Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine
wideo 2/3
Ukraiński wywiad: zatopiliśmy rosyjski okręt u wybrzeży Krymu Defence of Ukraine

818 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Podczas operacji przeprowadzonej w nocy z soboty na niedzielę na Krymie prawdopodobnie zniszczyliśmy mały rosyjski okręt rakietowy Cyklon, co oznacza, że wróg nie ma tam już okrętów przenoszących pociski manewrujące - oznajmił rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

> Zachodnia pomoc napływa na Ukrainę zbyt powoli, sojusznicy mogą nam pomóc bardziej bezpośrednio, np. sami strącając rosyjskie rakiety nad ukraińską przestrzenią powietrzną - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla agencji Reutera.

> Podczas operacji przeprowadzonej w nocy z soboty na niedzielę na Krymie prawdopodobnie zniszczyliśmy mały rosyjski okręt rakietowy Cyklon, co oznacza, że wróg nie ma tam już okrętów przenoszących pociski manewrujące - oznajmił rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk.

> Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły w poniedziałek atak rakietowy na rosyjską bazę wojskową w miejscowości Juwiłejne, położoną na przedmieściach okupowanego przez Rosję Ługańska na wschodzie Ukrainy - poinformował lojalny wobec Kijowa szef władz obwodu ługańskiego Artem Łysohor.

> Głównym wyzwaniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest utrzymanie Ukrainy na mapie świata - powiedział w poniedziałek ukraiński publicysta Witalij Portnikow. - Fakt, że teraz zaczynają próbować podsumować wyniki kadencji Wołodymyra Zełenskiego, wydaje mi się zupełnie niepotrzebnym punktem odniesienia związanym z symboliczną datą 20 maja, którą wybraliśmy po prostu dlatego, że gdyby nie było wojny, konstytucyjne uprawnienia prezydenta Ukrainy wygasłyby tego dnia - uważa publicysta.

> Państwa NATO nie powinny się obawiać, że wysłanie wojsk na Ukrainę w celu szkolenia ukraińskich żołnierzy może wciągnąć sojusz w wojnę z Rosją - przekonuje w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" premierka Estonii Kaja Kallas.

> Szef MSZ Słowacji Juraj Blanar sprzeciwił się propozycji polityka niemieckiej SPD, który zaproponował rozmieszczenie w państwach sąsiadujących z Ukrainą tarczy rakietowej do obrony jej zachodniej części. "Nie pozwolimy Niemcom bronić Ukrainy z terytorium Słowacji" - napisał Blanar.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru