Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 374 dni. Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wypchnąć wojska Rosji z kraju. Wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko o obronie przeciwlotniczej, ale nawet o myśliwcach – oświadczyła szefowa rządu Finlandii Sanna Marin. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która we Lwowie wzięła udział w konferencji prokuratorów generalnych państw partnerskich, oświadczyła tam, że sojusznicy Kijowa są "zjednoczeni w walce o sprawiedliwość dla Ukrainy".

> Prokurator generalny USA Merrick Garland odbył niezapowiedzianą podróż do Lwowa na zaproszenie ukraińskiego prokuratora generalnego Andrija Kostina - poinformował wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

> Dziewięć psów przeszkolonych do szukania min zostało w piątek w Nowym Sączu (Małopolska) przekazanych ukraińskiemu wojsku. W placówce Straży Granicznej żołnierze przez ostatnie dwa tygodnie zapoznawali się ze swoimi towarzyszami. Wyszkolone w Belgii czworonogi trafią do batalionu rozminowywania, działającego w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy.

> Ukraina potrzebuje cięższego arsenału, aby mogła wypchnąć wojska Rosji z kraju. Wierzę, że będziemy rozmawiać na forum europejskim nie tylko o obronie przeciwlotniczej, ale nawet o myśliwcach – oświadczyła szefowa rządu Finlandii Sanna Marin podczas spotkania z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem w Helsinkach.

> Ukraińska prokuratura generalna, a także służba bezpieczeństwa, poinformowały o skazaniu przez sąd w tym kraju na 12 lat więzienia rosyjskiego pilota, który w marcu zeszłego roku zrzucił pociski na obiekty cywilne w Charkowie. Celem ataku była wieża telewizyjna.

> Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 400 mln dolarów. Pakiet obejmuje między innymi amunicję do systemów HIMARS i wozów bojowych piechoty Bradley.

> Niemcy i Stany Zjednoczone działają w sprawie Ukrainy ramię w ramię, wzmacniając NATO - powiedział prezydent USA Joe Biden przez rozpoczęciem rozmów z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem w Waszyngtonie. Szef niemieckiego rządu stwierdził z kolei, że "bardzo ważne jest wysłanie sygnału, iż sojusznicy będą nadal wspierać Kijów".

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP