Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.
- Rozmawialiśmy o surowcach mineralnych. (...) Wiem, że nasz zespół otrzymał pierwszy projekt odpowiedniego dokumentu dotyczącego partnerstwa między naszymi krajami. Bardzo zależy mi na tym, aby nasz zespół dokładnie przeanalizował ten dokument. Otrzymaliśmy go dzisiaj (...), zrobimy wszystko, aby nasze zespoły mogły szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - powiadomił Zełenski.
Dodał też: - Dla mnie ważne są szczegóły dotyczące tego, co stanie się z tymi surowcami mineralnymi, które znajdują się na tymczasowo okupowanym terytorium. Jeszcze o tym nie rozmawialiśmy i myślę, że będzie to częścią (mojej) nadchodzącej rozmowy z Trumpem.
Wcześniej Agencja Reutera poinformowała, że Bessent przybył w środę do Kijowa, aby omówić kwestię kluczowych minerałów ziem rzadkich na Ukrainie, które mogłyby być udostępnione Stanom Zjednoczonym jako rekompensata za środki wydawane przez Waszyngton na wsparcie Ukrainy.
Trump o "wyrównaniu" za wsparcie
3 lutego Reuters przekazał, że prezydent Donald Trump chciałby, aby Ukraina zapewniła USA dostęp do metali ziem rzadkich za pomoc w wojnie przeciwko Rosji. Trump mówił też o "wyrównaniu" od Ukrainy za amerykańskie wsparcie o wartości "blisko 300 miliardów dolarów".
- Mówimy Ukrainie, że ma bardzo cenne metale ziem rzadkich. Chcemy zawrzeć umowę z Ukrainą, w ramach której zabezpieczą nasze wsparcie w postaci metali ziem rzadkich i innych rzeczy - stwierdził wtedy Trump w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.
Szef państwa ukraińskiego powiedział Agencji Reutera 7 lutego, że jest gotowy zawrzeć umowę z prezydentem USA, która obejmowałaby udział Waszyngtonu w eksploatacji ogromnych złóż minerałów o krytycznym znaczeniu na Ukrainie, w tym metali ziem rzadkich.
Metale ziem rzadkich
Metale ziem rzadkich to grupa 17 metali używanych do produkcji magnesów, w pojazdach elektrycznych, telefonach komórkowych i innych urządzeniach elektronicznych. Nie są znane ich substytuty - wyjaśnił Reuters.
Dodał, że United States Geological Survey (amerykańska agencja geologiczna) wskazała 50 minerałów, które są krytyczne dla gospodarki kraju i obrony narodowej, w tym kilka rodzajów metali ziem rzadkich, a także nikiel i lit.
Ukraina ma duże złoża uranu, litu i tytanu, choć żadne z nich nie jest uważane za jedno z pięciu największych na świecie pod względem wielkości, a Stany Zjednoczone mają własne niewykorzystane rezerwy tych i innych krytycznych minerałów. USA mają tylko jedną działającą kopalnię metali ziem rzadkich i bardzo niewielką zdolność przetwórczą, chociaż kilka firm pracuje nad rozwojem projektów w tym kraju. Chiny są największym na świecie producentem metali ziem rzadkich i wielu innych krytycznych minerałów.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Vladyslav Musiienko