Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4
TVN24
Wyprodukowane w Niemczech czołgi Leopard 2A4TVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 331 dni. Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Transportery kołowe Stryker, bojowe pojazdy piechoty Bradley, systemy obrony powietrznej Avenger i kolejne partie amunicji do systemów NASAMS i HIMARS – Pentagon ogłosił nowy, ogromny, wart 2,5 miliarda dolarów pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego skład wejdzie w sumie ponad 500 pojazdów opancerzonych.

> W Moskwie na dachach budynków rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1 - poinformował w czwartek ukraiński portal "Dialog", powołując się na doniesienia i zdjęcia publikowane w rosyjskich mediach społecznościowych. System pojawił się między innym na gmachu resortu obrony. Przyczyna tych działań nie jest znana.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie udzielonym niemieckim mediom publicznym w przededniu spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w amerykańskiej bazie wojskowej w Ramstein poddał ostrej krytyce niemiecki rząd. W wywiadzie dla ARD stwierdził, że uzależnianie ewentualnych dostaw niemieckich Leopardów od dostaw amerykańskich Abramsów nie jest właściwe.

Leopard2A410bkpanc.wp.mil.pl

> Żaden kraj nie zwrócił się do Niemiec o pozwolenie na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard - podał Reuters, powołując się na swoje źródło w rządzie w Berlinie. Według portalu Politico kanclerz Olaf Scholz w Davos postawił Amerykanom warunek, że dopóki USA nie wyślą własnych czołgów, Berlin nie zgodzi się na reeksport.

> Ukraina i Unia Europejska już teraz doszły do znaczących wyników w historycznym zbliżeniu. Pracujemy nad tym, by osiągnąć o wiele więcej - powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski na konferencji w Kijowie. Jego zdaniem "w tym roku powinniśmy dojść do początku rozmów na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej". Natomiast w czasie wystąpienia transmitowanego w Davos mówił o ukaraniu Rosji za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

> W pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie ówczesny premier Bułgarii Kirił Petkow i minister finansów tego kraju Asen Wasiliew zainicjowali przekazanie znaczącej pomocy wojskowej dla Kijowa - napisał niemiecki dziennik "Welt". Politycy nie poinformowali o tym opinii publicznej i robili to wbrew woli prezydenta Rumena Radewa, jak również koalicyjnych socjalistów.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 10bkpanc.wp.mil.pl