Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie Siły lądowe Ukrainy/Facebook
wideo 2/3
Płonący magazyn z rosyjską amunicją w Bachmucie Siły lądowe Ukrainy/Facebook

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 405 dni. Najcięższe walki wciąż toczą się w Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Odnotowano także, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili trzy uderzenia rakietowe i 17 ataków powietrznych. Ponad 20 razy ostrzelano cywilną infrastrukturę mieszkaniową. Sztab podkreśla, że prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

> Rosyjskie drony zaatakowały ukraińskie miasto portowe Odessa nad Morzem Czarnym wyrządzając straty materialne - poinformowały we wtorek nad ranem miejscowe władze. Powołując się na szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego Jurija Kruka, w komunikacie stwierdzono, że ukraińskie wojska obrony powietrznej podjęły działania i zostały postawione w stan pogotowia przed możliwym drugim atakiem.

> Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie. Są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

> Najcięższe walki wciąż toczą się w Bachmucie, Awdijiwce i Marjince, a także w Łymanie - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych. Odnotowano także, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 3 uderzenia rakietowe i 17 ataków powietrznych; ponad 20 razy ostrzelano cywilną infrastrukturę mieszkaniową. Sztab podkreśla, że prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych i lotniczych na terenie całej Ukrainy pozostaje wysokie.

> Łeonid Semywołos pochodzi z obwodu kijowskiego. Jest kierowcą autobusu szkolnego. Wiosną zeszłego roku uratował życie ponad 950 osób. Nie zważając na rosyjskie ostrzały, ewakuował cywilów z Buczy, Irpienia, Hostomla i Czernihowa. Jego historię opowiedział szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

> Putin chciał osłabić NATO, a w rzeczywistości wzmocnił ten sojusz - czytamy na portalu niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Putin "popełnił strategiczną głupotę". Wraz z przystąpieniem Finlandii długość granicy między Rosją a Sojuszem podwoi się - zaznaczono.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Zapewnił, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każde przestępstwo, którego dopuściła się na Ukrainie.

> Dzisiaj jest czas na dyskusję o tym, jak ma wyglądać współpraca polsko-ukraińska po wojnie. I Polska, Polacy mają aspiracje, żeby ta dyskusja toczyła się po polskiej stronie - powiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal. Odniósł się do planowanej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Adrian Zandberg (Razem) mówił, że "naszym polskim interesem jest to, żeby Ukraina odbudowała się jako kraj stabilny, demokratyczny i zrównoważony społecznie".

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP