Szef NATO o tym, co musi być "wykute w kamieniu"

Źródło:
PAP
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

1085 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział w środę, że rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy powinny rozpocząć się pod warunkiem, że w ich wyniku zostanie "wykute w kamieniu", że Władimir Putin już nigdy nie spróbuje zaatakować tego państwa. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim sekretarzem finansów Scottem Bessentem.

> Szefowie dyplomacji Trójkąta Weimarskiego - Niemiec, Francji i Polski - a także Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydali w Paryżu oświadczenie, w którym zapewnili o dalszym wsparciu dla Ukrainy. Zapewnili także, że będą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie jej przyszłości.

> Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej Trump rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem i z Wołodymyrem Zełenskim. Amerykański prezydent stwierdził też, że jest "mało prawdopodobne, aby Kijów odzyskał wszystkie swoje ziemie".

> Sekretarz generalny NATO Mark Rutte powiedział, że rozmowy pokojowe w sprawie Ukrainy powinny rozpocząć się pod warunkiem, że w ich wyniku zostanie "wykute w kamieniu", że Władimir Putin już nigdy nie spróbuje zaatakować tego państwa.

Zdjęcie z 25 marca 2024 roku
Ochotnicza Jednostka Obrony Powietrznej na pozycji w obwodzie kijowskimZdjęcie z 25 marca 2024 rokuPAP/Vladyslav Musiienko

> Szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock powiedziała, że bardzo ważne jest, aby Europa była zjednoczona w sprawie Ukrainy i że musi być przygotowana do negocjacji.

> Ranni rosyjscy żołnierze są wysyłani na leczenie do Korei Północnej - wyjawił w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika ambasador Rosji w Pjongjangu. Zgodnie ze słowami dyplomaty za rekonwalescencję rannych płacić ma reżim Kim Dzong Una. Instytut Studiów nad Wojną podaje jednak te twierdzenia w wątpliwość.

> Szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani oświadczył, że pozytywnie ocenia to, że przywódcy USA i Rosji znów ze sobą rozmawiają. Tak skomentował telefoniczną rozmowę Donalda Trumpa i Władimira Putina. Tajani podkreślił, że Europa musi współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, by przywrócić pokój.

> Wołodymyr Zełenski powiedział, że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest na wymianę terytoriów. - To niemożliwe - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Zapowiedział też, że oddziały ukraińskie, "które nie zostaną zniszczone, zostaną wypędzone" z terytorium Rosji.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko