale pociski to pociski. I Ukraina bardzo poważnie traktuje działania Moskwy i Pjongjangu oraz robi swoje kalkulacje" - napisał Podolak na platformie X, dawnym Twitterze.

    Podolak dodał, że "to nie jest tylko sprawa Ukrainy". "Na zaangażowanie innych graczy, którzy otwarcie inwestują w wojnę w Europie i podkopują globalny porządek, musi być jasna odpowiedź. Nie oświadczenia" - stwierdził.

  • 20:10

    Prezydenci USA i Ukrainy Joe Biden i Wołodymyr Zełenski spotkają się w przyszłym tygodniu - podała amerykańska telewizja NBC. Ukraiński prezydent odwiedzi Nowy Jork w ramach tygodnia wysokiego szczebla na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

    NBC powołała się na ukraińskich oficjeli, jednak nie podała terminu spodziewanego spotkania. Nie jest też jasne, czy dojdzie do niego w Nowym Jorku, czy w Waszyngtonie.

    Zełenski w tym roku wystąpi w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W ubiegłym roku wyemitowano wideo z jego przemówieniem.

  • 20:08

    Ministerstwo obrony Rumunii wpowadza dodatkowe ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej nad północną Dobrudżą przy granicy z Ukrainą.

    W ostatnich dniach na terytorium Rumunii znaleziono szczątki rosyjskich dronów, które atakowały Ukrainę.

    "Od środy 13 września ministerstwo transportu i infrastruktury wraz z ministerstwem obrony narodowej, jako odpowiedzialne za zarządzanie krajową przestrzenią powietrzną, wprowadziły dodatkowe ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej północnej Dobrudży przy granicy z Ukrainą" – powiadomił w komunikacie resort obrony Rumunii.

    Chodzi o tereny wzdłuż granicy pomiędzy miejscowościami Sulina i Gałacz, na głębokości 20-30 km, do wysokości 4000 metrów n.p.m. Powiadomienie NOTAM (Notice to Airmen) zostało przekazane oficjalnymi kanałami właściwym władzom lotniczym i wojskowym strukturom odpowiedzialnym za ruch lotniczy.

    We wskazanej strefie zakazany jest ruch lotniczy z wyjątkiem samolotów państwowych, w tym ratunkowych (SMURD).

  • 20:05

    Prezydent USA Joe Biden ogłosił, że powołał byłą minister handlu Penny Pritzker na nowo utworzone stanowisko specjalnej przedstawicielki ds. odbudowy gospodarczej Ukrainy.

    "Pracując krok w krok z ukraińskimi władzami, naszymi sojusznikami i partnerami, międzynarodowymi instytucjami finansowymi i sektorem prywatnym, (Pritzker) będzie kierować wysiłkami Stanów Zjednoczonych, by pomóc odbudować ukraińską gospodarkę" - napisał w oświadczeniu Biden.

    Biden dodał, że do zadań specjalnej przedstawicielki będzie należeć m.in. zachęcanie do inwestycji prywatnych i publicznych na Ukrainie, kształtowanie priorytetów darczyńców i zmierzanie do otwarcia rynków eksportowych zamkniętych w wyniku rosyjskiej agresji.

  • 19:04

    Ukraińskie siły uszkodziły w czwartek rano na Morzu Czarnym dwa okręty patrolowe rosyjskiej floty typu Wasilij Bykow - poinformowała ukraińska armia.

    Jak podał StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych, jednostki zostały zaatakowane w południowo-zachodniej części Morza Czarnego. Poinformowano o "pewnych uszkodzeniach" okrętów. Nie podano więcej szczegółów.

  • 18:26

    Trwa demontaż obozu rosyjskiej najemniczej formacji Grupa Wagnera pod Osipowiczami na Białorusi - podał portal Radia Swoboda.

    Rozgłośnia powołuje się na zdjęcie satelitarne z 9 września przekazane redakcji przez serwis Planet Labs.

    Stopniowa likwidacja obozu rozpoczęła się na przełomie lipca i sierpnia, przed katastrofą samolotu w Rosji, w której 23 sierpnia zginął właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. Od początku sierpnia w obozie zdemontowano co najmniej 160 namiotów z 273, które zostały tam rozstawione.

    Na razie nie wiadomo, dokąd przenoszone są namioty i czy najemnicy opuścili terytorium Białorusi - zauważa Radio Swoboda.

  • 18:04

    W Kijowie zostało otwarte biuro Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) - poinformowali ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin i prokurator MTK Karim Khan. Biuro w Kijowie jest największym przedstawicielstwem Trybunału poza Hagą.

    "Działanie biura pomoże we wzmocnieniu współpracy między Ukrainą i MTK" - napisał na Facebooku Kostin. Podziękował Khanowi za pracę na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności winnych zbrodni międzynarodowych.

    "Wśród wyników tej pracy jest historyczny nakaz aresztowania Putina i (rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii) Lwowej-Biełowej, który prawie pół roku temu wydał MTK" - przypomniał prokurator generalny Ukrainy.

    Dotychczas na Ukrainie zarejestrowano ponad 104 tys. rosyjskich zbrodni wojennych, a ich liczba codziennie rośnie - czytamy w komunikacie.

  • 18:02

    Departament Skarbu USA poinformował o kolejnym pakiecie sankcji wobec rosyjskich oligarchów, urzędników i firm, wspierających rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. Na listę sankcyjną dodano prawie 100 osób i podmiotów prawnych.

    Departament Stanu USA osobno nałożył ograniczenia wizowe na ponad 70 Rosjan.

  • 15:57

    Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), powołując się na doniesienia rosyjskich blogerów, przekazał, że trwają walki o wyspy na rzece Dniepr.

    Według doniesień think tanku siły ukraińskie umocniły się na niektórych z nich i utrzymują pozycje w pobliżu mostu Antonowskiego na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.

  • 15:11

    Ukraińskie siły wyzwoliły wieś Andrijiwkę na odcinku bachmuckim - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar.

    "Na kierunku bachmuckim posuwamy się naprzód. Najważniejsze walki toczą się w okolicach Andrijiwki, Kurdiumiwki i Kliszczijiwki. Mamy stamtąd dobre wieści. Andrijiwka jest nasza" - napisała na kanale Telegram Malar. Andrijiwka jest położona 10 km na południe od Bachmutu.

    Nieco później Malar skorygowała swój wpis. Sprecyzowała, że "w Andrijiwce jest pewien sukces i w chwili obecnej trwają ciężkie walki".

  • 14:34

    Straż graniczna w południowo-wschodniej Finlandii zaczęła patrolować granicę z Rosją wzdłuż pierwszego wzniesionego testowego odcinka płotu – podało radio Yle.

    Pilotażowy 3 km odcinek metalowej bariery, wysokiej na 3 metry i zwieńczonej drutem kolczastym, znajduje się w Imatrze w pobliżu najbardziej uczęszczanego przejścia granicznego.

    Budowę płotu na wschodniej granicy rozpoczęto wiosną tego roku. Początkowo zakładano, że pierwszy testowy odcinek bariery będzie gotowy przed końcem czerwca. Opóźnienie spowodowane było m.in. zaobserwowanymi na etapie prac "niedoskonałościami" jak i wymagającymi więcej czasu instalacjami systemu monitoringu.

  • 14:18

    Rosja usiłuje zwiększyć zdolności produkcji pocisków rakietowych, ale nie jest w stanie przywrócić poziomu sprzed 24 lutego 2022 roku – uważa przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy Andrij Jusow.

    - Wróg próbuje zwiększać produkcję broni, w tym rakietowej, przestawia gospodarkę na tory wojenne. Jednak bieżący poziom produkcji nie pozwala nawet zbliżyć się do tej skali zapasów broni rakietowej, którą Rosja posiadała przed rozpoczęciem inwazji – ocenił Jusow na antenie telewizji ukraińskiej.

    Jak podkreślił, chociaż Rosja jeszcze długo nie będzie w stanie powrócić do przedwojennej skali produkcji uzbrojenia, "zagrożenie terrorystycznymi atakami na systemy energetyczne i infrastrukturę cywilną utrzymuje się". Stanowi to duże wyzwanie dla Ukrainy oraz wspierającej ją międzynarodowej koalicji – dodał Jusow, cytowany przez Radio Swoboda.

  • 14:13

    Pilot rosyjskiego myśliwca próbował we wrześniu 2022 roku zestrzelić brytyjski samolot rozpoznawczy w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym - ujawniła w czwartek stacja BBC. Rosjanin miał wystrzelić dwie rakiety powietrze-powietrze, które jednak nie trafiły w cel.

    Według BBC, pilot miał błędnie sądzić, że otrzymał pozwolenie na oddanie strzału. Moskwa tłumaczyła później incydent "usterką techniczną".

  • 14:01

    Była austriacka minister spraw zagranicznych Karin Kneissl potwierdziła, że przeprowadza się do Petersburga w Rosji.

    Kneissl była szefową dyplomacji Austrii w latach 2017-2019. W czasie swojego urzędowania zasłynęła z tego, że w sierpniu 2018 roku tańczyła z Władimirem Putinem na swoim weselu. Według informacji podanych przez rosyjską agencję TASS Kneissl zamieszka w Petersburgu, aby na miejscu pracować w Centrum GORKI (Obserwatorium Geopolityczne dla Kluczowych Zagadnień Rosji) na Uniwersytecie w Petersburgu, którego jest prezeską.

  • 13:48

    W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 620 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

    Straty Rosjan minionej doby to także 15 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 42 systemy artyleryjskie i 47 dronów.

  • 13:45

    Niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit' napisał, że wielu najemników Grupy Wagnera zostało zmuszonych do znalezienia innej pracy. Po śmierci swojego szefa Jewgienija Prigożyna część wagnerowców nie wróciła z urlopów. Teraz zmuszeni są do zatrudniania się jako taksówkarze czy pracownicy budowlani. Pracodawcy niechętnie jednak patrzą na ich przeszłość kryminalną.

  • 13:34

    Wiceminister ukraińskiej obrony Hanna Malar poinformowała, że rosyjskie wojsko walczy o utracone pozycje na południu kraju.

    - Południe jest głównym kierunkiem naszej ofensywy i wszędzie na tym odcinku wróg znajduje się w defensywie - przekazała Malar, dodając, że "sytuacja jest jednak dynamiczna". - Nie oznacza to, że wróg po prostu jest w defensywie: oznacza to, że toczą się tam bardzo aktywne walki - podkreśliła Malar.

    - W ciągu tygodnia odnotowujemy około cztery-pięć tysięcy ostrzałów wroga - dodała.

  • 12:17

    Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły w ciągu miesiąca dwa systemy obrony powietrznej S-400 Triumph rozmieszczone na Krymie - przypomina niezależny białoruski kanał na Telegramie Nexta, który publikuje film z dzisiejszego ukraińskiego uderzenia niedaleko miasta Eupatoria.

  • 11:05

    Przeprowadzony w czwartek nad ranem atak na rosyjski system obrony przeciwlotniczej w pobliżu Eupatorii na okupowanym Krymie był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i marynarki wojennej tego państwa - powiadomiła agencja Reutera za źródłami w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

  • 10:20

    Komentując wizytę przywódcy Korei Północnej w Rosji, analitycy z ISW oceniają, że Władimir Putin może obawiać się toksycznego efektu zbliżenia z Kim Dzong Unem. Na spotkaniu z północnokoreańskim dyktatorem Putin przekonywał, że Rosja nie narusza restrykcji wobec Pjongjangu, chociaż „w ramach obowiązujących obecnie zasad są pewne możliwości”.

    Według ISW Putin próbuje przedstawić rozmowy z Kimem w neutralny sposób, by nie narazić się na nowe sankcje. Jednocześnie zależy mu na pozyskaniu od Pjongjangu amunicji artleryjskiej do walki przeciwko Ukrainie.

  • 10:20

    Rosyjskie ministerstwo obrony miało zablokować rotację sił najemniczej Grupy Wagnera w Syrii – podaje Instytut Badań nad Wojną, powołując się na rosyjskie źródła.

    Resort miał zakazać "syryjskim wagnerowcom" korzystania z lotniska w bazie Hmeimim, co zmusiło ich do użycia bazy lotniczej Tiyas w porozumieniu ze stroną syryjską.

    Według relacji rosyjskiego blogera (o nazwie Rybar) w lądowaniu samolotu przeszkodziły jednak rosyjskie śmigłowce, które groziły jego zestrzeleniem oraz samochody straży pożarnej, które wjechały na pas startowy. Kierownictwo wagnerowców skontaktowało się następnie z wiceministrem obrony Junus-Bekiem Jewkurowem i dopiero on wyraził zgodę na lądowanie.

    "To opisywane zaangażowanie Jewkurowa, podobnie jak jego niedawne wyjazdy do Afryki sugerują, że minister obrony wyznaczył go jako osobę odpowiedzialną za podporządkowanie pozostałości Grupy Wagnera resortowi obrony"


    Jak zauważa ośrodek, doniesienia o konflikcie pomiędzy resortem obrony i siłami Wagnera w Syrii wskazuje na to, że formacja najemników w dalszym ciągu może mieć w miarę spójne przywództwo (co potwierdził ich kontakt z Jewkurowem), a resort obrony obawia się nadmiernej autonomii kontyngentu wagnerowców w Syrii.

    Jak wskazuje ISW, decyzja o zakazie używania bazy Hmeimim i próba przeszkodzenia w rotacji wagnerowców sugeruje, że resort obrony prawdopodobnie obawia się zbytniej niezależności Grupy Wagnera i ich niesubordynacji wobec rosyjskiej armii.

  • 10:17

    W czwartek rano gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin powiadomił, że w ciągu minionej doby agresorzy 82 razy ostrzelali cele cywilne, wykorzystując w tym celu działa artyleryjskie, czołgi, samoloty, wyrzutnie rakietowe Grad, moździerze i drony. Jedna osoba zginęła, a osiem doznało obrażeń.

    Według danych sił powietrznych Ukrainy w nocy ze środy na czwartek siły agresora zaatakowały terytorium kraju przy pomocy 22 dronów kamikadze typu Shahed-136 i Shahed-131. Zestrzelono 17 bezzałogowców.

    Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.

    Повітряні Сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine

    ⚡️ЗНИЩЕНО 17 “Shahed-136/131” ➖➖➖➖➖➖➖ У ніч на 14 вересня 2023 року з 21.00 по 02.30 російські окупанти атакували Україну кількома групами ударних БпЛА типу “Shahed-136/131” із трьох напрямків: мис Чауда – Крим; Єйськ, Курськ – рф. 🛬 Усього зафіксовано пуски 22 “шахедів” у напрямку Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської та Сумської областей. 💥 За результатами бойової роботи цієї ночі протиповітряною обороною знищено 17 із 22 ворожих ударних БпЛА “Shahed-136/131”. ✊ Тримаймо небо! 🇺🇦 Разом до перемоги!

  • 10:15

    W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska dokonały ostrzału artyleryjskiego miejscowości w gminie Biłozerka w pobliżu Chersonia na południu Ukrainy. Zginął sześcioletni chłopczyk, a jego 13-letni brat walczy o życie w szpitalu - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna.

    Pocisk trafił w dom mieszkalny. Troje sąsiadów, którzy próbowali udzielić pomocy poszkodowanym, również zostało rannych - przekazano w komunikacie prokuratury na Telegramie.

  • 8:32

    Przedstawiciele rosyjskich władz coraz bardziej otwarcie wyrażają wątpliwości, czy inwazja na Ukrainę zakończy się zwycięstwem Kremla, świadczy o tym chociażby ostatnia reakcja ministra obrony Siergieja Szojgu, który na pytanie o możliwość wygrania wojny tylko bezradnie rozłożył ręce - poinformował rosyjski niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

    Od lutego i marca 2022 roku, czyli początku agresji na sąsiedni kraj, retoryka Szojgu uległa dużej zmianie. Po kilku tygodniach inwazji minister zapewniał, że jakoby "udało się wypełnić głównie zadania pierwszego etapu specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie wojny z Ukrainą - red.)", "znacząco zmniejszono potencjał ofensywny ukraińskiej armii", a także "osiągnięto kontrolę nad przestrzenią powietrzną i praktycznie zniszczono lotnictwo (przeciwnika)".

    W środę, 13 września, zrezygnowany Szojgu tylko bezradnie rozkładał ręce, mówiąc, że rosyjskie wojska "bronią swoich pozycji", lecz muszą zwyciężyć, ponieważ "nie mają innego wyjścia" - zauważył Możem Objasnit'.

    Opozycyjny kanał opublikował nagrania obu wypowiedzi Szojgu.

    Можем объяснить

    🪖🤷‍♂️ Шойгу уже не уверен в победе. За полтора года войны его риторика изменилась от «завоевано господство» — до «пережили лето… держим оборону». В сегодняшнем коротком интервью телеканалу «Россия-1» министр обороны выглядел растерянным и подавленным, а на вопрос, победит ли Россия, отвечал после паузы. «МО» сравнил этот спич министра — с бодрым выступлением на совещании Минобороны через месяц после начала вторжения (оба спича — в одном ролике). 🤙 Что говорил Шойгу 29 марта 2022 года: 📍Основные задачи первого этапа операции выполнены. 📍Существенно снижен боевой потенциал украинских вооруженных сил. 📍Завоевано господство в воздухе, практически уничтожены ВВС Украины и система ПВО. Перестали существовать военно-морские силы, все соединения сухопутных войск понесли значительные потери. 👎 Что сказал Шойгу 13 сентября 2023 года: 📍Мы пережили, прошли весеннюю кампанию, летнюю, сейчас пришла осенняя. 📍Войска держат оборону, обороняют то, что нам необходимо оборонять. 📍На вопрос корреспондента «победим?» министр выдержал паузу, неуверенно развел руками и только потом сказал: «у нас нет других вариантов». 🪖 Последним значимым успехом россиян был захват Лисичанска и Северодонецка летом 2022-го. После этого армия Шойгу отступала из Харьковской области и из Херсона. В мае, ценой крупных потерь, вагнеровцы захватили Бахмут, но обе стороны признали, что этот пункт не имеет стратегического значения. Во время летнего контрнаступления ВСУ войска РФ выбиты из нескольких сел в Запорожской и Донецкой областях, прорвана самая укрепленная линия «обороны Суровикина». Как за время войны обвалился рейтинг Шойгу, мы писали здесь. ⚠️ Подпишитесь, мы все объясним

  • 7:51

    W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia, mające ukazywać eksplozję na Krymie.

    "Potężna eksplozja w Eupatorii na okupowanym Krymie. Po skutecznym ukraińskim ataku na flotę czarnomorską zeszłej nocy na Krymie, wygląda na to, że Ukraina znowu to robi" - napisał na platformie X Jason Jay Smart, korespondent "Kyiv Post".

  • 7:43

    W czwartek nad ranem w pobliżu miasta Eupatoria na okupowanym przez Rosję Krymie doszło do potężnej eksplozji. Według miejscowych źródeł był to atak przy pomocy dronów na rosyjski system obrony przeciwlotniczej - powiadomiła ukraińska agencja UNIAN.

    Lokalne krymskie kanały w sieci społecznościowej Telegram, m.in. Krymskij Wieter (Krymski Wiatr) donosiły o zmasowanym uderzeniu bezzałogowców, które nadleciały w kierunku Eupatorii z południowego zachodu, od strony sąsiedniej miejscowości Zaozerne. Eksplozja była tak silna, że w pobliżu miejsca wybuchu zatrzęsły się domy mieszkalne.

    Około godz. 5.30 czasu polskiego Krymskij Wieter powiadomił, że - według wstępnych informacji - ukraińskie drony zaatakowały rosyjski system obrony przeciwlotniczej rozmieszczony pomiędzy miejscowościami Mołoczne i Ujutne, kilka kilometrów na zachód od Eupatorii. Lokalni mieszkańcy mieli widzieć karetki pogotowia i zastępy straży pożarnej, które udały się na miejsce zdarzenia.

    Крымский ветер

    Предположительно, прилет случился по базе ПВО между Молочным и Уютным Информация нуждается в подтверждении. Кто знает подробности или снял фото/видео - пишите в наш бот👇 Прислать информацию, фото, видео (анонимно): ➡️ @crimeanwind_news_bot #Евпатория

    Ministerstwo obrony w Moskwie utrzymuje, że nad Krymem jakoby zniszczono 11 ukraińskich bezzałogowców - przekazał UNIAN.

    Ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz zasugerował w komunikacie na Telegramie, że mógł brać udział w ataku na rosyjskie instalacje pod Eupatorią. "Dzień dobry, Eupatorio. Nie na darmo wybraliśmy się na spacer" - czytamy na profilu Ateszu.

  • 7:16

    Pięć ukraińskich dronów morskich zaatakowało w czwartek rosyjski okręt marynarki wojennej na Morzu Czarnym i zostało zniszczonych – podała agencja informacyjna RIA, powołując się na ministerstwo obrony Rosji.

  • 6:23

    W czwartek rano rosyjska obrona powietrzna zniszczyła nad Krymem 11 wrogich dronów – podała agencja informacyjna RIA, powołując się na oświadczenie rosyjskiego ministerstwa obrony.

  • 6:22

  • 4:31

    Instytut Studiów nad Wojną: Rosyjscy blogerzy prowojenni stwierdzili, że siły rosyjskie wycofały się z kilku bliżej nieokreślonych pozycji w pobliżu Kliszczejówki (7 kilometrów na południowy zachód od Bachmutu) i okopały się na pozycjach obronnych za linią kolejową na wschód od tej miejscowości.

  • 3:31

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie 13 września przeprowadziły ataki rakietowe na okupowany Sewastopol, uszkadzając rosyjski okręt desantowy, okręt podwodny klasy Kilo i infrastrukturę portową. Siły ukraińskie posunęły naprzód w zachodnim Zaporożu i podobno zbliżyły się do Bachmutu.

  • 2:54

    - Kolinda Grabar-Kitarović chce się oczyścić ze związków z Putinem. Najpewniej szuka posady za granicą - ocenił w środę prezydent Chorwacji Zoran Milanović, komentując doniesienia byłej prezydent o ingerowaniu przez Rosję w wybory prezydenckie w 2020 roku, w których przegrała z obecną głową państwa.

    - Wciąż pamiętamy, jak zakładała koszulki od Putina, jak biegała mokra po Łużnikach. Moskwa do teraz nie może się z tego otrząsnąć - dodał.

  • 2:44

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 2:24

    Zatrzymano w Estonii przedsiębiorców podejrzanych o naruszenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję - poinformował dziennik "Postimees", powołując się na estońską prokuraturę okręgową.

    Policja przeszukała już firmy powiązane z zatrzymanymi przedsiębiorcami. - Kontynuowali oni współpracę gospodarczą z Rosją zarówno bezpośredni, jak i przy użyciu spółek zarejestrowanych poza Unią Europejską - wskazała Leelo Soomaa z estońskiej prokuratury.

  • 2:14

    Departament Stanu USA wyraził w środę zaniepokojenie perspektywą współpracy wojskowej między Rosją i Koreą Północną w zakresie programów, która potencjalnie naruszałyby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    Władimir Putin i Kim Dzong Un w środę spotkali się na terenie kosmodromu Wostoczny. Jak przypuszczają zachodni analitycy, rozmowa Putina z Kimem dotyczyła głównie dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia dla rosyjskiej armii atakującej Ukrainę, szczególnie pocisków artyleryjskich. Z kolei Pjongjang prawdopodobnie oczekuje, że Moskwa przekaże mu pomoc energetyczną i żywnościową.

  • 1:59

    Charge d’affaires Rosji w Rumunii został w środę wezwany do MSZ w Bukareszcie w związku ze znalezieniem przy granicy z Ukrainą fragmentów drona – powiadomił w komunikacie rumuński resort dyplomacji.

    Podczas spotkania przedstawiciel MSZ Rumunii wyraził "stanowczy protest" w związku z naruszeniem przez Rosję przestrzeni powietrznej kraju.

    Wcześniej w środę ministerstwo obrony Rumunii poinformowało o kolejnych fragmentach drona, znalezionych w okręgu Tulcza w delcie Dunaju. To już trzeci raz, kiedy w ostatnim czasie odnaleziono fragmenty bezzałogowca, podobnego do tych, których używa rosyjska armia.

  • 1:51

    Departament Stanu USA wyraził zaniepokojenie perspektywą współpracy wojskowej między Rosją i Koreą Północną w zakresie programów, która potencjalnie naruszałyby rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

    - Kiedy widzisz, że wygląda to na zwiększoną współpracę i prawdopodobnie transfery wojskowe, jest to dość niepokojące. To potencjalne naruszenie wielu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller w odniesieniu do spotkania dyktatorów Rosji i Korei Płn. Władimira Putina i Kim Dzong Una.

    - Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni wszelkimi pojawiającymi się relacjami wojskowymi między Koreą Północną a Rosją – dodał rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

  • 1:42

  • 0:53

    Korea Północna już od półtora miesiąca dostarcza Rosji pociski kalibru 122 i 152 mm oraz rakiety do wieloprowadnicowych wyrzutni Grad - poinformował generał Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).

  • 0:47

    Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w Krynicy prezydent Andrzej Duda.

    Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

  • 0:40

    Rosyjski okręt desantowy i okręt podwodny, które zaatakowaliśmy w stoczni w Sewastopolu na okupowanym przez Rosję Krymie, nie nadają się już do naprawy - powiedział Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez agencję Ukrinform.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: yurisuslov/Shutterstock

Tagi:
Raporty: